Hospodársky denník
USD48,518 Sk
EUR43,29 Sk
CHF29,249 Sk
CZK1,317 Sk
  Streda  12.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Karty máme, ale pravidlá nie

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpoved. . .

Stavajú na tom, čo ich spája

Generácia 74 sa dokáže presadiť aj bez protekci

Každý poctivý mladý človek chce pracovať a byť za svoju prácu primerane odmenený. Keď nie v rodnej krajine, skúša š. . .

...

. . .

Ad: Bez komentára...

Hospodársky denník d 4. 12.

Čitateľ Ing. J. Schwarz z Košíc poslal do Hd koncept otvoreného listu P. Osuskému, poslancovi NR SR, ako reakciu na nedávnu publicitu o cen. . .

BOHATÁ NEVESTA I ŽENÍCH

Slovenské chemické a farmaceutické podniky patria medzi najkonsolidovanejšie v rámci našej ekonomiky. Tržby z priemyselnej činnosti dosiahli v uplynulom roku vyše 135 mld.. . .

Čo všetko budú musieť robiť?

Ministerstvo financií zrejme potrebuje vykazovať činnosť

Zákonom č. 493/2001 Z. z. bol novelizovaný aj zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v. . .

Keď sa chce

Včera sa pred kúpaliskom Matador pracovníci v službách mestských VaK postarali o preseknutie elektrického kábla. Občas robíme síce zázraky, ale Hd sa bez elektrického prúdu nedá vyrob. . .

Funkcie zachovajú, hoci fond zrušili

Minulý týždeň poslanci NR SR po búrlivej diskusii schválili zákon o zrušení väčšiny štátnych fondov. V prípade, že by parlamentom nebol prešiel, musel by sa me. . .

Nový člen

Čínska ľudová republika sa včera po 15-ročnom úsilí aj oficiálne stala členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

(TASR). . .

Kurz libry

MMF včera vo svojej výročnej správe vyzval vládu Veľkej Británie, aby bola opatrná pri fiskálnej politike. Zároveň ju upozornil, že ďalšie zvýšenie verejných výdavkov by mohlo viesť . . .

Pomalší rast

Hospodárstvo ČR v treťom štvrťroku medziročne reálne vzrástlo o 3,2 % po revidovanom raste 3,8 % v druhom štvrťroku. Včera tento údaj zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ). Od zači. . .

Šramko v NBS

NR SR včera v tajnom hlasovaní schválila do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka. Poslanci súhlasili s týmto kandidátom na odporúčanie vlády SR. Nominác. . .

Plnenie štátneho rozpočtu

Spotrebná daň z minerálnych olejov postupuje

Národná rada SR včera zobrala na vedomie informáciu ministerky financií o plnení štátneho rozpočtu za prvé tri štvrťroky . . .

Možnosťou je poistný pool

Nakoniec problém dokážeme rozriešiť zaistením v zahraničí

Najneskôr posledný marcový deň budúceho roka musia mať cestovné kancelárie podpísané poistné zmluvy pre prí. . .

Lístky sú

Hlasovacie lístky pre druhé kolo volieb predsedov vyšších územných celkov sa už nachádzajú na krajských úradoch. Do krajov, kde v sobotu 15. decembra prebehne druhé kolo volieb, ich za. . .

Menej práce

V Martinských strojárňach by malo od februára 2002 po hromadnom prepúšťaní zostať v pracovnom pomere 50 zamestnancov. Pred ohlásením hromadného prepúšťania v júni mali 1316 pracovník. . .

Klasický mor

O výraznom znížení počtu diviakov v pohorí Považský Inovec rozhodla Krajská veterinárna správa v Trenčíne. Protinákazové opatrenia súvisia s rozsiahlym výskytom klasického moru ošíp. . .

Niet z čoho

Porada ekonomických ministrov vlády SR zaujala odmietavé stanovisko k požiadavkám ministerstva pôdohospodárstva na uvoľnenie ďalších 50,9 mil. Sk na financovanie opatrení na ochranu . . .

Vlkolinec 5000

NBS a niektoré komerčné banky začnú dnes predávať pamätné zlaté mince v hodnote 5000 Sk vyrazené v zrkadlovom lesku s tematikou Svetové dedičstvo UNESCO - Vlkolinec, rezervácia ľ. . .

Ocenenie SR

Nový americký veľvyslanec v SR Ronald N. Weiser ocenil postoj SR, ktorá odsúdila teroristické útoky z 11. 9., ako aj podporu NR SR protiteroristickým akciám. „Promptná a pozitívna re. . .

Rušia SIPO

Od januára 2002 nebudú môcť obyvatelia na strednom Slovensku uskutočňovať úhrady účtu za služby Slovenských telekomunikácií prostredníctvom sústredeného inkasa platieb obyvateľstva (S. . .

