Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aký je bin Ládin?

Neviem, ako je to s dobrom, ale na stelesnené zlo neverím. Nie univerzálny diabol, ale konkrétni ľudia robia zverstvá. Ľudia so svojimi túžbami, ambíciami, duševnými anomáliami, chybičkami krásy, ľudia pod vplyvom drog, alkoholu, zlých skúseností či peňazí, ľudia podpriemerní a výnimoční, v stresových situáciách, v afekte, v strednom veku, vedome a nevedome, perfídne a kruto... A tiež neverím, že existuje človek, ktorý by svoje život, schopnosti a intelekt zasvätil len a len zlu. Doktor Moriarty patrí do románov. Realita je predsa o niečo zložitejšia.

Možno trochu zoširoka, ale hovorím o bin Ládinovi. Aké sú asi jeho motívy a psychologický profil? Vysvetľuje náboženský fanatizmus úplne všetko? Materiálu na štúdium jeho osobnosti je dosť. Zoberme si niekoľko momentov. Najprv bod zlomu: Saudský boháč dobrovoľne vymenil pohodlnosť luxusu za vrtkavý život v exile. Mal vtedy asi 33 a zaumienil si zvrhnúť saudskú vládu. Američania prišli na rad o niečo neskôr. Čo ho ho viedlo k tomuto rozhodnutiu?

No a odvtedy úplne pritvrdil. Ak sa ešte v afganskej protisovietskej vojne angažoval aj výstavbou nemocníc, v poslednom desaťročí sa spolieha výlučne na zbrane. Dobrodruh sa zmenil na zaslepenca. K zodpovednosti za konkrétne akcie sa však verejne nepriznáva, popularitu si získaval skôr vyhrážkami. Len na jednej amatérskej videonahrávke naširoko a so zjavným zadosťučinením rozpráva o svojom najznámejšom útoku. A k tomu recituje. Že by bol príležitostným exhibicionistom?

Bin Ládin odmieta západnú kultúru, ale používa futbalové metafory.

To sú len niektoré z mnohých postrehov a otázok. Pravdivé odpovede na ne, a nie účelné satanizovanie a polopravdy, môžu oddeliť mýtus od reálneho obrazu. Lebo mýtus môže byť nebezpečnejší od samého bin Ládina.

Rastislav Boldocký

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.