Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

SLOVNAFT PONÚKOL VIAC!

Prečo asi členovia komisie zabudli, koľko je 2+2?

„Slovnaft je presvedčený o svojej povinnosti informovať verejnosť o nesúhlase s rozhodnutím komisie pre privatizáciu 49 % . . .

V mene vyššieho princípu

Obetujeme agrokomplex integračným ambíciám?

Európska únia rozmýšľa, ako zvládnuť svoje rozšírenie z hľadiska rozpočtu spoločenstva. Presviedča kandidátske štáty, že na . . .

Presvietiť zahmlené ovzdušie

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpo. . .

To nepoteší

Riaditeľ výskumného hospodárskeho inštitútu DIW Klaus Zimmerman očakáva, že v budúcom roku dosiahne počet nezamestnaných v Nemecku úroveň 4 milióny osôb. Negatívne vyhliadky hospodárst. . .

Nižšie sadzby

Maďarská národná banka pristúpila k zníženiu úrokových sadzieb o pol percentného bodu. Kľúčová dvojtýždňová depozitná sadzba tak klesla na 9,75 %. Hlavným dôvodom na ich úpravu je po. . .

Vplyv ropy

Bilancia zahraničného obchodu Ruska skončila v októbri prebytkom 3,48 mld. USD, keď v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa jeho hodnota znížila o 750 mil. USD. Hlavným dôvodom znižov. . .

Späť do elity

Švajčiarska farmaceutická spoločnosť Roche Holding AG získa za 1,6 mld. USD majoritný podiel v japonskej Chugai Pharmaceutical Co. Ltd. Prostredníctvom tejto akvizície, ktorá ešte po. . .

Hrozí pokuta

Európska komisia chce pokutovať štyri nemecké banky pre nedovolené dohody o poplatkoch pri výmene EUR. Pokuta sa týka Commerzbank, Dresdner Bank, HypoVereinsbank a Deutsche Verkehrsb. . .

Veľký krok dopredu

Vedecké poznatky podnikateľom

Zhodnoteniu predpokladov na lepšie využitie vedy a výskumu v praxi sa koncom týždňa venovali účastníci konferencie o tvorbe a aplikácii vedených . . .

Hlasy o rozpočte vo štvrtok

Parlamentná rozprava dnes pokračuje

NR SR má dnes pokračovať v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu na rok 2002. Záverečné hlasovanie o ňom sa predpokladá vo štvrtok. . .

Financie pod dozorom EIB

Nasleduje užšia súťaž na dodávateľa

Záručnú zmluvu pre projekt výstavby Mosta Košická v hlavnom meste SR podpísali včera v Bratislave ministerka financií Brigita Schmö. . .

Podprahové obstarávanie

Budú musieť aplikovať v novom roku

V rámci prenosu kompetencií na samosprávne orgány budú musieť obce od 1. januára 2002 pri obstarávaní tovarov, služieb a prác v nižší. . .

Elektronickou poštou...

Zdravie máme jedno, skúseností more

Posledné reakcie na otázky redakcie súvisiace so zdravotníckou starostlivosťou charakterizovala najmä stručnosť. V jednom prípade na. . .

V-4 spoločne

Poľnohospodári krajín V-4 chcú vstúpiť do EÚ ako pripravení a rovnocenní partneri. Dve úrovne spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, najmä v oblasti priamych platieb, by výrazne z. . .

Minúta ticha

Spomienkové podujatie venované tisíckam obetí teroristických útokov na USA z 11. septembra pripravilo Veľvyslanectvo USA na dnešný deň v Bratislave na bratislavskom Hviezdoslavovom. . .

Dlh ŽSR

Aktuálny dlh ŽSR voči trom rozvodným energetickým podnikom dosiahol k 10. decembru 449 mil. Sk.

Najväčšie zadlženie, 188 mil. Sk, majú voči Západoslovenskej energetike. Na splatenie z. . .

Až 20-tisíc Sk

Vianočné smreky a ojedinele borovice ponúka žilinský odštepný závod Lesy SR Banská Bystrica za ceny rovnaké ako vlani, teda od 80 do 400 Sk. Predávajúci musí kupujúcemu vydať dokl. . .

prezident SR

Rudolf Schuster včera udelil štátne vyznamenanie Radu Bieleho dvojkríža II. triedy veľvyslankyni Rakúskej republiky v SR Gabriele Matznerovej-Holzerovej a veľvyslancovi Helénskej re. . .

Strany

ANO - Aliancia nového občana podporí v druhom kole regionálnych volieb na posty predsedov Prešovského a Košického samosprávneho kraja - kandidáta koalície SDKÚ-KDH J. Kopčáka a koalície . . .

Vlek na zjazd

V Areáli športov na Táloch v Breznianskom okrese pribudol k dvom detským a jednému 950-metrovému nový 750-metrový lyžiarsky vlek s prepravnou kapacitou 700 osôb za hodinu. Návštev. . .

