Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Deficit neodstrašuje

Rast obchodného deficitu Slovenska je vyvolaný hlavne dovozom investičného tovaru a je krytý prílevom zahraničných investícií, takže nie je žiadnym významným zdrojom obáv, poznamenal zástupca medzinárodnej ratingovej agentúry Moody's Investors Service Jonathan Schiffer.

Schodok slovenskej obchodnej bilancie sa tento rok prudko zvýšil a v tomto a nasledujúcom roku zrejme dosiahne rekordné výšky. Pôsobí naň hlavne dovoz technológií, pomáhajúci potrebnej reštrukturalizácii ekonomiky a pripravujúci rast vývozu.

„Deficit je dobrý, kým sa ekonomika reštrukturalizuje a prijíma investičné výrobky a strojové zariadenia. Je zlý, keď každý kupuje spotrebný tovar,“ vysvetlil Schiffer a dodal, že Slovensko je skôr na dobrej strane.

Moody's v novembri zvýšila rating slovenských dlhopisov v cudzích menách na stupeň Baa3 z Ba1 do investičnej kategórie.

Slovenský deficit obchodnej bilancie vzrástol za prvých desať mesiacov tohto roka na 74,6 mld. Sk zo schodku 22,7 mld. Sk v rovnakom období minulého roka. Ministerstvo hospodárstva na celý rok čaká schodok 84 až 92 mld. Sk a ďalší rok jeho ďalšie zvýšenie na 89 až 99 mld.

„Obchodný deficit je problémom, ak vedie k strate dôvery v menu. Ak je len krátkodobým javom, je kontrolovaný a pokrytý zahraničnými priamymi investíciami, čo je z veľkej časti prípad Slovenska, potom to taký problém nie je,“ povedal Schiffer.

Moody's tiež skúmala návrh slovenského rozpočtu na ďalší rok a došla k záveru, že neobsahuje žiadne skryté deficity, ktoré by mohli ohroziť fiskálne ciele kabinetu.

(ČTK)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.