Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Na Tora Bore sa pokračuje

USA našli „závažné“ dokumenty o al-Káide

Bývalý talibanský minister financií mulla Agha Džán Mutasím včera vyhlásil, že režim fundamentalistického hnutia „skončil“. Americké letectvo včera podvečer po niekoľkohodinovej prestávke obnovilo bombardovanie horskej oblasti na východe Afganistanu. Novým náletom predchádzalo vyhlásenie jedného z protitalibanských veliteľov - vojenského šéfa provincie Nangarhár hadžiho Mohammada Zamána, podľa ktorého miestne afganské jednotky oblasť Tora Bora, vrátane podzemných bunkrov, prakticky vyčistili od bojovníkov al-Káidy. Zamán však pripustil, že členovia al-Káidy môžu smerovať do Pakistanu.

Veliteľ amerických operácií v Afganistane generál Tommy Franks vyhlásil, že Pentagón nemá spoľahlivé informácie o pobyte Usámu bin Ládina. "Keď dostanete informácie, že bin Ládin je v Pakistane a potom iné, že je stále v Tora Bore, potrebujete čas na ich analýzu a stanovenie, kde je pravda," povedal generál. Jeden z najvplyvnejších veliteľov protitalibanských afganských síl H. Zaman včera vyhlásil, že bin Ládin sa už nenachádza v pohorí Tora Bora.

Šéf Pentagónu D. Rumsfeld pokračuje v rámci turné po viacerých stredoázijských a zakaukazských krajinách. Rumsfeld prisľúbil priamu vojenskú spoluprácu Azerbajdžanu. Rumsfeld informoval, že americký Kongres v najbližších dňoch zruší reštrikcie na vojenské vzťahy medzi USA a Azerbajdžanom. Podobne chcú USA nadviazať bližšie vzťahy aj s Arménskom. S oboma krajinami budujú USA spoluprácu v oblasti ťažby ropy.

Pokiaľ však ide o Afganistan, podľa Rumsfelda „od samého začiatku jasne dávame najavo, že naša tunajšia operácia nebola proti Afganistanu, proti ľuďom, proti náboženstvu. Spojené štáty netúžia po žiadnom teritóriu,“ zdôraznil Rumsfeld. Minister očakáva, že medzinárodná mierová jednotka v Afganistane bude mať najviac 5000 vojakov.

Americká armáda našla na opustenej výcvikovej základni teroristickej organizácie al-Káida na juhu krajiny vzorky, ktoré budú testované ako potenciálny materiál na výrobu chemických a biologických zbraní.

USA považujú pásku s prejavom U. bin Ládina, ktorú koncom minulého týždňa odvysielali za jednoznačný dôkaz. Pochybnosti o pravosti amatérskeho videa vyjadrili bin Ládinovi príbuzní. „Video som videla v televízii, ale neviem povedať, či to je on alebo ide o niekoho, kto sa naňho veľmi podobá,“ povedal bin Ládinov príbuzný z matkinej strany v sýrskom meste Lázikíja. „V hre je veľa záujmov, ako mám vedieť, či je ten film pravý alebo nie,“ „vôbec nie je dokázané, že on to prikázal, plánoval alebo financoval,“ „pre Američanov je ľahké vyrobiť takéto video.“ To je len zopár z vyjadrení predstaviteľov moslimského sveta.

(TASR/sb)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.