Do Bruselu

Delegácia 80 odborárov, ktorú vedie prezident KOZ I. Saktor odcestuje dnes do Bruselu, kde sa zúčastní na euromanifestácii organizovanej Európskou odborovou konfederáciou. Zámerom je. . .

Rekordy zimy

Polstoročný teplotný rekord padol počas tejto noci v piatich slovenských mestách. Mrazivú noc zažili pri teplote mínus 19,4 stupňa Celzia obyvatelia Nitry, v Lučenci namerali mínus . . .

Desať halierov

Slovnaft Bratislava po dvoch týždňoch bez úprav dnešným dňom koriguje ceny motorových palív smerom dolu - jednotne o 10 halierov na liter. Najnovším cenovým vývojom Slovnaft upevň. . .

Trochu snehu a je kolaps

Sme pripravení, a potom prekvapení

Z prvého snehu mali Bratislavčania len naoko radosť. Mesto sa pod náporom niekoľko centimetrov snehu dostalo neraz do dopravnej kol. . .

Problémy sú s prácou nadčas

Predpisy treba rešpektovať a nie ich obchádzať

V obchodných reťazcoch je najčastejším prehreškom nedodržiavanie predpisov o nadčasovej práci. Vyplýva to z poznatkov. . .

Saldo a reťazce

Komentuje Vladimír Turanský

Za desať mesiacov doviezla SR agropotravinársky tovar v hodnote takmer 35 mld. Sk. Vývoz pritom predstavoval len 18 mld. Sk, takže celkové saldo v. . .

Žiť na úver je „in“

Komentuje Zuzana Krútka

To, čo sa v slovenskej spoločnosti dlho považovalo za neprístojné a nevhodné, teda život na dlh, sa sľubne rozvíja. Dopyt je značný, veď mnohí už po. . .

Fakt je to menšie zlo?

Komentuje Jozef Kunik

Výstavba diaľnic počas vládnutia súčasného kabinetu akosi pokrivkáva. Prakticky sa nezačal stavať žiadny nový diaľničný úsek. Autostrády doteraz f. . .

Ploty, brány aj stĺpiky

Najväčší záujem o pletivá má Francúzsko

Spoločnosť BC Torsion Brezová pod Bradlom, výrobca plotov značky Dirickx, dosiahla za desať mesiacov tohto roka hrubý zisk 22,38. . .

Životné prostredie v harmónii s ľuďmi

Tento rok počas horúceho leta privítali Biskupské lužné lesy nezvyčajných návštevníkov. Zamestnanci zásielkovej spoločnosti Quelle a Móda Prima so svojimi . . .

Želaním flexibilné chemické podniky

Manažment VÚP Prievidza, napriek situácii, ktorá v SR vládne vo vede a technike, keď nie sú ideálne podmienky na ich realizáciu v spoločnosti, intenzívne po. . .

Aspoň prežiť, aby mali prácu

Nečestná konkurencia ponúka nekvalitný a chybný tovar

Banskobystrická Slovenka je pletiarskou fabrikou, ktorá za osemdesiat rokov nikdy nezmenila svoj pôvodný. . .

Padol na menších zákazkách

Spracovanie dreva konkurzom nezaniklo

Majetok Preglejky Žarnovica v konkurze si prenajala spoločnosť A.N.B. Bratislava, ktorá začala podnikať v drevárskej výrobe. Vl. . .

Malým i stredným podnikateľom

Úspešná Slovenka v rakúskej reprezentácii Bawagu v jeho aktivitách v SR

Praha, Budapešť, Ľubľana, Dublin, Hongkong a, pochopiteľne, Viedeň - to sú všetko mestá, v. . .

Dva, ale jedným auditom

Calendula je prvou certifikovanou „lastovičkou“

Viaceré firmy, ktoré dnes chcú uspieť na zahraničných trhoch, zisťujú, že ich obchodní partneri od nich vyžadujú cert. . .

Menej, a predsa majú viac

Spoločnosť je v rukách zamestnancov

Chemosvit Svit dosiahol za desať mesiacov zisk pred zdanením 140,4 mil. Sk, čo znamená 12,36-percentný medziročný nárast. Podľa in. . .

Cena sprístupní sortiment

Od januára šijú vetrovky pre nemeckých poštárov

Zmobilizovanie vnútorných rezerv najmä v pripravenosti výroby, jej zdokonalený a skrátený zábeh, motivácia 550 zamest. . .

Hádam vyhrá zákazník

V spleti super-, mega- i hypermarketov

Ďalšie tisícky štvorcových metrov predajnej plochy pribudli minulý týždeň na Slovensku. Ahold Retail Slovakia, dcérska spoločnosť na. . .

Zmení majiteľa

Maďarská pobočka nadnárodnej realitnej spoločnosti Trigranit plánuje predať budovy a ďalšie nehnuteľnosti bratislavského Polus City Center (PCC) americkej spoločnosti Ivesco Inves. . .

