Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Zlé vyhliadky Elektrimu

Oslabením ukončili uplynulý týždeň poľské tituly, pod ktoré sa podpísali korekcie významných spoločností ako TPSA, Elektrim a Netia. V nepriaznivej situácii sa nachádza konglomerát Elektrim, nad ktorým, ako tvrdia analytici, visí tieň finančného kolapsu. Spoločnosť by mala do pondelka zaplatiť držiteľom dlhopisov ich hodnotu i úroky v celkovej sume približne pol miliardy EUR. Dominantný operátor TPSA padol vďaka zhoršenie ratingu agentúrou Moody´s z pozitívneho na stabilný. Rovnako sa pod tlak dostali účastiny alternatívneho operátora Netia, keď firma odmietla zaplatiť dve úrokové splátky na svoje obligácie. Benchmarkový index WIG 20 bol stlačený smerom dole a odpísal si 0,42 % na 1172,79 bodu.

Napriek slabému piatkovému obchodovaniu na maďarskom parkete si kľúčový indikátor pripísal vo svoj prospech mierne zlepšenie. Podporu našiel v rastúcom vývoji niektorých titulov. V popredí boli akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL, ktoré vzrástli na základe správy, že MOL s firmou TVK a rakúskou OMV predložili spoločnú ponuku na prevzatie 62,99-percentného podielu v českej petrochemickej firme Unipetrol. V čiernych číslach sa ocitli i emisie finančnej skupiny OTP Bank a farmaceutické účastiny Richter. Celoburzový indikátor BUX poskočil o 0,39 % na 7192,92 bodu.

Malý záujem zo strany domácich i zahraničných investorov sa podieľal na nízkej aktivite na českom akciovom trhu. Proti nepriaznivému trendu sa na prekvapenie postavili akcie chemickej skupiny Unipetrol a energetického lídra ČEZ, ktoré čakajú na rozhodnutie vlády v otázke privatizácie. Účastiny Unipetrolu si pripočítali 1,58 %, kým emisie ČEZ získali 0,14 %. Slabé obchodovanie stiahlo dole akcie Český Telecom, ktoré sa prepadli o 1,12 %. Bluechipsový index PX-50 skĺzol o 0,69 % na 390,1 bodu. Obchodníci predpokladajú, že nasledujúci týždeň bude trh vo veľkej miere ovplyvnený vládnymi rozhodnutia v privatizácii strategických koncernov.

Pred víkendom sa vývoj na Burze cenných papierov v Bratislave ustálil a hlavný akciový index finišoval v ziskovom rozpätí. Najväčšiu zásluhu na pozitívnom smere indexu malo oživenie troch najsilnejších titulov. Ťahúňom seansy boli akcie VSŽ so ziskom 17,8 %. Emisie finančníka VÚB si polepšili o 1,6 % a účastiny Slovnaftu vzrástli o 1,3 %. Indikátor SAX sa tak v závere týždňa posilnil o 0,7 % a zastavil sa tesne pod hranicou 115 bodov na 114,94 bodu.

(D. Candráková/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.