Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Do akých fondov investovať?

Stanovenie priorít investora základom ziskov

Investovanie do podielových fondov ako forma „rozmnožovania“ finančných prostriedkov začína mať v slovenskom hospodárstve čoraz väčší význam. Bezpečné investovanie bez akéhokoľvek rizika je v súčasnosti len určitou teoretickým modelom, ktorý si musí väčšina budúcich majiteľov podielových listov uvedomiť. Investovanie ako proces musí reálne zohľadňovať aj možnosť straty, ktorá je nerozlučne spätá s existenciou kapitálových trhov. Na druhej strane však existujú prostriedky a stratégie, ktorými sa prípadné investičné riziko dá veľmi uspokojivo eliminovať. Každý potenciálny investor si najprv musí stanoviť priority svojho pôsobenia ako predpokladaný čas trvania investície a čo je hlavné množstvo finančných prostriedkov, ktoré je ochotný použiť. Od týchto základných podmienok sa následne odvíja aj množstvo akceptovaného rizika, čiže v reálnom vyjadrení straty.

V súčasnosti participuje na slovenskom trhu podielových fondov viacero domácich aj zahraničných subjektov, ktorých ponúkané produkty zaberajú širokú škálu od najmenej rizikových investícií až po investície s relatívne vysokým rizikom. Nemalý príspevok k riziku dáva aj denominácia jednotlivých fondov. V SR ide najmä o slovenskú korunu, referenčnú menu euro a americký dolár. Pohyby jednotlivých výmenných kurzov v oboch smeroch predstavujú potenciálnu možnosť straty a zisku v závislosti od konkrétnej situácie. Ak napríklad dôjde k posilneniu koruny oproti euru, tak investície ocenené v tejto mene zaznamenali stratu. V opačnom prípade dôjde k potenciálnemu zisku. Oceňovanie podielových fondov v euromene a americkom dolári nevyplýva len z pozície dvoch kľúčových svetových mien, ale aj zo skutočnosti, že v portfóliu jednotlivých fondov sú zahrnuté zahraničné tituly, ktorých cena je určovaná práve v týchto národných menách.

Fondy peňažného trhu

V prípade, ak sa považujeme za typ investora, ktorý absolútne odmieta možnosť straty, je práve tento druh podielových listov najprijateľnejším riešením. Minimálna možnosť straty však nevyhnutne so sebou nesie aj nízke výnosy. Správcovská spoločnosť, prevádzkujúca tento fond, sa sústreďuje na investície na peňažnom trhu do jednotlivých krátkodobých cenných papierov, depozitných certifikátov, ako aj termínovaných vkladov v bankách. Krátkodobé cenné papiere sú charakteristické nízkou mierou rizikovosti, ktorá je priamo ovplyvňovaná stabilitou úrokových sadzieb na peňažnom trhu. Podstatnou charakteristikou, vyplývajúcou už z ich názvu, je časový horizont splatnosti týchto cenných papierov, ktorý je vo väčšine prípadov ohraničený jedným rokom. Vzhľadom na túto skutočnosť sa vo všeobecnosti odporúča nákup tohto druhu podielových listov s cieľom krátkodobej investície ohraničenej jedným až dvoma rokmi.

Dlhopisové fondy

Tento segment finančných trhov zosobňuje v sebe viacero predností výnosovejších aktív v porovnaní s peňažným trhom, pri súčasne limitovanej možnosti straty. Pri turbulenciách na akciových trhoch sme svedkami masívneho prechodu väčšiny investorov na trh dlhopisov, ktorý predstavuje určitú stabilnú kotvu. Rovnaký princíp môžeme hľadať aj vo vložení finančných prostriedkov do fondu, ktorý je zložený z týchto finančných aktív. Ponuka podielových fondov tohto druhu je na Slovensku relatívne široká. Prostredníctvom nákupu podielových listov tohto typu môžeme investovať do dlhopisov denominovaných v slovenských korunách, ktorých portfóliá sú zložené výhradne zo slovenských cenných papierov. Vzhľadom na fakt, že pôsobenie jednotlivých spoločností nie je geograficky ohraničené a väčšina z nich participuje aj na kľúčových európskych trhoch, ponúka sa možnosť investovania aj do bonitnejších, čiže viac atraktívnejších cenných papierov. Miera rizikovosti tohto druhu investovania je mierne vyššia, ako je pri peňažnom trhu, no ešte stále sa pohybuje na prijateľnej úrovni. Rovnako aj držba týchto podielových listov je odporúčaná na 4 - 5 rokov. Hlavným rizikom vystupujúcim na dlhopisových trhoch je zmena úrokovej politiky zo strany centrálnych bánk.

Akciové fondy

Akciové trhy patria v súčasnosti medzi najviac atraktívnejší segment finančných trhov, kde hlavným determinantom ich pozície sú vysoké zisky, no v tomto prípade je dôležité pripomenúť aj vysokú mieru rizika tejto investície. Správcovské spoločnosti ponúkajú viacero druhov fondov, ktoré sú zamerané na akcie spoločností tradičného sektora. Tento sektor hospodárstva si zachováva svoju určitú rastovú stabilitu, no v posledných rokoch došlo k výraznému rozmachu najmä technologických akcií. V línii technického pokroku celého ľudstva práve spoločnosti high-tech sektora ponúkajú vidinu magických ziskov, no na druhej strane je nevyhnutné pripomenúť, že existuje veľmi reálna šanca prudkého poklesu hodnoty akcií. V rámci technologického sektora existuje viacero fondov, ktoré sú zamerané priamo na určitú preferovanú časť týchto akcií, ako sú biotechnológie, softvérové spoločnosti a pod. Časový horizont investície do týchto fondov je najvyšší, v intervale 8 - 10 rokov.

Zmiešané fondy

Ak potenciálny investor podielových listov nie je ochotný vložiť svoje prostriedky do základných foriem fondov diferencovaných podľa jednotlivých trhov, môže sa rozhodnúť pre tento typ. Zloženie portfólia je tvorené tak akciami, ako aj dlhopismi, ktoré v určitej kombinácii generujú kľúčové charakteristiky konkrétneho fondu. Najrozšírenejšie rozdelenie tvoria dynamické, rastové a vyvážené fondy, ktoré predstavujú určitú kombináciu výnosu a rizika. Aj v prípade týchto fondov ide skôr o dlhodobé investície.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.