Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rýchlo našli spoločnú reč

Ukrajina a Rusko uzavreli dohodu o spoločnej dostavbe atómových blokov

Zatiaľ čo so západnými inštitúciami sa Ukrajina už niekoľko rokov nemôže zhodnúť na podmienkach úveru pre dostavbu dvoch blokov v Chmeľnickej a Rivnenskej atómovej elektrárni, so susedným Ruskom našla pomerne rýchlo spoločnú reč. Na doteraz najväčšom ukrajinsko-ruskom ekonomickom fóre v Charkove na východe Ukrajiny obe krajiny v prítomnosti prezidentov Leonida Kučmu a Vladimira Putina v piatok uzavreli medzivládnu dohodu o spolupráci pri zavŕšení výstavby spomínaných atómových blokov. Za ukrajinskú stranu ju podpísal prvý vicepremiér Oleh Dubyna a za ruskú vicepremiér Viktor Christenko. Stalo sa tak deň pred 15. decembrom, keď uplynul rok od zastavenia aktívnej prevádzky Černobyľskej atómovej elektrárne. Jej výkon majú podľa spoločného memoranda Ukrajiny s krajinami G7 a Európskej komisie z roku 1995 nahradiť práve dva atómové bloky na západe krajiny.

Dohoda o dostavbe blokov ráta s poskytnutím ruského finančného úveru, pričom príslušná zmluva s podmienkami má byť uzavretá neskôr. Nevylučuje to účasť medzinárodných finančných inštitúcií na realizácii projektu, závisieť však bude od priebehu ďalších rokovaní Ukrajiny najmä s EBOR o prípadnom prehodnotení nok kreditu. Rusko dodá Ukrajine formou tovarovej pôžičky za 100 mil. USD aj jadrové palivo pre oba bloky. Potvrdil to v Charkove ruský minister atómovej energetiky Bulat Nigmatullin s tým, že bloky môžu byť dostavané v roku 2003 a každý z nich bude ročne vyrábať 4,2 mld. kWh elektrickej energie.

„Chceme, aby EBOR, krajiny G7 a EÚ splnili svoje záväzky z roku 1995. No nechceme, aby nás zaháňali do otroctva,“ vyhlásil Kučma. Podľa neho hodnota dostavby blokov v objeme 1,5 mld. USD je značne prevýšená, úroky sú príliš veľké. Ukrajina oceňuje projekt na 600 - 800 mil. USD a jej priemysel nevydrží rast taríf elektrickej energie o 30 % ako požaduje EBOR. Za 6 rokov vraj bolo možné postaviť elektráreň od základu za 1 mld. USD. Dohodu s Ruskom Kučma označil za prirodzené pokračovanie spolupráce, pričom Moskva často navrhuje oveľa výhodnejšie finančné podmienky. Putin uviedol, že Rusko je pripravené na širokú kooperáciu s Ukrajinou a s realizáciou veľkých spoločných projektov ráta aj jeho štátny rozpočet. Ocenil obnovenú paralelnú činnosť energetických systémov oboch krajín, plnenie spoločných programov, prijatých na stretnutí oboch hláv štátov v Dnepropetrovsku.

Odmietnutie západného úveru bude chybou, tvrdí predseda výboru ekológie a jadrovej bezpečnosti ukrajinského parlamentu Jurij Kostenko, ktorý ako minister ekológie podpísal za Ukrajinu memorandum v roku 1995. Vyslovil sa proti finančnej účasti Ruska na dostavbe dvoch blokov, lebo vraj pôjde o využívanie zastaraných technológií a zariadení, ktoré budú dodávať ruské podniky a nezodpovedajú medzinárodným požiadavkám na jadrovú bezpečnosť. Priznal, že Západ nesplnil všetky záväzky a rokovací proces o vydelení úveru bol veľmi zložitý, hoci Ukrajina podmienku odstavenia černobyľskej elektrárne dodržala.

Výsledkom charkovského fóra je aj záujem Ukrajiny a Ruska o obnovu spolupráce pri výrobe techniky pre protivzdušnú ochranu a dohodnuté spoločné projekty o využívaní raketovej techniky. Vládam oboch krajín navrhli financovať spoločné projekty v obranno-priemyselnom komplexe. Stojí to za pozornosť nielen v spojitosti s vystúpením USA z Dohody o protiraketovej obrane. Ukrajinské a ruské podniky uzavreli viaceré dohody - v atómovej energetike, pri spracovaní ropy, v leteckom priemysle. Za nevyhnutnosť oba štáty považujú liberalizáciu vzájomného obchodu, rozvoj investícií, prípravu novej dohody o spoločnej zóne voľného obchodu. „Sme odsúdení na ekonomickú integráciu a nielen ekonomickú,“ vyhlásil šéf ruských priemyselníkov a podnikateľov Arkadij Voľskij. Podľa neho Ukrajina a Rusko budú mať v budúcnosti spoločnú menu.

Martin Benko

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.