Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čo s technológiami?

Ktoré firmy majú predpoklady na rast v tomto roku?

Určite mnohých zaujíma ďalší vývoj účastín firiem z tohto toľko ospevovaného sektora. Vzhľadom na ich posledný vývoj, keď mnohé z nich stratili podstatnú časť svojej hodnoty, odporúčajú analytici obchodníkom, aby prehodnotili svoje portfólio. Ak sa stalo príliš „technologické“, mali by zredukovať počet takto orientovaných akcií, naopak, dôraz by mali klásť na bluechipsové tituly.

Zníženie úrokových sadzieb

americkým FED-om na začiatku januára s veľkou pravdepodobnosťou pomohlo technologickým akciám vyhnúť sa katastrofickému scenáru, podľa ktorého malo v tomto sektore nastať tzv. tvrdé pristátie. Pokles sadzieb však opäť prebudil býkov, čo pre technológie, rovnako ako pre ostatné odvetvia, prinesie posilnenie. Pritom pohľadom do histórie zistíme, že reakcia technologických akcií na pohyb úrokových sadzieb bola v porovnaní s ohlasom ostatných cenných papierov vždy markantnejšia. Začiatkom 90. rokov, keď americký Federálny rezervný systém vo výraznej miere znížil úrokové sadzby, najpružnejšie reagovali práve spomínané high-tech účastiny. Tri mesiace po prvom poklese sadzieb sa technologický index posilnil o 30 %. Po dvanástich mesiacoch bola jeho pôvodná hodnota prekonaná až o 60 %. Tak či onak, nasledujúci vývoj v tomto sektore bude mať počas prvých mesiacov tohto roka mierne klesajúci charakter. Pritom tlak na túto skupinu akcií bude pretrvávať počas celého roka. Trhu ešte istý čas potrvá, kým sa vyrovná s niekoľkonásobným nárastom, ktorý prekonal v rokoch 1998 a 1999.

Priaznivý vývoj ziskovosti, a tým aj vyššiu trhovú cenu akcií by mali v tomto roku zaznamenať firmy zaoberajúce sa vývojom a výrobou príručných počítačov, bezdrôtových prístrojov, spoločnosti, ktoré poskytujú zálohovanie dát po sieti, spravujú servery a databázy. Naopak, korekcie ziskov s veľkou pravdepodobnosťou postihnú spoločnosti vyvíjajúce hardvérové a softvérové produkty určené pre servery, prípadne obchodné informačné systémy, ako aj firmy poskytujúce poradenskú činnosť.

Ostatné odvetvia

Čo sa týka spoločností z ostatných sektorov, najväčšiu šancu na úspech v nadchádzajúcom roku majú spoločnosti vyrábajúce a distribuujúce energiu, farmaceutické firmy a zdravé a silné finančné inštitúcie.

Banky

Pozitívny výhľad majú hlavne peňažné centrá ponúkajúce vyššiu hodnotu, čím sa myslia predovšetkým inštitúcie so silným rastovým potenciálom. Takéto banky sú charakterizované diverzifikovanými zdrojmi príjmov, spoľahlivou distribúciou, silnou značkou, okrem toho majú výborné predpoklady na zníženie svojich nákladov a ich príjmy majú tiež vysoký rastový potenciál. V roku 2001 by mnohé finančné inštitúcie mali pokračovať v reštrukturalizačných procesoch, zelenú by mali dostať ďalšie fúzne a akvizičné plány.

Energetika

Z dlhodobého hľadiska sa ako najvýhodnejšie ukazuje investovanie do cenných papierov ropných spoločností. Pokles svetových zásob kombinovaný s mohutným dopytom totiž tlačí cenu ropy čoraz vyššie. Podľa analytikov by sa ceny ropnej suroviny mali stabilizovať nad ich dlhodobým desaťročným priemerom.

Farmácia

Uplynulý rok bol pre farmaceutické firmy veľmi úspešný, ani ten ďalší by nemal byť výnimkou. Odhady ziskov niektorých veľkých farmaceutických firiem sa v priemere pohybujú na úrovni 15 %. Ale nielen spoločnosti produkujúce lieky čaká v tomto roku pozitívny vývoj. Súkromné kliniky a liečebné centrá v poslednom období zaznamenávajú nadpriemerné zisky. Očakáva sa, že v blízkom čase svoju hodnotu ďalej posilnia prostredníctvom fúzií.

Veľký dôraz

kladú analytici na význam malých a stredných firiem. V uplynulom roku mnohé z nich zaznamenali niekoľkonásobné zhodnotenie a aj v tomto roku predstavujú pre mnohých obchodníkov lákavú investičnú príležitosť.

Na záver dôležitá rada, ktorej by sa investori tento rok mali držať, je: buďte „obozretne optimistickí “. Trhy majú rastový potenciál, dôležité však je investovať na základe reálnych faktov a nenechať sa oklamať pozlátkou. Potvrdzuje to aj nepríjemné vytriezvenie z minuloročného ošiaľu po cenných papieroch amerických internetových firiem. Majitelia serverov, snažiac sa prilákať na svoje stránky čo najviac návštevníkov, investovali milióny dolárov do reklamy, aby tak umelo zvýšili svoju príťažlivosť, a tým aj cenu pre investorov. Koniec roka však ukázal, že príjmy týchto spoločností nedosiahli očakávania. Bublina teda zákonite praskla.

Ivana Sedliaková

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.