Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

NOVÁ ZODPOVEDNOSŤ

Kto nebojuje, tak ten prehral

Začiatkom októbra oslovil správca Hospodárskeho klubu (NEF), šéfredaktor Hd P. Kasalovský niekoľkými myšlienkami via. . .

Brutovia, Judáši...

Peter Kasalovský

Vrátiť sa po niekoľkých dňoch do republiky, to bude čoraz ťažšie. Niežeby si inde chceli občanov SR ponechať, ale tí si budú musieť pripomínať, čo kedysi vní. . .

Je to za nami

Predsedami samosprávnych územných celkov sa v sobotu v druhom kole volieb stali v Prešovskom kraji Peter Chudík (kandidát HZDS-ĽS, Smer), v Košickom Rudolf Bauer (KDH, DS), v Trenči. . .

Radikálny rez býva úspešný

Ako sa im postupne darilo prekonávať ťažkosti

Nie je na Slovensku veľa manažérov, ktorí stoja na čele firiem desať a viac rokov. Úspešne sa im podarilo prejsť etapou . . .

Kapitál sa príde zhodnotiť

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpoved. . .

Nárast rezerv

Devízové rezervy bankového sektora SR zaznamenali k 12. decembru mierny nárast o 21,3 mil. USD na 5,9195 mld. USD. Komerčné banky vykázali úroveň rezerv 1,7977 mld. USD. V porovnaní. . .

Ukrajina stúpa

Hrubý domáci produkt na Ukrajine za jedenásť mesiacov medziročne vzrástol o 9 %. V novembri 2001 sa oproti rovnakému mesiacu vlani zvýšil o 8,4 %. Hodnota HDP za január až november. . .

Medzi elitou

Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service zvýšila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Španielska na stupeň Aaa z doterajších Aa2. Španielsko tak rozšírilo elitnú skupinu. . .

Ďalší pokles

Priemyselná produkcia v USA sa v novembri znížila o 0,3 % a zmiernila tak pokles z októbrového oslabenia o 0,9 %. Novembrový pokles produkcie bol už štrnástym znížením v poradí. V med. . .

Liberalizácia od júna

Uvoľnenie trhu s plynom sa odďaľuje

Ministerstvo hospodárstva SR chce posunúť termín začiatku liberalizácie trhu s plynom pre najväčších odberateľov z 1. januára 2002 n. . .

Rozhoduje najmä kvalita

Rekordný rok Topvaru

Zásluhou vynikajúcej kvality si topoľčianske pivo získalo ďalších zákazníkov, ktorí obľubujú zlatý mok značky Topvar. Už za jedenásť mesiacov bil. . .

Viac vysokým školám

ŠRVŠ víta navýšenie štátneho rozpočtu

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) privítala navýšenie štátneho rozpočtu pre vysoké školy, o ktorom minulý týždeň rozhodli po. . .

Pozornosť ekonomike

Prieskumy ukazujú odklon od politiky

Vymáhateľnosť práva, celkové daňové zaťaženie, nízka vôľa vlády urobiť nepopulárne, ale ekonomicky potrebné kroky a výška nákladov na. . .

Kontroverzné záruky ?

Realizácie štátnych záruk nepresiahnu rezervu

Tohtoročný štátny rozpočet rátal s rezervou na štátne záruky vo výške 100 miliónov Sk. Z tejto položky sa zatiaľ čerpalo 1. . .

Voda a elektrina nezamrzli

K mimoriadnej situácii na strede Slovenska nedošlo

Nízke teploty, ktoré počas posledných nocí dosahovali od mínus 17 do mínus 23 stupňov Celzia, v Banskobystrickom . . .

Treba priznať

Majetkové priznanie a vyhlásenie musia odovzdať fyzické osoby s trvalým pobytom alebo povolením naň v SR miestne príslušnému daňovému úradu najneskôr do 31. januára 2002 podľa st. . .

Plavia sa

Nezvyčajne razantný nástup tohtoročnej zimy zatiaľ neovplyvnil dunajskú plavbu cez gabčíkovské plavebné komory, prívodný kanál by zamrzol iba v prípade ešte týždeň trvajúcich väčších . . .