Október bol najskúpejší

Cenové premeny slovenského priemyslu

Priemysel SR zaznamenal v októbri nižší medziročný prírastok tržieb za vlastné výkony a tovar ako v predchádzajúcich mesiacoch. Vyp. . .

Nie všetko sa im vydarilo

Minister P. Magvaši hovorí o výsledku 5:4

Štyri záporné body a päť kladných označil včera minister práce, sociálnych vecí a rodiny P. Magvaši v bilancii svojho rezort. . .

Vaše politické strany vo výsledkoch

Anketa sa začala v decembri 2000 a skončila sa 5. októbra 2001. Rovnako ako ankety Múdry politik a Čistý politik bola ukončená predčasne pre citeľný nezáujem . . .

Odpad nás čo nevidieť pohltí

Zákon je na svete, začne platiť, spor však ďalej pokračuje

Veľmi ťažko a dlho sa rodil zákon o odpadoch, ktorý ukladá nové povinnosti mestám a obciam a nielen im.. . .

Ach, tá reklama

Glosuje Matúš Hrabal

Sme zvyknutí vnímať určité informácie skôr, ak sú spájané s našimi erotickými predstavami. Aspoň to tvrdia psychológovia a znalci marketingu. Je však zaují. . .

Naozaj náš národný šport?

Komentuje Eleonóra Bujačková

V jednom prieskume sa takmer štvrtina z viac ako tisícky respondentov otvorene priznala, že „získala príjmy, ktoré vláde zaprela“, prípad. . .

Prečo však pacient?

Komentuje Ľudmila Koníková

Máme také zdravotníctvo, v ktorom sa už dávno nediskutuje o najnovších liekoch, nových liečebných postupoch, modernej diagnostike. . .

Ešte k zoznamu dlžníkov

Ad: Každý umrie a platí dane, Hd 7. 12. 2001

Čitateľovi, ktorého zaujal článok Každý umrie a platí dane, chýbajú konkrétne mená (názvy) daňových dlžníkov. Pýta sa, k. . .

Jánošík, ale aj Don Quijote

Čo sa smie a nesmie, a predsa robí s paragrafmi

Sú veci, ktorých váhu si človek uvedomí až vtedy, keď si to prečíta v tlačenej forme, v nejakej knihe alebo v časo. . .

Spotrebiteľ netuší, o čo ide

Pre niekoľko halierov dodávatelia rušia dlhodobé zmluvy

Dodávateľsko-odberateľské vzťahy môžeme prirovnať ku kométe. Tiež zažiaria a zhasnú. Dodávatelia mlieka sú. . .

Úspechom roka je, že stále existujú

„Úspechom roka je to, že vôbec existujeme,“ uviedol pri bilancovaní výsledkov akciovej spoločnosti Gemtex v Rožňave, ktorej 100-percentným akcionárom je Schie. . .

Marínu už dobre poznajú

V Mníchove jediným slovenským zástupcom

Rodinná firma Marína so sídlom vo Veľkých Kostoľanoch v okrese Piešťany vznikla v roku 1991 a svojím názvom napĺňa obsah svojej. . .

Ako ďalej?

Stredné odborné učilište strojárske v Trenčíne v úsilí o skvalitňovanie vzdelávacieho procesu spolupracuje so zahraničnými partnermi podobného typu. Jedným z nich je súkromná škola Me. . .

Potrebné, nie však lacné

Umelé zasnežovanie stabilizuje ich príjmy

Technické zasnežovanie, ktoré vo svete na mnohých miestach je otázkou spoločných investícií, sa na Slovensku začalo rozvíjať. . .

Sviečky neležia na sklade

Sezónnosť a nárazovosť ovplyvňuje ekonomiku

Spoločnosť Ignis Hlohovec vznikla v roku 1993 v závode na výrobu sviečok s osemdesiatročnou históriou. Oproti minulému. . .

Budú v pluse

Výrobca cementu CEMMA Horné Srnie očakáva k 31. decembru 2001 zisk 6 mil. Sk. Jeho výkony by mali dosiahnuť 796 mil. Sk pri nákladoch 790 mil. Sk. Za prvých šesť mesiacov totiž spol. . .

Nový smer

Fínska softvérová spoločnosť Done Solutions Oyj predala 70-percentný podiel vo svojej slovenskej dcérskej firme Novitech Košice za 1,96 mil. EUR. Done si plánuje ponechať zvyšný 30-per. . .

Prvých sedem

Prvých sedem záujemcov absolvovalo vo Zvolene kvalifikačné skúšky na osvedčenie odbornosti v zmysle novely živnostenského zákona, platnej od 1. septembra tohto roka. Zmena sa týka . . .

Súťaž o divácku priazeň

Čo patrí k tým pravým, tajuplným Vianociam? Azda práve vôňa ihličia a koláčov, slávnostne prestretý stôl a... program Slovenskej televízie. Vďaka nemu možno prežiť Viano. . .

