Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kapitál sa príde zhodnotiť

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpovede. Cieľom je poskytnúť realistický obraz o tom, ako vnímajú hospodársku situáciu Slovenska tí, ktorí sa pričiňujú na svojich pozíciách o jeho životnosť, prípadne životaschopnosť.

Dnes sa vyjadruje prezident Slovenskej poisťovne, a. s., Bratislava Rudolf Janáč.

1. Ako by ste charakterizovali celkové ovzdušie v SR? Čo by ste vy osobne urobili pre jeho zlepšenie?

- Celkové ovzdušie v SR je poznačené politickou a ekonomickou situáciou. Je veľa politiky v našom každodennom živote, a tá, žiaľ, ľudí viac rozdeľuje, ako ich spája. Mne sa javí, že slovenský národ je rozhádaný, je tu veľa kriminality, zákerností, nenávisti, neprajnosti, málo ohľaduplnosti a porozumenia.

Zamýšľam sa, kde sú korene tohto stavu. Určité zhoršené sociálne podmienky nepridávajú dobrej atmosfére v štáte, ale príčiny sú hlbšie. Ľudia sú apatickí, neveria mnohým politickým manažérom a podnikateľom. Na zlepšenie tejto situácie nevystačia reči, treba činy. Tých činov, razantných krokov smerom ku všetkému zlému a negatívnemu asi malo byť viac.

2. SR zaradila agentúra Standard&Poor´s do investičného pásma. Podľa vládnych predstaviteľov by to malo prinajmenej znamenať povzbudenie zahraničných investorov v ich záujme o pôsobenie na Slovensku. Ako hodnotíte relatívne najnižší záujem zahraničných investorov o SR v porovnaní s takými postkomunistickými štátmi ako Poľsko, Maďarsko, Estónsko a Česká republika?

- Predpoklady v diplomatickej polohe boli vytvorené, ale zahraniční investori pred príchodom do krajiny posudzujú celkové podnikateľské prostredie. Na Slovensku treba dotvoriť pravidlá pre lepšiu vymožiteľnosť práva, prijatý nový Zákonník práce je príliš sociálny a mohol by som pokračovať ďalej vo vymenovaní príčin, čo mne ako manažérovi, a teda určite aj podnikateľom, zväzuje ruky pri rýchlejšom napredovaní. Na zahraničných investorov veľmi vplýva politická stabilita a smerovanie nášho štátu, čo si myslím vzhľadom na terajší vývoj prestáva byť prekážkou. Zahraničný kapitál príde k nám preto, aby sa zhodnotil v dobrom podnikateľskom prostredí, a tu zaostávame za okolitými krajinami.

3. V najrôznejších aktuálnych hodnoteniach hospodárskeho vývoja SR zahraničnými inštitúciami sa do určitej miery oceňuje stabilizácia ekonomického prostredia. Predstavitelia súčasnej vládnej garnitúry hovoria okrem iného o tom, že sa hospodárska situácia zlepšuje. Ako vy vnímate celkové výsledky transformácie? V čom vidíte najväčšie dlhy tohto procesu a možnosti zásadnej zmeny na realizáciu rozvojových programov a posilnenia domácej podnikateľskej sféry?

- Nemožno nevidieť pozitívne výsledky transformácie. Možno sa vari zamyslieť nad jej časovým hľadiskom a jeho poradím. Proces transformácie v jednotlivých oblastiach si vyžadoval diferencovaný prístup. Transformácia mala prebiehať v prvom rade v tých odvetviach, ktoré začali mať v nových podmienkach problémy. Začiatok tohto procesu sa mi javil chaotický, bolo veľa lobizmu a špekulácií. Chýbala mi tu strednodobá, ale aj dlhodobá vízia. Ak chceme rozvojové programy, musíme mať jasné predstavy, čo sa najlepšie hodí do tohto nášho prostredia, s čím sa môžeme presadiť v medzinárodnom obchode. Mnohé domáce podnikateľské subjekty dokázali svoju životaschopnosť aj v medzinárodnom konkurenčnom prostredí, napríklad odevný priemysel. Investujme a posilňujme podnikateľské odvetvia, ktoré sa vedia presadiť na medzinárodných trhoch a majú na Slovensku tradíciu.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.