Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Silný prodolárový sentiment

Úvod týždňa na devízovom trhu nevyšiel najmä japonskému jenu, no nedarilo sa ani euru a švajčiarskemu franku. Naopak, posilňoval sa americký dolár, ktorý sa dostal do výraznejšieho býčieho trendu pred utorkovým rozhodnutím o úrokových sadzbách na zasadnutí FED-u.

V pondelkovom obchodovaní jen utrpel silnú porážku a prepadol sa postupne oproti doláru až na svoje osemmesačné minimum. Najvýraznejším motívom pre pokračujúce predaje japonských jenov bol sústavný pokles výkonnosti hospodárstva tejto krajiny a prehlbujúca sa recesia. Priemyselné objednávky v októbri klesli v Japonsku na svoje 14-ročné minimá a jen sa dostal oproti americkému doláru na hodnotu 126,38 JPY, kde bol kurz naposledy v apríli toho roka. Zastavil tak na rezistencii, ktorú tvorí hodnota 126,82 jenu, naposledy obchodovaná pred tromi rokmi. Rovnako osemmesačné minimum zaznamenal jen aj oproti spoločnej európskej mene. Kotácie sa dostali nad hodnotu 112,25 JPY. K uvedenej nepriaznivej situácii prispel aj tokijský akciový index Nikkei, ktorý stratil dve percentá.

Slabé výsledky

Tohtoročná štatistika tak ku včerajšiemu dňu hovorí v neprospech jenu oproti americkému doláru pri 10-percentnom poklese a oproti euru zaznamenal jen prepad o 4 %. Nepriaznivo na jen vplýva aj zamýšľaný nákup zahraničných bondov, ktorým sa japonské oficiálne miesta prezentujú čoraz častejšie. Najbližšie sa makroekonomickým dátam bude venovať stredajší Tankan, ktorý predpokladá, že prispeje k ešte väčším vráskam na čele Japoncov (očakávania hovoria, že kľúčový indikátor bude až na úrovni - 44 za december). Môžeme tak zhrnúť, že predikcia na, resp. cez 130 jenov za dolár je otázkou najbližšej budúcnosti.

Oproti spoločnej európskej mene sa americký dolár presadil z ranných 89,00 centa postupne cez menej odolný bod podpory na 88,80 až k dennému minimu na 88,40 USc. Tlak jednoznačne vytvára zajtrajšie stretnutie FED-u, kde väčšina trhu očakáva 25-bodový pokles sadzieb. K tejto voľbe sa trh priklonil definitívne po mizerných číslach o americkej zamestnanosti. Zníženie o 25 bodov je už zakomponované v aktuálnych cenách na trhu, 50-bodový pokles je tiež možný, no bol by do istej miery prekvapením. Euro sa v priebehu obchodovania skonsolidovalo a uzatváralo obchodovací deň na 88,85 USc. V pondelok sa nedarilo ani švajčiarskemu franku. V obchodovaní (rovnako ako s eurom) prevládla snaha uvoľniť dolárové toky, a tak sa CHF dostal k 1,6720, čo je takmer mesačné maximum pre americký dolár.

Britská libra otvorila obchodovanie na hodnote 1,4320 USD, v priebehu dňa pod tlakom generálneho posilnenia USD sa dostala k 1,4270 dolára. Minimálny ohlas mali pred zasadnutím FED-u pri málo aktívnom trhu údaje o cenách producentov. Tie klesli o 0,4 %.

Rušná koruna

Pomerne rušné obchodovanie zažila slovenská koruna, ktorá sa pod tlakom zahraničných, najmä londýnskych bánk oslabila k dennému minimu na 43,340/90 SKK za euro, odtiaľto pozvoľna, najmä vplyvom klientskych príkazov získala naspäť k hodnote 43,210/50.

Mário Mika

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.