Strany a hnutia

Smer - Nasledujúcich 270 dní do parlamentných volieb bude Smer razantnou opozičnou stranou, vyhlásil včera predseda R. Fico. O prípadnej povolebnej spolupráci so stranami súčasne. . .

Len 56 %

Z tohtoročného plánu dokončiť na Slovensku 15 500 bytov sa za 11 mesiacov zrealizovalo iba 8698 bytov (56-percentné plnenie), čo medziročne znamená o 2367 menej vydaných kolaudačnýc. . .

Na diaľnice

Kapitálové výdavky na výstavbu cestnej a diaľničnej infraštruktúry v SR by mali v budúcom roku dosiahnuť 11,842 mld. Sk, z toho na diaľnice pôjde 10,597 mld. Sk. Vyplýva to z parla. . .

Do 5 rokov

Podpredseda vlády SR pre ekonomiku I. Mikloš považuje za reálne, že pri pokračujúcich reformách získa Slovensko najvyšší možný rating v rámci investičného pásma už počas alebo na konc. . .

Stále málo

Dodávky surového kravského mlieka do trhových fondov dosiahli za 11 mesiacov takmer 869 mil. litrov. V takomto objeme predstavujú splnenie kvóty zhruba na 100 %. Vzhľadom na kvótu 1,2. . .

Odraz nálady

Prezident SR R. Schuster považuje výsledky volieb a nízky záujem občanov o hlasovanie za odraz životných pomerov a nálad väčšiny obyvateľov. „Treba sa pozrieť na život v tomto štá. . .

Nový záväzok

Vstup do OECD, ktorý sa formálne zavŕšil pred rokom 14. decembra 2000, znamená pre Slovensko potvrdenie jeho postupu k slobodnému, bezpečnému a prosperujúcemu svetu. Súčasne však p. . .

prezident SR

Projekt výstavby tepelnej elektrárne, ktorú chcú baníci postaviť priamo pri zdroji uhlia v areáli Bane Nováky, ocenil prezident SR R. Schuster počas piatkovej pracovnej návštevy ok. . .

Keď je všeobecné o ničom

Načo sú v zákonoch bezobsažné formulácie?

Dva príklady: v § 23b zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov... v znení neskorších predpisov sa uvádza, že Daňové. . .

Takmer každý druhý červený

Vyrovnaný hospodársky výsledok sa ukazuje reálny

Historické maximum zaznamenalo v tomto roku speňažovanie úrody prostredníctvom skladiskových záložných listov, keď . . .

Rozpočet skončil v bode nula

Komentuje Eleonóra Bujačková

Rozpočtové diskusie sú najvzrušujúcejším fenoménom ekonomickej teórie a praxe. Štátny rozpočet totiž napriek istej transparentnej podo. . .

Na pacienta nedovidia...

Komentuje Ľudmila Koníková

Úsporné opatrenia posledných dvoch zdravotníckych ministrov narobili v rezorte viac škody ako osohu. Stačí si len spomenúť na tzv. krízový. . .

Podmienky šité na mieru

V prvej várke štyri zahraničné firmy

Zaregistrovanie dcérskej spoločnosti belgickej firmy Gilbos NV na Slovensku je výsledkom pracovného seminára, ktorý v prvej dekáde . . .

Ženích pre dcéry na vydaj

Podmienkou je rozvoj výroby v areáli parku

Reštrukturalizácia spoločnosti Chemko Strážske bude po marcovom predaji dcéry Cenonu talianskemu investorovi pokračovať po. . .

Objednané stroje nám dodali

Náhradné dielce nebudú chýbať, je ich dosť

Dovedna 144 autobusov predá v tomto roku na slovenskom trhu spoločnosť Karosa v Bratislave. Prvých 14 nových autobusov . . .

Plusom je aj stála cena

Pre Solivary by bolo ideálne konzorcium

Evidovaný prevádzkový hospodársky výsledok za 31,6 mil. Sk v prešovskej a. s. Solivary za prvých desať mesiacov tohto roka výro. . .

SAD finišuje

Návrh na založenie a. s. Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Humenné, Košice a Banskobystrická dopravná spoločnosť (BBDS) k 1. januáru schválilo Prezídium FNM. Majetkový vklad fond. . .

