Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001

Zlé vyhliadky Elektrimu

Oslabením ukončili uplynulý týždeň poľské tituly, pod ktoré sa podpísali korekcie významných spoločností ako TPSA, Elektrim a Netia. V nepriaznivej situácii sa nachádza konglomerát Elektrim, nad ktorým, ako tvrdia analytici, visí tieň finančného kolapsu. Spoločnosť by mala do pondelka zaplatiť držiteľom dlhopisov ich hodnotu i úroky v celkovej sume približne pol miliardy EUR. Dominantný operátor TPSA padol vďaka zhoršenie ratingu agentúrou Moody´s z pozitívneho na stabilný. Rovnako sa pod tlak dostali účastiny alternatívneho operátora Netia, keď firma odmietla zaplatiť dve úrokové splátky na svoje obligácie. Benchmarkový index WIG 20 bol stlačený smerom dole a odpísal si 0,42 % na 1172,79 bodu.

Napriek slabému piatkovému obchodovaniu na maďarskom parkete si kľúčový indikátor pripísal vo svoj prospech mierne zlepšenie. Podporu našiel v rastúcom vývoji niektorých titulov. V popredí boli akcie ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL, ktoré vzrástli na základe správy, že MOL s firmou TVK a rakúskou OMV predložili spoločnú ponuku na prevzatie 62,99-percentného podielu v českej petrochemickej firme Unipetrol. V čiernych číslach sa ocitli i emisie finančnej skupiny OTP Bank a farmaceutické účastiny Richter. Celoburzový indikátor BUX poskočil o 0,39 % na 7192,92 bodu.

Malý záujem zo strany domácich i zahraničných investorov sa podieľal na nízkej aktivite na českom akciovom trhu. Proti nepriaznivému trendu sa na prekvapenie postavili akcie chemickej skupiny Unipetrol a energetického lídra ČEZ, ktoré čakajú na rozhodnutie vlády v otázke privatizácie. Účastiny Unipetrolu si pripočítali 1,58 %, kým emisie ČEZ získali 0,14 %. Slabé obchodovanie stiahlo dole akcie Český Telecom, ktoré sa prepadli o 1,12 %. Bluechipsový index PX-50 skĺzol o 0,69 % na 390,1 bodu. Obchodníci predpokladajú, že nasledujúci týždeň bude trh vo veľkej miere ovplyvnený vládnymi rozhodnutia v privatizácii strategických koncernov.

Pred víkendom sa vývoj na Burze cenných papierov v Bratislave ustálil a hlavný akciový index finišoval v ziskovom rozpätí. Najväčšiu zásluhu na pozitívnom smere indexu malo oživenie troch najsilnejších titulov. Ťahúňom seansy boli akcie VSŽ so ziskom 17,8 %. Emisie finančníka VÚB si polepšili o 1,6 % a účastiny Slovnaftu vzrástli o 1,3 %. Indikátor SAX sa tak v závere týždňa posilnil o 0,7 % a zastavil sa tesne pod hranicou 115 bodov na 114,94 bodu.

(D. Candráková/REUTERS)

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.