Hospodársky denník
USD48,683 Sk
EUR43,306 Sk
CHF29,309 Sk
CZK1,314 Sk
  Utorok  11.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Čo je legitímne na Blízkom východe?

Predseda palestínskej samosprávy Jásir Arafat v texte, ktorý včera prečítali na zasadaní Organizácie islamskej konferencie v katarskom hlavnom meste Dauhá, obhajoval právo Palestínčanov na odpor, ktoré označil za „legitímne“. Na zasadaní ministrov zahraničných vecí členských krajín OIK sa mal pôvodne zúčastniť aj najvyšší palestínsky predstaviteľ, ktorému však napokon účasť na podujatí prekazila súčasná napätá situácia na Blízkom východe.

Napriek razantným slovám je Arafatova pozícia stále zložitejšia. Šéfovia diplomacií EÚ včera mali prijať ostrú deklaráciu k situácii na Blízkom východe. Ministri okrem iného rokovali aj o palestínskych skupinách Hamas a Islamský džihád. Prvýkrát v histórii zvažovalo ministerské fórum EÚ označiť tieto dve radikálne palestínske hnutia za teroristické siete. Brusel súčasne apeloval na palestínskeho prezidenta Jásira Arafata, aby vyzval na ukončenie ozbrojených útokov na Izrael. Navrhovaná deklarácia síce súčasne vyzýva Izrael, aby stiahol svoje jednotky z palestínskych teritórií, zastavil nezákonné zabíjanie hľadaných palestínskych militantov, zrušil blokádu a sankcie uvalené na Palestínčanov a zmrazil výstavbu židovských kolónií na Západnom brehu Jordánu a v pásme Gazy, no podľa analytikov by jej schválenie bolo jasným posunom EÚ k americkému stanovisku.

Arafatovu situáciu komplikuje aj neochota palestínskych ozbrojených zložiek aspoň dočasne sa vzdať násilia. Predstavitelia Brigád Al-Aksá, ozbrojeného krídla hnutia Fatah palestínskeho vodcu Jásira Arafata, tak popreli, že sa rozhodli prerušiť sériu samovražedných atentátov do konca moslimského sviatku ramadán. Kruhy blízke Brigádam Al-Aksá podľa agentúry REUTERS uviedli, že v nedeľu zverejnené komuniké vydali politici a nie samotné palestínske organizácie. Historický šéf Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny Georges Habaš zasa vyzval Palestínčanov na pokračovanie v povstaní proti Izraelu až po získanie nezávislosti.

Pritom sa nedá povedať, že izraelská armáda nepostupuje kruto. Nátlak na ňu, aby zastavila násilie, je však omnoho menší. Dve palestínske deti vo veku tri a trinásť rokov prišli včera o život a päť ďalších osôb utrpelo zranenia počas včerajšieho náletu izraelských vrtuľníkov v Hebrone na Západnom brehu Jordánu.

(TASR/by)

Počasie

Dnes bude oblačno až zamračené, miestami sneženie. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m -5 stupňov. Prevažne slabý, na západe a na horách severozápadný až severný vietor 2 až 5 m/s.V stredu bude oblačno, časom až polooblačno, miestami snehové prehánky. Nočná teplota -8 až -12, v horských dolinách -13 až -17 stupňov. Denná teplota -7 až -3 stupne. Vo štvrtok bude prevažne oblačno so snehovými prehánkami alebo občasným snežením. Nočná teplota -7 až -11, v údoliach okolo -13 stupňov. Denná teplota -9 až -5 stupňov.Slnko vyjde zajtra o 7.35 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamoblačno4
Atényzamračené9
Belehradpolooblačno-2
Berlíndážď1
Bratislavasneženie-1
Brusel polojasno5
Budapešťzamračené-2
Bukurešť polooblačno-2
Frankfurtzamračené1
Helsinkioblačno-2
Istanbulpolooblačno4
Kodaňpolooblačno3
Kyjevsneženie-5
Lisabonzamračené16
Londýnoblačno5
Madridjasno7
Moskvasneženie-10
Oslooblačno2
Parížpolooblačno5
Prahadážď1
Rímjasno8
Sofiajasno-2
Štokholmzamračené4
Varšavasneženie-1
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.