Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Falošné hormóny

Reprodukcia ľudstva je ohrozená. Vedci bijú na poplach. V sperme sa objavuje stále viac deformovaných a mŕtvych spermií. Za vinníkov sa považujú chemické škodliviny s účinkami podobnými hormónom.

Kettwigská ulica v Essene je pre mnohých mladých mužov v Porúrí miestom, kde možno hravo získať peniaze. Potentní darcovia tu môžu v najväčšej nemeckej banke speriem inkasovať až tristo mariek za jednu dávku. Namiesto očakávaného nezdaneného vedľajšieho príjmu si záujemcovia stále častejšie odnášajú z kliniky pošramotené sebavedomie. Spermám totiž chýba kvalita. Pred desiatimi rokmi bolo v mililitri spermy štyridsaťpäť až šesťdesiat miliónov spermií. Dnes je ich v mililitri dvadsať až tridsať miliónov a iba čírych päťdesiat percent sa má k životu. Tento záhadný úbytok zodpovedá v Porúrí všeobecnému trendu. Podľa celosvetových výskumov sa v roku 1940 v skúmaných vzorkách hemžilo v priemere 113 miliónov bičíkov. V roku 1990 to bolo už iba 66 miliónov.

Kým v našich končinách stále ešte mnoho lekárov viní z poklesu plodnosti napr. príliš tesné džínsy, väčšina vedcov už posúva spermatickú krízu do rovnakej roviny s klimatickou katastrofou a ohrozením druhov.

Syntetické zlúčeniny imitujúce pohlavné hormóny môžu byť obsiahnuté vo všetkom – od kontaktných šošoviek ku korunkovým uzáverom a konzervám, od potravinárskych fólií k pesticídom. Používa sa ich desiatky tisíc ton a sú všade okolo nás. Súkromná obrana je nemožná. Pokiaľ by sa potvrdilo, že tieto substancie trvale narušujú komplikovaný hormonálny systém človeka, mali by sme značné problémy, ako tomu zabrániť. Dôkaz však nie je jednoduchý. Účinky chemických hormónov boli doteraz potvrdené na zvieratách. Z etických dôvodov je neprípustné robiť tieto pokusy na ľuďoch.

Johna Sumptera, profesora fyziológie zvierat na londýnskej Brunelovej univerzite, požiadala pred niekoľkými rokmi o pomoc malá rybia farma. Samčeky pstruhov v chovných rybníkoch produkovali žltkavú hmotu – čo je záležitosť samičiek. Nemeckí a holandskí vedci narazili v Severnom mori na opačný prípad. U samičiek morských pĺžov sa v dôsledku zvláštnych náterov lodných trupov vyvinul samčí pohlavný orgán. Laboratórne pokusy Sumptera a R. Sharpa na krysách ukázali, že už stopové množstvá látok podobných estrogénu môžu mať závažné dôsledky. Prejavia sa až v nasledujúcej generácií, pretože zasahujú živočíchy práve v ich najcitlivejšom embryonálnom štádiu. Podobnému experimentu sa podrobilo päť miliónov tehotných žien v USA, ktoré v rokoch 1941 až 1971 užívali syntetický estrogén DES pre udržanie tehotenstva. U štvrtiny narodených chlapcov sa objavili nevyvinuté semenníky, krátke penisy alebo nedostatok spermy. Poškodenie pohlavných orgánov sa nevyhlo ani ženám.

Na svete pokračuje asi päťsto výskumných projektov, ktoré majú objasniť úbytok spermií a ďalšie možné účinky syntetických hormónov. Rozsiahle programy pripravuje Európska únia.

Napriek sústredenému úsiliu nemožno rátať s rýchlym určením vinníkov, aj keď podľa výsledkov washingtonskej konferencie ich možno hľadať predovšetkým v zhoršovaní ekologických faktorov a v prehlbujúcej sa svetovej ekologickej kríze.

Všadeprítomné jedy

Výskyt chemikálií so štruktúrou podobnou hormónom

Bisfenol A

* konzervy

* korunkové uzávery

* biele zubné plomby zo syntetických materiálov

* kovové vodovodné rúrky (vnútorná vrstva)

* tvrdé kontaktné šošovky

* nepriestrelné bankové priehradky

* umelé hmoty (polykarbonáty)

Ftaláty (zmäkčovače)

* potravinové obaly (fólie a lepenky)

* lepidlá

* emulzné farby

* podlahové krytiny

* tlačiarenské farby

Alkylfenoly

* antioxidačné činidlá

* prostriedky osobnej hygieny a šampóny), holiace krémy

* benzín

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.