Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Upevnenie pozície

Francúzska BNP Paribas včera potvrdila, že od japonského UFJ Holdings Inc. získala United California Bank za 2,4 mld. USD v hotovosti. Táto transakcia by mala pre japonský subjekt priniesť potrebné finančné prostriedky na jeho ozdravenie, kým BNP Paribas rozšíri svoju pôsobnosť na retailovom trhu Spojených štátoch amerických. Jej finalizácia podlieha rozhodnutiu US protimonopolných orgánov a mohla by byť ukončená v marci 2002. Okrem United California Bank vlastní francúzska banka aj BancWest, ktorej aktivity sú sústredené v San Francisku a severnej časti štátu Kalifornia.

Po tejto akvizícii bude BNP Paribas kontrolovať 31 mld. USD amerických aktív a 370 pobočiek bude uspokojovať požiadavky 1,5 mil. klientov. Podľa vyjadrenia riaditeľa BNP Paribas Michela Pebereaua je prevzatie súčasťou stratégie budovania silnej retailovej základne banky, vzhľadom na silné turbulencie na finančných trhoch obmedzujúce vyššie príjmy z oblasti investičného bankovníctva. Nemalý význam má podľa neho aj aktuálny pokles trhovej hodnoty amerických bankových domov. „Hľadali sme investičné príležitosti po celom svete. Nakoniec sme sa rozhodli expandovať na veľké trhy so silným rastovým potenciálom oproti možnosti prieniku na trhy emerging markets,“ odôvodnil Pebereau.

Predstavitelia francúzskej banky potvrdili, že akvizíciu budú financovať z vlastných zdrojov, dosah na jej hospodárenie v budúcom roku vylúčili. V roku 2003 by malo prevzatie United California Bank prispieť k rastu zisku 1,4 % a v roku 2004 by sa mal tento príspevok zvýšiť na 2,6 %.

(REUTERS)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.