Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Možnosti v Indii

Slovenská republika prevezme správu svojej časti (jednej tretiny) dlhu Indie voči bývalej česko-slovenskej federácii a účet slovenských pohľadávok voči tejto krajine bude spravovať NBS. Príslušnú dohodu uzavrela ČSOB ako súčasný správca účtu s NBS a indickou centrálnou bankou. Aktuálna výška zostatku indického dlhu nie je oficiálne známa.

V snahe podporiť vzájomný obchod odporučila indická a slovenská strana bankovým inštitúciám vytvorenie úverových liniek na financovanie vývozov s dôrazom na strojárske výrobky, spotrebný tovar a s tým súvisiace služby. Momentálne sa diskutuje aj o potrebe urýchleného uzavretia dohody o vzájomnej podpore a ochrane investícií a dohody o zabránení dvojitému zdaneniu. Perspektívnou oblasťou spolupráce je najmä cestovný ruch. Indická strana potvrdila záujem o výstavbu luxusných hotelov a indických reštaurácií v Bratislave a v iných atraktívnych lokalitách Slovenska. India ďalej ponúkla slovenským podnikom účasť na rekonštrukcii a modernizácii svojich tepelných elektrární, infraštruktúry a iných stavebných projektov. Odporúča sa im aj účasť na medzinárodných tendroch v indickom energetickom sektore. V oblasti potravinárskeho a spotrebného priemyslu sa uvažuje o slovenskej participácii na zakladaní prevádzok na výrobu džúsov z tropického ovocia na subkontinente, pričom ich výrobky by sa distribuovali na Slovensku a v tretích krajinách. India má záujem aj o spoločné podniky v oblasti spracovania kože a o know-how na výrobu brúseného skla. Ďalej ponúkla možnosť založenia spoločnej firmy v oblasti tvorby softvéru a informačných technológií, ktorá by sídlila v SR. V roku 2000 predstavoval objem obchodu medzi SR a Indiou 2,252 mld. Sk, pričom aktívna bilancia Slovenska bola 525,6 mil. Sk - pri vývoze za 1,389 mld. Sk.

(TASR)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.