Hospodársky denník
USD48,365 Sk
EUR43,27 Sk
CHF29,333 Sk
CZK1,323 Sk
  Štvrtok  13.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Majú sa veru čím chváliť

Správny smer vývoja chémie i farmácie

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) Slovenskej republiky vznikol ako dobrovoľné združenie podnikateľských subjektov v odvetví slovenskej chémie a farmácie 30. novembra 1991 a po vynútenej 43-ročnej prestávke nadviazal na tradície slobodných zväzov výrobcov na území Slovenska. V tomto čase si teda pripomíname jeho desiate výročie vzniku. V súčasnosti reprezentuje 43 členských subjektov a viac ako 37-tisíc pracovníkov. Pri tejto príležitosti prezident ZCHFP RNDr. Jozef Kollár ochotne odpovedal na naše otázky.

Podniky združené vo zväze patria medzi špičku v slovenskej ekonomike. Ako možno hodnotiť jeho 10-ročnú činnosť?

- Zväz chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky je jedným z najmladších zväzov v Európe. Napriek tomu nie je v partnerských zväzoch doma i v zahraničí, ako aj medzi odbornou verejnosťou neznámy. Naším strategickým cieľom bolo a je oživenie a formovanie vývoja chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky. Zohrali sme nezastupiteľnú úlohu v transformácii slovenských štátnych chemických a farmaceutických podnikov na akciové spoločnosti a značnou mierou sme prispeli k jeho celkove úspešnému priebehu. Vytvorili sme a vytvárame podmienky na adaptabilitu podnikateľských subjektov v novom trhovom prostredí. Jedným z našich základných cieľov je pomoc pri reštrukturalizácii a modernizácii slovenskej chémie a farmácie. Dosiahnuté výsledky jednoznačne potvrdzujú správnosť nastúpenej cesty. Slovenská

chémia i farmácia

napriek pomerne vysokej dovoznej, ale aj energetickej a materiálovej náročnosti má vysokú exportnú schopnosť a patrí medzi strategické odvetvia priemyslu Slovenskej republiky.

Ako hodnotíte zväzové aktivity a dosiahnuté výsledky v oblasti zahraničnej spolupráce?

- Zväz bol od roku 1993 asociovaným členom Európskej chemickej rady v Bruseli (CEFIC) a od roku 2001 je riadnym členom CEFIC-u. Spolupracujeme aj s Európskou hospodárskou komisiou OSN v Ženeve prostredníctvom pracovnej skupiny pre chemický priemysel. V rámci týchto a ďalších kontaktov plníme celý rad konkrétnych projektov. Spomeniem aspoň úspešnú implementáciu projektu Responsible Care - zodpovedá starostlivosť za čisté

životné prostredie,

postupnú implementáciu projektu Dopravného informačného a nehodového systému DINS, a to smerom k našim podnikom, ale aj v rámci zahraničnej spolupráce. Osobitnú pozornosť si žiada postupné riešenie projektov Európskej chemickej rady CEFIC, a to projektu CHEMLEG a CHEMFED, ktoré sa plnia z prostriedkov PHARE poskytnutých nášmu zväzu CEFIC-om.

Chemické a farmaceutické podniky sa u nás najlepšie vyrovnali s transformáciou. Myslíte si, že je to len v schopnostiach manažérov?

- V transformačnom procese zväz zohral veľmi významnú úlohu. Vyjadroval sa ku všetkým privatizačným projektom s cieľom pozitívne ovplyvniť tento náročný a zložitý proces. Nezastupiteľnú úlohu v privatizačnom procese zohrali aj špičkoví manažéri, ktorí v prevažnej väčšine s nasadením všetkých síl a schopností zabezpečili a zabezpečujú rozvoj slovenskej chémie a farmácie. Po všeobecnej recesii a stagnácii v rokoch 1990 -1993, keď došlo k zníženiu výroby skoro o 40 % (oproti roku 1989), sa nám v nasledujúcom období vďaka konkurencieschopnosti na západnom, najmä však na európskom trhu podarilo slovenskú chémiu oživiť a naštartovať správnym smerom. Osobitne si cením, že sa nám podarilo zachovať funkčnosť všetkých našich výskumných

Ako hodnotíte prienik chemických a farmaceutických podnikov na západné trhy?

- Výsledky v zahraničnom obchode sa v roku 2000 vyznačujú nárastom dynamiky obratu o vyše 51 % a zvýšením vývozu o 48 %. Čiže výsledky v zahraničnom obchode možno vcelku hodnotiť pozitívne, osobitne ich prenikanie na západné trhy. Dôkazom je aj skutočnosť, že konkurencieschopnosť chemického a farmaceutického priemyslu SR na zahraničných trhoch je viac ako 60-percentná. Najväčším obchodným partnerom z hľadiska

objemu obratu

je aj naďalej Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, v ktorých celkový vývoz v roku 2000 predstavoval až 56,18 % celkového exportu. Postupný vstup na západné zahraničné trhy, najmä do štátov EÚ, jeho udržanie a rozvíjanie si vyžaduje postupnú premyslenú, cieľavedomú hospodársku politiku zo strany štátu a podnikových manažmentov.

Ktorým smerom sa budú slovenské chemické a farmaceutické podniky uberať v nasledujúcich rokoch?

- Do budúcnosti sa chceme naďalej zamerať na rozvoj slovenskej chémie a farmácie. Budeme zvyšovať našu konkurencieschopnosť a exportnú výkonnosť a ďalej sa chceme nadpojiť a priblížiť k celosvetovým trendom rozvoja chémie a farmácie. Čakajú nás pritom zložité a náročné úlohy, avšak elán a vysoká erudovanosť slovenských chemikov a farmaceutov sú pevnou zárukou nášho úspešného napredovania.

Jozef Kunik

Počasie

Dnes bude premenlivá veľká oblačnosť a miestami, najmä na severe, snehové prehánky alebo občasné sneženie. Na pocit veľmi chladno. Najvyššia denná teplota -7 až -2, na severe okolo -9 stupňov. Severný až severovýchodný vietor 5 až 10, v nárazoch miestami okolo 15 m/s. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -14 stupňov.V piatok bude polojasno až oblačno, ojedinele snehové prehánky alebo občasné sneženie. Nočná teplota -10 až -14, ojedinele okolo -17, denná teplota -7 až -3, na severe miestami okolo -9 stupňov. V sobotu bude polojasno až oblačno a ojedinele snehové prehánky. Nočná teplota -10 až -15, ojedinele až do -20, denná teplota -7 až -3 stupňov, ojedinele aj chladnejšie.Slnko vyjde zajtra o 7.37 a zapadne o 15.56 hod.

Amsterdampolooblačno3
Aténypolooblačno10
Belehradsneženie-3
Berlínjasno-6
Bratislavaoblačno-8
Brusel polojasno4
Budapešťoblačno-5
Bukurešť zamračené0
Frankfurtjasno1
Helsinkijasno-2
Istanbuloblačno4
Kodaňoblačno2
Kyjevoblačno-4
Lisabondážď15
Londýnjasno5
Madridjasno8
Moskvajasno-21
Oslojasno-5
Parížjasno2
Prahazamračené-7
Rímpolooblačno8
Sofiazamračené-4
Štokholmdážď1
Varšavaoblačno-5
Viedeňoblačno-9
Záhreboblačno-5
Ženevajasno2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.