Nové Ladce

Modernizácia vodnej elektrárne Ladce trvala takmer dva roky a vyžiadala si 13,2 mil. DEM. „Bola to prvá rekonštrukcia v rámci vodných elektrární, doteraz sme robili len generálne opra. . .

Len vcelku

FNM vyhlásil výberové konanie na predaj 38,3-percentného podielu v Chemes Humenné. Účastiny majú nominálnu hodnotu 1000 Sk/kus. FNM predáva balík vcelku. Záujemcovia o jeho kúpu si mô. . .

Najmä smrek

Približne 1400 stromčekov dodajú na tohtoročný predvianočný trh Lesy SR, odštepný závod Topoľčianky. Pre spotrebiteľov je pripravených 650 smrekov, 280 borovíc, 100 borovíc čiernych. . .

Recept ako vyprázdniť účty

Ako urobiť z osemsto miliónov korún „veľké nič“?

Koncepcia reformy dôchodkového systému zahŕňa v sebe aj vybudovanie kapitalizačného druhého piliera, v ktorom bude . . .

Šírenie poplašnej správy

Demagogický environmentálny nátlak

V máji NR SR prijala dlhoočakávaný a potrebný zákon o odpadoch č. 223/2001. Ihneď po svojom prijatí však vyvolal búrlivé diskusie na. . .

Jedni rovnejší ako druhí

Advokátmi chudobných zo zákona?

Nárok na právnu pomoc vyplýva z Listiny základných práv a slobôd a má oporu v našej ústave i v ďalších zákonoch. V prípadoch, keď obča. . .

Mayov zahubil hlad?

Zdá sa, že na jednu z doteraz nezodpovedaných otázok, nad ktorou si doteraz lámalo hlavu mnoho vedcov, sa našla prijateľná odpoveď. Zatiaľ nebolo jasné, prečo zmizli Mayovia. . .

Súperenie mamutov

Triedu slonov reprezentujú dnes len dva druhy - africký a ázijský slon. Pred dvoma miliónmi rokov však bolo na Zemi oveľa živšie, pretože okrem blízkych príbuzných dnešných. . .

Tajomný nápis na skale

Reštaurovanie národnej kultúrnej pamiatky, nápisu na skale pod Trenčianskym hradom z obdobia rímskeho impéria, prinieslo nový objav. Reštaurátori v týchto dňoch po rutinný. . .

Cez klasiku k džezu

Klasika a džez. „Aj keď by sa zdalo, že tieto dva žánre sú značne vzdialené, práve klasika mi pomohla pochopiť džez a cez džez som sa naspäť vrátil do klasiky. Pravda, už na . . .

Film mu bol prácou i koníčkom

Filmový historik, režisér a scenárista Ivan Rumanovský zomrel vo veku 72 rokov minulý týždeň v Bratislave. Ivan Rumanovský založil v roku 1958 Slovenský film. . .

drobničky

Egyptskí archeológovia vykopali v Karnaku sochu bohyne Mut z čiernej žuly a pieskovcovú tabuľu z čias kráľa Ramzesa III. (1187 - 1156 pred n. l.).

Absolútnym českým slávikom za rok . . .

Hlási sa Talent roku

Viac ako 100 hudobníkov a interpretov vážnej hudby z Česka a Slovenska sa prihlásilo na štvrtý ročník prestížnej súťaže Talent roku, ktorého finále sa uskutoční koncom . . .

Každý to rád inak

Tento francúzsky film, ktorý bude mať v slovenských kinách premiéru 13. decembra, veľmi plasticky opisuje, aké je komické a ťažké zblíženie dvoch rozdielnych svetov. V réžii Ag. . .

Ambiciózny projekt

Galéria Priestor v Bratislave pripravila na tento mesiac zaujímavú prezentáciu. Pod názvom Sound in Art sa ukrýva projekt ambicióznej slovinskej kurátorky Nataši Peteršin. V č. . .

Kvalita vzťahov

Dosiahnuť ju nie je jednoduché a mnohým sa to nepodarí, nech sa akokoľvek usilujú. Americká spisovateľka Judith McNaughtová v knihe Spomeň si (vydavateľstvo Remedium) ponúka pr. . .

Harry prichádza

Zabudnite na svet bez mágie, opusťte svet bez kúziel a prihláste sa do Hogwartskej školy čarodejníctva a kúzelníctva. Staňte sa Harry Potterom, čarodejníckym učňom, snažiacim sa . . .

Úver, a potom i splácanie

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Účtujeme v sústave jednoduchého účtovníctva. Od banky sme prij. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Hilda

v stredu Otília

V Českej republike

dnes Dana

v stredu Simona. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 9. 12. 2001: Bratislava 102,46. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 LUK - literatúra, umenie, kritika - Tri múzy Jána Košku

9.30 Profil ľudovej hudby

9.50 Literárna aktual. . .

TWIST - utorok

6:00 Twist s Janette Štefánkovou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Annou Vargovou

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

. . .

. . .

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.