Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Aká bude reakcia Nórska?

Záver týždňa priniesol nárast cien ropy na newyorskej komoditnej burze NYMEX o viac ako jeden dolár, na čom veľkú zásluhu malo vyhlásenie ruského predsedu vlády Michaila Kasianova, že cieľom ich politiky bude udržať cenu čierneho zlata v rozpätí 20 - 25 USD za barel. Podiel na oživení ceny mala i porucha v rafinérií Sunoco blízko Philadelphie. Kombinácia týchto fundamentálnych správ vyvolala zvyčajné predvíkendové krátke pozície. Angola v piatok navrhla zníženie ťažby ropy o 22 500 barelov denne v rámci obmedzenia produkcie, ktoré požaduje kartel OPEC po nečlenských krajinách a pripojila sa tak k Rusku, Mexiku a Ománu, ktoré sa už zaviazali k redukcii produkcie o celkovo 275 000 barelov denne. Pozornosť sa zamerala na Nórsko, ktoré by sa malo nasledujúci týždeň rozhodnúť o znížení v rozsahu 100 000 až 200 000 barelov za deň. Členovia kartelu OPEC sú pripravení od nového roka znížiť dodávky ropy na svetový trh o 1,5 mil. barelov denne, ale len za predpokladu, že sa nečlenovia pridajú obmedzením ťažby o ďalších pol milióna barelov.

Bude schôdza?

Ministri členských krajín kartelu sa dohodli na mimoriadnej schôdzi na 28. december v Káhire v prípade, že nečlenské krajiny nesplnia svoje sľuby spolupráce. Januárové futuritné kontrakty na ropu Brent vzrástli o 59 USc a predávali sa po 18,39 USD za barel. Rovnako dobre sa darilo i kontraktom ropy WTI na trhu NYMEX datovanej tiež na január, ktorá si v tom istom čase polepšila o 1,11 USD a kótovala na hodnote 19,23 USD za barel. V rastúcom smere sa uberali i ropné deriváty. Cena januárového futuritného kontraktu na benzín sa vyšvihla o 3,21 USc a ustálila sa na hodnote 54,70 USc za galón. V podobných šľapajach sa vyvíjala i cena rovnako datovaného vykurovacieho oleja, ktorý si polepšil o 2,95 USc a finišoval na 55,03 USc za galón.

Striebro rastie

Pozitívna nálada neobišla ani obchodovanie so zlatom na newyorskom COMEX-e, ktoré bolo podporené dynamickým vývojom striebra a posilnením eura oproti doláru. Spotové zlato finišovalo so ziskom na 278,20/278,70 USD za troyskú uncu. Oživenie sa odrazilo i na cene februárovom futuritnom kontrakte žltého kovu, ktorý si vo svoj prospech pripočítal 4 USD na 278,60 USD za troyskú uncu. Dvojmesačné maximum v piatok dosiahla cena striebra. K výraznému rastu tohto kovu pomohli zvýšené pôžičky, ktoré zdvihli úroveň výpožičných sadzieb. V Londýne tieto sadzby dosiahli 10- až 11-percentnú úroveň pre dlžníkov, čo je nárast o 2,5 percenta v priebehu týždňa. Marcové futurity striebra si polepšili o 8,2 USc na 4,362 USD za uncu. Analytici predpovedajú oživenie i na ďalšie dni. Cena paládia sa v závere obchodovania vrátila mierne nad hranicu 400 USD za uncu. Trh platiny a paládia je naďalej sužovaný neistotou z ruských dodávok, ktoré sa vždy na začiatku roka zastavujú pre byrokratické prieťahy okolo vývozných kvót. Dole tieto ceny naopak tlačí málo priaznivý výhľad americkej a globálnej ekonomiky. Termínované dodávky platiny určené pre január skĺzli o 1,20 USD a ukončili piatkové obchodovanie na 467,60 USD za uncu. Silné zahraničné meny dávajú väčšiu možnosť teraz nakupovať americké drahé kovy klenotníkom a investorom z ostaných krajín.

(D. Candráková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.