Majú poradcu

Prezídium FNM SR potvrdilo spoločnosť PriceWaterhouse Coopers za víťaza verejnej obchodnej súťaže na poradcu vlády pri privatizácii a. s. Slovenské elektrárne. Prezídium poverilo Vý. . .

Splatili časť

ŽSR splatili Západoslovenskej energetike (ZSE) dlh 188 mil. Sk za dodávku elektrickej energie. Aktuálny dlh voči dvom zvyšným rozvodným energetickým podnikom dosiahol k 10. decembr. . .

Prvých sto?

Zamestnanci želiezovskej SES TVP, dcérskej spoločnosti Slovenských energetických závodov (SES) Tlmače žiadajú vedenie spoločnosti o informácie o ďalšej budúcnosti SES TVP, odkiaľ k 1. . .

Doma sú jeden deň v roku

Dopiekli opekance na vianočné stoly

Asi päť až šesť ton opekancov poputuje na vianočné stoly v rámci stredného i východného Slovenska zo spoločnosti Tatrapeko vo Svite. . .

Počasie im skrížilo plány

Prepojená prvovýroba so spracovateľom

Slovchmeľ, družstvo so sídlom v Hornej Strede, vykupuje chmeľ od pätnástich prvovýrobcov, ktorí sú zároveň i členmi družstva. To. . .

Sú to plody mozgovej kôry

Až tri štvrtiny ponúkaných služieb vyvážajú

„Predávame plody mozgovej kôry,“ takto charakterizuje Ján Dzunka, konateľ firmy InsData Nitra, produkciu spoločnosti, ktor. . .

Vlastný internetový portál

Možnosť prezentácie domácich firiem

Firmy zaoberajúce sa prieskumom internetu evidujú viac ako 700-tisíc jeho aktívnych užívateľov na Slovensku. Projekty rozširovani. . .

Trestajú zrejme úspešných

Zákazníkov odejú do nového sebavedomia

Gemor Fashion Prešov je výrobca rukávovej konfekcie určenej iba na export, ktorý sa k 1. januáru tohto roka presťahoval so 167 . . .

Falošné hormóny

Reprodukcia ľudstva je ohrozená. Vedci bijú na poplach. V sperme sa objavuje stále viac deformovaných a mŕtvych spermií. Za vinníkov sa považujú chemické škodliviny s účinkami po. . .

Koenzým Q10

Zásluhou stáleho výskumu v oblasti využitia koenzýmu Q10 pre ľudské zdravie je v poslednom čase k dispozícii stále väčšie množstvo informácií a vedecky podložených štúdií o jeh. . .

Vybrali sme pre vás

Príbeh španielskeho infanta sa odohráva na dvore kráľa Filipa II. v období, keď sa začínajú otriasať základy španielskej despotickej ríše. Televízna inscenácia režiséra Vladi. . .

drobničky

Novým riaditeľom Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre sa stal Ján Greššo. Nahradil vo funkcii riaditeľa divadla Františka Javorského, ktorý po 16 rokoch pôsobenia v Nitre odchádza do . . .

Nová monografia Galandu

Monografia zakladateľa slovenskej výtvarnej moderny Mikuláša Galandu (vydavateľstvo Pallas) s takmer 520 reprodukciami jeho diel a so sprievodným textom v slovenčin. . .

Magazín pre znalcov

Dominantou Vydavateľstva Strateg je ekonomická literatúra. Možno iba zasvätení znalci poznajú aj jeho celkom osobitný žáner. Je ním magazín F 1 Sport určený fanúšikom najv. . .

Štúrovo pero 2001

Celoštátnu novinársku súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero 2001 vyhlásila Krajská štátna knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene a ďalší organizátori. Príspevky p. . .

Majstri keramikári

Výstava Hrnčiarske metamorfózy z diela majstra Igora Balgavého je inštalovaná v Záhorskom múzeu v Skalici. Múzeum ju pripravilo v spolupráci so Záhorskou galériou v Senici a p. . .

Abeceda podľa míma

Známy slovenský mím Milan Sládek pripravil v spolupráci so Slovenskou televíziou v Banskej Bystrici nový seriál pantomimických etúd nazvaný Sládkova abeceda. Deťom v pred. . .

