Hospodársky denník
USD48,518 Sk
EUR43,29 Sk
CHF29,249 Sk
CZK1,317 Sk
  Streda  12.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Karty máme, ale pravidlá nie

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpovede. Cieľom je poskytnúť realistický obraz o tom, ako vnímajú hospodársku situáciu Slovenska tí, ktorí sa pričiňujú na svojich pozíciách o jeho životnosť, prípadne životaschopnosť.

Dnes sa vyjadruje riaditeľ pre predaj Škoda Auto Slovensko Štefan Chudoba.

1. Ako by ste charakterizovali celkové ovzdušie v SR? Čo by ste vy osobne urobili pre jeho zlepšenie?

- Odpoveď na túto otázku vidím v tvrdení, že iných ľudí treba na vyhodenie mosta do vzduchu a iných na postavenie nového. Obrazne povedané, pre zmenu treba urobiť tím z ľudí, ktorí už dajaký most postavili a chcú postaviť ďalší. Ak toto transformujem do praxe, potom treba dokončiť hospodársku víziu SR. To je úloha predovšetkým pre Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení, pre Slovenskú priemyselnú a obchodnú komoru, no a makroekonomické páky treba nastaviť tak, aby sa zvyšovala výkonnosť ekonomiky a klesali náklady na jej správu.

2. SR zaradila agentúra Standard&Poor´s do investičného pásma. Podľa vládnych predstaviteľov by to malo prinajmenej znamenať povzbudenie zahraničných investorov v ich záujme o pôsobenie na Slovensku. Aký je váš názor na takéto predpoklady? Ako hodnotíte relatívne najnižší záujem zahraničných investorov o SR v porovnaní s takými postkomunistickými štátmi ako Poľsko, Maďarsko, Estónsko a Česká republika?

- Kde nie je dostatočná infraštruktúra, ako sú diaľnice, spoje a pripravenosť ľudí migrovať za prácou a kde celý hospodársky systém nepodporuje investície, ktoré zvyšujú výkonnosť ekonomiky, potom je zákonité, že väčšina investícií sú vlastne príjmy z privatizácie. Ďalej musí byť definovaný záujem štátu, a ten sa musí nekompromisne presadzovať. Skúste presadiť hoci zápis do katastra a pochopíte, o čom hovorím. Myslím si, že lepšie podmienky získať zahraničné investície nemá asi nikto, ale toľko politických záujmov ako SR nemá asi tiež nikto.

3. V najrôznejších aktuálnych hodnoteniach hospodárskeho vývoja SR zahraničnými inštitúciami sa do určitej miery oceňuje stabilizácia ekonomického prostredia. Predstavitelia súčasnej vládnej garnitúry hovoria okrem iného o tom, že sa hospodárska situácia zlepšuje. Ako vy vnímate celkové výsledky transformácie? V čom vidíte najväčšie dlhy tohto procesu a možnosti zásadnej zmeny na realizáciu rozvojových programov a posilnenia domácej podnikateľskej sféry?

- Nepopieram, čiastkové výsledky tu sú, ale ak porovnávam potenciál SR pokiaľ ide o ľudí, prírodné podmienky a technológiu, ideme dopredu veľmi pomaly. Dostať pod kontrolu hospodársky rozvoj si vyžaduje zmeniť systém riadenia spoločnosti. Zmätok v kompetenciách ministerstiev aj vlády, totálny

rezortizmus v riadení systémových procesov v globálnom svete nemôže uspieť. Jednoducho povedané, život nám dáva karty, my hráme, ale na Slovensku ešte neboli stanovené pravidlá hry.

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -4 až 0 stupňov. Prevažne severný vietor 2 až 5, k večeru zosilnie na 5 až 10 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -7 stupňov. Vo štvrtok bude premenlivá veľká oblačnosť a početné snehové prehánky. Veľmi chladno. Nočná teplota -6 až -11, v horských dolinách -13 až -17, denná teplota -9 až -5 stupňov. V piatok bude polooblačno, časom až oblačno a miestami snehové prehánky. Naďalej veľmi chladno. Nočná teplota -8 až -13, v údoliach -15 až -20, denná teplota -10 až -5 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.36 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdamjasno5
Atényzamračené8
Belehradsneženie-3
Berlíndážď4
Bratislavasneženie-1
Brusel polooblačno7
Budapešťsneženie-2
Bukurešť oblačno-1
Frankfurtpolooblačno2
Helsinkidážď0
Istanbulzamračené4
Kodaňpolooblačno2
Kyjevsneženie-6
Lisabonoblačno15
Londýnjasno6
Madridjasno7
Moskvazamračené-12
Oslojasno1
Parížjasno4
Prahasneženie1
Rímpolooblačno9
Sofiazamračené-4
Štokholmzamračené2
Varšavapolooblačno-2
Viedeňsneženie0
Záhrebsneženie-1
Ženevajasno3

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.