Drobničky

Výstavu Sochárska kolekcia 19. - 20. storočia zo zbierok gemersko-malohontského múzea otvorili v jeho priestoroch v Rimavskej Sobote. Výstava potrvá do konca februára 2002.

Naj. . .

Návrat k Babylonu?

Na svete sa hovorí viac ako šesťtisícpäťsto jazykmi. Polovica z nich je ohrozená. Každých štrnásť dní mizne z lingvinistickej mapy sveta jeden.

Jazyky rovnako ako všetky ž. . .

Čarodejnícke majstrovanie

Vydavateľstvo IKAR a spoločnosť Continental film pripravili pre deti zábavno-súťažné podujatie Potteriáda, ktoré sa uskutoční v sobotu 15.12. o 13.30 hod. v kine Istro. . .

Nekonečné hľadanie

Nájsť duševnú rovnováhu, úspech i šťastie nebýva hľadanie práve najjednoduchšie. Recepty ponúkajú vedci, umelci, filozofi... so striedavým úspechom. Svojou „troškou“ do disku. . .

Poďme za démonmi

Do 28. februára budúceho roka bude sprístupnená výstava Masky, démoni a šaškovia v priestoroch Západoslovenského múzea v Trnave. Výstava obsahuje desiatky dokumentárnych farebn. . .

Hitparáda rádia Interhit

od 10. 12. do 16. 12. 2001

www.radiointerhit.cz

DANCE

1. Gigi D´Agostino - Un giorno credi

2. Gigi D´Agostino a DJ Albertino - Super (1, 2, 3, 4)

3. Roger. . .

Nikolaj Feďkovič v Prahe

Jedinečné diela slovenského maliara Nikolaja Feďkoviča, na ktorých sa prelínajú sny s realitou, predstavuje až do 6. januára výstava pod názvom Orbis Pictus v galérii . . .

Benátky na javisku SND

Príjemný večer s pesničkami, ktoré si budete pospevovať aj pár dní po predstavení, môžete stráviť, ak sa vyberiete na operetné predstavenie Noc v Benátkach v budove opery . . .

Kurzy, semináre

Agentúra J & T pripravila:

Seminár ÚČTOVNÁ ZÁVIERKA ZA ROK 2001, ktorého cieľovou skupinou sú podnikatelia účtujúci v podvojnom účtovníctve.

Termín a miesto:

13. 12. 2001, . . .

Internetový magazín HRweb.sk

Virtuálne listovanie vo svete kariéry, ľudských zdrojov a manažmentu

V týchto dňoch možno na internete nájsť prvé vydanie nového magazínu HRweb.sk. Jeho obsah sa b. . .

Otázka týždňa

Čo oceňujete na vašich spolupracovníkoch väčšmi: ctižiadosť a individualizmus alebo kolegiálnosť a schopnosť pracovať v tíme?

Ing. Martin Krško, CSc.

riaditeľ

Synergy - VCG, . . .

Motto znie: Rodina nie je hendikep

S koncom roka sa blíži aj uzávierka súťaže Zamestnávateľ ústretový k rodine

Pri príležitosti Medzinárodného dňa rodiny iniciovalo Ministerstvo práce, sociáln. . .

Titul je len štartovacou podmienkou

Študenti a absolventi vysokých škôl o budovaní kariéry a úniku mozgov (3)

S cieľom priblížiť myslenie, predstavy a očakávania tých, ktorí s vysokoškolským d. . .

Kedy nám zaniká cestná daň?

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Ak podnikateľovi - daňovníkovi zanikne daňová povinnosť v p. . .

TWIST - streda

6:00 Twist s Vladimírom Voštinárom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Janom Mečiarom

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

Meniny

Na Slovensku

dnes Otília

vo štvrtok Lucia

V Českej republike

dnes Simona

vo štvrtok Lucie. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 10. 12. 2001: Bratislava 102,3. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Žiť treba na javisku. Feature o Márii Prechovskej

9.30 Králikovci. Seriál

10.00 . . .

. . .

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. Prevažne severný vietor 2 až 5, k večeru zosilnie na 5 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a početné snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -6 až -11, v horských dolinách -13 až -17, denná teplota -9 až -5 stupňov. V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a miestami snehové prehánky. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -8 až -13, v údoliach -15 až -20, denná teplota -10 až -5 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamjasno5
Atényzamračené8
Belehradsneženie-3
Berlíndážď4
Bratislavasneženie-1
Brusel polooblačno7
Budapešťsneženie-2
Bukurešť oblačno-1
Frankfurtpolooblačno2
Helsinkidážď0
Istanbulzamračené4
Kodaňpolooblačno2
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno6
Madridjasno7
Moskvazamračené-12
Oslojasno1
Parížjasno4
Prahasneženie1
Rímpolooblačno9
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavapolooblačno-2
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-1
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.