Návrat kráľovnej

Vyznávači dobrej detektívky sa môžu tešiť... k slovenskému čitateľovi opäť prichádza prvá dáma tohto žánru, legendárna Agatha Christie. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ v ed. . .

(Ne)bezpečné kancelárske lásky

Čo je v dome, nie je pre mňa, vravievalo sa, hoci sa toto krédo príliš nedodržiavalo. Kolegovia sa vždy navzájom priťahovali a pracovisko bolo a je čoraz viac ero. . .

Aby ste oslnili...

300

dní v roku svieti slnko na ostrove Ibiza. Pre zvyšných šesťdesiatpäť dní sú otvorené temné nočné kluby plné nerestí.

Za 60 000 libier šterlingov si môžete kúpiť poze. . .

Nebojte sa gestikulovať!

Dnes by sme vám radi pripomenuli jedno vedecké pozorovanie, ktoré sa vám pri pracovných diskusiách isto hodí... Rozhodne sa nezdráhajte pri reči gestikulovať, preto. . .

Dlhší život

Vedzte, že ľudia, ktorí si každý rok vyberajú dovolenku, majú nádej na dlhší život. Aspoň podľa tvrdenia vedcov z amerických univerzít v Pittsburghu a v Oswegu, ktorí zhromaždili úd. . .

Pozor, pozor!

Vraj až tretina pracovných úrazov postihne pracovníkov, ktorí nie sú celkom triezvi. To však neznamená, že by azda všetci siahli po „frťanovi“ priamo v plnom pracovnom nasad. . .

Pre úspešných...

Korene jeho bohatej histórie siahajú až do obdobia Márie Terézie. Vtedy tu slávu zažíval zájazdový hostinec s názvom K trom zeleným stromom. Vydržal takmer sto rokov. V roku 18. . .

Krikom či sexom

Stres pomáha ľuďom mobilizovať sa k prekonávaniu náročných situácií. Zvýšená činnosť neurónov by mala však postupne pominúť. Pokiaľ sa tak nestane, vyvolá to po určitom čas. . .

Tematické kaviarne

Renomovaní podnikatelia si do svojich diárov čoraz častejšie vpisujú francúzsku metropolu Paríž. Mesto na Seine „boduje“ už niekoľko rokov špecialitou. Sú ňou rozmanité bistr. . .

Dobrá (nie)len pre Churchilla

Chcete byť vo forme ako fenomenálny politik? Potom určite fajčite cigary! Fiedel Castro kedysi povedal, že je jednoduchšie napodobniť najjemnejšie brandy než havans. . .

Užitočné návyky

Ako na to? Počas práce alebo čítania sa narovnajte na stoličke, zatvorte oči. Dýchajte zhlboka a postupne sa uvoľňujte smerom od päty k hlave. Sústreďte sa na každú časť svojho t. . .

Pracovný stôl - faktor platu

Starodávne umenie i učenie feng šuej je vraj takmer zázrakom. Môže zvýšiť vaše šance v každej sfére vášho života.

Aby ste zvýšili svoje šance na zvýšenie platu, . . .

Počasie

Dnes bude premenlivá oblačnosť a miestami snehové prehánky. Najvyššia denná teplota -5 až -1 stupeň. Severný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m okolo -11 stupňov.

V utorok bud. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 13. 12. 2001: Bratislava 100,. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v ° C

Amsterdam*oblačno*-4

Atény*oblačno*5

Belehrad*oblačno*-4

Berlín*oblačno*2

Bratislava*polooblačno*-2

Brusel*polojasno*4

Budapešť*obla. . .

Twist - pondelok

6:00 Twist s Gregorom Marešom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Annou Vargovou

7:15 Šport

7:33 Trendy v ekonomike

9. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Kornélia

v utorok Sláva, Slávka

V Českej republike

dnes Daniel

v utorok Miloslav. . .

Pondelok 17. decembra

GLOBAL

*17.00*Čo dokáže láska. Brazílska telenovela

*17.55*Lokálne vysielanie

*19.00*Na ľudovú nôtu. Hudobno-zába. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

7.00 Rádiožurnál

8.30 Mario Vittorio Derduľ: Zlaté nálezisko. Dramatizácia novely

9.30 Pop brífing. Týždenník o pop. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.