Hospodársky denník
USD48,291 Sk
EUR43,107 Sk
CHF29,182 Sk
CZK1,306 Sk
  Pondelok  10.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Protesty bez efektu a pacienti mimo hry

Toto obdobie charakterizuje v zdravotníctve domáhanie sa zlepšenia. Zástupcovia stavovských, profesijných a odborových organizácií v zdravotníctve, ako aj zdravotných poisťovní v SR považujú odvody do fondov zdravotného poistenia za poistencov v prípadoch, kde uhrádza poistné štát, uvedené v návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2002 za neprijateľne nízke. Žiadajú, aby štát odvádzal v roku 2002 minimálne 686 Sk mesačne za jedného poistenca (14 % z minimálnej mzdy.) Zároveň apelovali na všetkých poslancov NR SR, aby pri schvaľovaní zákona o štátnom rozpočte na rok 2002 pri vedomí svojej zodpovednosti zohľadnili túto požiadavku. V prípade schválenia akejkoľvek nižšej sumy a nesplnenia tejto požiadavky nie sú schopní zabezpečiť poskytovanie zdravotníckej starostlivosti vrátane výchovy lekárov na lekárskych fakultách i postgraduálneho vzdelávania na úrovni, akú občania nášho štátu právom očakávajú. Pre Slovenskú komoru stredných zdravotníckych pracovníkov bola v tomto období zasa neprijateľná podoba zákona o povolaní sestry a pôrodnej asistentky. V prijatom vyhlásení tejto stavovskej organizácie sa okrem iného píše, že nesúhlasia, aby zo zákona boli vypustené také základné ustanovenia, ako je definícia ošetrovateľstva, kompetencia sestry a pôrodnej asistentky, požiadavky na primerané vzdelanie a jeho úroveň. Žiadajú, aby v zákone bola zakotvená povinná registrácia všetkých sestier a pôrodných asistentiek v praxi. Slovenská komora stredných zdravotníckych pracovníkov (SKSZP) v tejto súvislosti upozorňuje, že povinná registrácia nie je v rozpore s Ústavou SR a našimi zákonmi. Každý má právo na ochranu svojho života a zdravia a na primeranú a etickú zdravotnícku starostlivosť. Podľa prezidentky SKSZP M. Hadáčovej by sa týmto naplnili očakávania a nároky voči sestrám a pôrodným asistentkám, aby svoje povolanie vykonávali ľudsky a odborne spoľahlivo. Vo verejne dostupnej časti registrov by si každý mohol overiť, či sestra alebo pôrodná asistentka, ktorá ho ošetruje, je registrovanou sestrou, a teda profesijne spôsobilou a uznanou.

Nuž, je diskutabilné, či práve v humánnej oblasti pomôže legislatíva a zmení postoje k pacientom, ktoré práve niektoré pracovníčky v tejto oblasti charakterizujú. V našej ankete, ktorá bola zameraná na sondu do úrovne zdravotníckej starostlivosti, boli najväčšie výhrady k ich arogancii, nevšímavosti a neochote. Podobné spôsoby prekážali našim čitateľom aj u lekárov prvého kontaktu. V jednom z vyjadrení, ktoré sme dostali elektronickou poštou, pisateľ uviedol, že „niektorí lekári prvého kontaktu sa k pacientom správajú tak, akoby ich chorí obťažovali. Nemajú o nich záujem ani po prosbe, aby medicínske či laboratórne výsledky interpretovali do reči laika, prípadne vysvetlili v širších súvislostiach. Dožadovanie sa bližších informácií o chorobe alebo prevencii niektorí z nich považujú za drzosť zo strany pacienta...“ V takýchto prípadoch teda určite nepomôžu zmeny v legislatíve ani rozpočet, ktorý by sa rovnal sume, akú majú na zdravotníctvo v najbohatších krajinách.

Ľudmila Koníková

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. V priebehu dňa od severu veľká oblačnosť až zamračené, popoludní a večer na mnohých miestach sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -2 stupne. Slabý premenlivý vietor. Teplota na horách vo výške 1500 m -3 stupne. V utorok bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najnižšia nočná teplota -5 až -9 stupňov, najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. V stredu bude spočiatku prevažne zamračené a občasné sneženie. Cez deň ustávanie zrážok a zmenšovanie oblačnosti. Najnižšia nočná teplota -3 až -7 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Slnko vyjde zajtra o 7.34 a zapadne o 15.56 hod.

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 6. 12. 2001: Bratislava 100,46, Sliač 98,40, Košice 99,44, Poprad 93,74, za 7. 12. 2001: Bratislava 101,48, Sliač 99,20, Košice 100,21 Poprad 94,71, za 8. 12. 2001: Bratislava 102,29, Sliač 100,02, Košice 100,96, Poprad 95,43.Údaje poskytuje SPP.

Amsterdamjasno1
Atényzamračené7
Belehradjasno-2
Berlíndážď 0
Bratislavaoblačno-3
Bruseloblačno3
Budapešťoblačno-2
Bukurešťjasno-1
Frankfurtoblačno0
Helsinkioblačno0
Istanbuldážď4
Kodaňoblačno5
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno2
Madridjasno8
Milánojasno1
Moskvasneženie-12
Oslooblačno4
Parížpolooblačno0
Prahadážď0
Rímpolooblačno10
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavasneženie-3
Viedeňoblačno-1
Záhrebjasno-3
Ženevajasno1

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.