Hospodársky denník
USD48,291 Sk
EUR43,107 Sk
CHF29,182 Sk
CZK1,306 Sk
  Pondelok  10.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Posledné dni bin Ládina?

Nejasná situácia po odchode Talibanu z Kandaháru

Kandahár padol, Taliban už neovláda žiadnu dôležitejšiu baštu v krajine. OSN pripravuje plány rozmiestnenia mierových síl, jednotlivé afganské frakcie sa ani po dohode o prechodnej vláde nevzdávajú boja o svoje miesto na mocenskom výslní. Veci sa zjavne rozhýbali. No predstavenie sa úspešne nedá skončiť bez hlavného herca.

Kde je teda bin Ládin? Spojené štáty vedia „vo všeobecnosti“, kde sa nachádza Usáma bin Ládin, tvrdí americký náčelník Zboru náčelníkov štábov generál Richard Myers. Pokiaľ vieme, neodišiel z Afganistanu, spresnil pre televíznu stanicu Fox News. O niečo konkrétnejšie, no neoverené informácie ponúkajú zdroje Severnej aliancie. Podľa nich bin Ládin osobne vedie asi 1000 bojovníkov, ktorí ochraňujú jeho podzemnú pevnosť na východe Afganistanu. Ako uviedol hovorca aliancie Muhammad Amin, protitalibanské sily vytlačili bojovníkov bin Ládinovej teroristickej organizácie al-Káida z ich základní v hornatej oblasti Tora Bora a útočia na nich v neďalekých lesoch. V prospech tejto teórie hovorí aj skutočnosť, že americké letectvo vytrvalo bombarduje Tora Bora. Ako informoval veliteľ Hadži Muhammad Zaman, pri nočnom bombardovaní miesta bojov americkými lietadlami prišli o život aj traja bojovníci protitalibanských síl.

Určité ťažkosti sa počas víkendu objavili v Kandaháre. Po tom, čo Taliban v piatok bez bojov odovzdal mesto, zavládla nejasná situácia. Predáci paštunských kmeňov sa nemôžu dohodnúť, kto bude mesto spravovať. Z mesta hlásili násilnosti a plienenie. Podľa niektorých zdrojov včera v Kandaháre vypukli krvavé boje medzi ozbrojencami jednotlivých kmeňov.

Určitú nedôveru spôsobuje aj havária vojenského vrtuľníka na severe Afganistanu, ku ktorej za zatiaľ neznámych okolností došlo v noci navčera. Medzi obeťami sú aj dvaja protitalibanskí velitelia. Jeden z mŕtvych veliteľov bol veliteľom jednotiek Severnej aliancie a druhý zasa paštúnskym veliteľom, ktorý dezertoval z oddielov bývalého afganského vládneho hnutia Taliban po páde Kunduzu. Nie je ani známe, ku ktorým jednotkám patril vrtuľník.

Sedemčlenný tím špecialistov OSN aj napriek zložitej situácii v sobotu pricestoval do afganskej metropoly Kábul, kde začal prípravy na rozmiestnenie medzinárodných mierových síl v Afganistane. Pracovníci Svetového programu výživy zasa v afganskej metropole začali svoj dosiaľ najväčší program distribúcie potravín, v rámci ktorého majú rozdať vrecia so pšenicou viac než trom štvrtinám obyvateľov Kábulu.

Na druhej strane generálny tajomník OSN Kofi Annan varuje pred rozšírením protiteroristického boja na ďalšie krajiny.

(TASR/ČTK/by)

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V priebehu dňa od severu veľká oblačnosť až zamračené, popoludní a večer na mnohých miestach sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najnižšia nočná teplota -5 až -9 stupňov, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude spočiatku prevažne zamračené a občasné sneženie. Cez deň ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 15.56 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 12. 2001: Bratislava 100,46, Sliač 98,40, Košice 99,44, Poprad 93,74, za 7. 12. 2001: Bratislava 101,48, Sliač 99,20, Košice 100,21 Poprad 94,71, za 8. 12. 2001: Bratislava 102,29, Sliač 100,02, Košice 100,96, Poprad 95,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno1
Atényzamračené7
Belehradjasno-2
Berlíndážď 0
Bratislavaoblačno-3
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-1
Frankfurtoblačno0
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď4
Kodaňoblačno5
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridjasno8
Milánojasno1
Moskvasneženie-12
Oslooblačno4
Parížpolooblačno0
Prahadážď0
Rímpolooblačno10
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavasneženie-3
Viedeňoblačno-1
Záhrebjasno-3
Ženevajasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.