Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001

Dobyje Amerika nedobytné?

Protitalibanské jednotky útočia na pevnosť Tora Bora

Protitalibanskí bojovníci včera zaútočili z troch strán na horskú pevnosť Tora Bora, kde sa ukrývajú jednotky teroristu Usámu bin Ládina. Podľa afganskej tlačovej agentúry AIP sa im síce podarilo postúpiť, no Ládinovi muži kladú veľký odpor. Ako predtým uviedol jeden z veliteľov protitalibanských jednotiek, intenzívne americké bombardovanie, ktoré pokračovalo aj včera, ich zatlačilo na okraj hôr medzi Tora Bora a roklinu Wazíri na východe Afganistanu.

To, že USA , ako aj Severná aliancia v súčasnosti svoju aktivitu intenzívne usmerňujú na komplex Tora Bora, neznamená, že jej pád bude otázkou najbližších dní. O horskej základni Tora Bora afganskí veteráni protisovietskej vojny tvrdia, že je nedobytná. Leží medzi dvoma údoliami v provincii Nangarhár, neďaleko pakistanských hraníc, v nadmorskej výške 4000 metrov. Komplex jaskýň vybudovali v 80. rokoch členovia pritisovietskeho odboja. Od najbližšej afganskej cesty sa k základni možno dostať po trojhodinovom pochode. Jaskyne sú ako hotel s tečúcou vodou a elektrinou, ukryté 350 metrov hlboko v teréne. V miestnostiach a na chodbách komplexu sa vraj môže pohodlne ukrývať 1000 osôb. No a správy tlačových agentúr uvádzajú, že najmenej tisíc vojakov oddaných bin Ládinovi sa tu nachádza aj dnes.

V ostatných krajinách sa afganské frakcie v spolupráci so zahraničnými armádami a medzinárodnými organizáciami snažia nastoliť aký-taký poriadok. Úspechy sú striedavé. Bývalý afganský kráľ Muhammad Záhir sa dokonca po 29 rokoch strávených v exile v Taliansku plánuje 21. marca 2002 vrátiť späť do vlasti. Osemdesiatsedemročný exkráľ si vybral tento dátum práve preto, že na tento deň pripadá podľa kalendára Zarathustru Nový rok.

Severná aliancia si ponechá v afganskom hlavnom meste Kábul svoje jednotky aj po rozmiestnení medzinárodných síl OSN v Afganistane. Informoval o tom včera hovorca afganského ministerstva obrany Muhammad Habíl, podľa ktorého medzinárodné jednotky nebudú poverené hliadkovaním v Kábule. Vojaci mierových síl OSN by mohli strážiť „vládne budovy“, uviedol hovorca s tým, že na zaistenie bezpečnosti v Kábule postačia vlastné sily Severnej aliancie.

Pri príležitosti včerajšieho medzinárodného Dňa ľudských práv protestovala v Islamabade skupina afganských žien proti „návratu zločincov do vlády v Afganistane“. Asi 200 členiek Revolučného združenia afganských žien (RAWA) usporiadalo protestný míting pred prísne stráženou budovou úradu OSN v Islamabade. Polícia sa spočiatku snažila mítingu zabrániť, no neskôr ho povolila. Protestujúce ženy niesli fotografie vojakov Severnej aliancie mučiacich svojich talibanských súperov po minulomesačnom páde Kábulu a kričali slogany proti politickej dohode z nemeckého Bonnu.

(TASR/by)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.