Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investičné odporúčania

Európske akciové trhy začali nový týždeň oslabovaním, ovplyvnené piatkovým obchodovaním na trhoch v USA, ako aj obavami z najbližšieho vývoja globálnej ekonomiky. Hlavné benchmarkové indexy negatívne ovplyvnil pokles najmä telekomunikačných a technologických titulov ako Alcatel, Philips, Infineon alebo Nokia. Výrazný, takmer 6-percentný pokles zaznamenali akcie európskeho výrobcu čipov č. 1 - francúzsko-talianskej spoločnosti STMicroelectronics potom, ako France Telecom a talianska Finmeccanica ponúkli na trhu viac ako 60 mil. akcií spoločnosti.

V priebehu dnešného obchodovania predpokladáme na európskych parketoch mierny vzostup. Obchodovanie však bude do veľkej miery ovplyvnené večerným rozhodnutím amerického FED-u o znížení úrokových sadzieb. Hlavné americké indexy obchodovali včera nižšie, keď prevažná väčšina sektorov bola v mínuse. Negatívne obchodovali biotechnologické, sieťové, telekomunikačné a softvérové akcie. Vyššie boli hlavne necyklické sektory potravinárskeho sektora, predovšetkým výrobcovia alkoholu. Indexy napriek tomu nezaznamenali výrazné poklesy.

V korporačných správach bola aj spoločnosť Cendant, zaoberajúca sa realitami a cestovným ruchom, ktorá včera zvýšila predpoklad príjmov pre rok 2001 a potvrdila príjmy pre rok 2002. Technologický sektor ovplyvňovala aj správa od najväčšieho akcionára Hewlett Packard, ktorý bude hlasovať proti viac ako 20-miliardovej fúzii so spoločnosťou Compaq Computer. V najbližších dňoch predpokladáme korekciu technologického trhu aj napriek možnému zníženiu úrokových mier na dnešnom zasadnutí centrálnej banky FED. Z tohto hľadiska odporúčame predávať index NASDAQ na krátko.

Najdôležitejšou udalosťou dňa dnes bude večerné zverejnenie rozhodnutia amerického Federálneho rezervného systému. Šestnásť z 24 analytikov Reutersu očakáva štvrťbodové uvoľnenie menovej politiky, čo by bola v poradí jedenásta redukcia z úrovne 6,5 % začiatkom januára, na predpokladaných 1,75 %.

Počas predpoludňajšieho obchodovania sa očakávajú čísla z platobnej bilancie Nemecka za október ako aj inflačné čísla z francúzskej inflácie. V prípade nezmenenej novembrovej inflácie oproti predchádzajúcemu mesiacu a kladným číslam z platobnej bilancie odporúčame vstupovať do dlhých europozícií v podpornom pásme 0,8860-80 EUR/1 USD.

Vzhľadom na zverejnenie poklesu japonských strojových objednávok, ktoré v októbri spadli medzimesačne o 10,1 % na 14-ročné minimum, odporúčame zaujať krátke jenové pozície oproti euru. Odporúčame kupovať EUR/JPY okolo úrovne 111,70-90 s cieľovou úrovňou 112,50 jenu za euro.

Bližšie informácie na www.bfx.sk

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.