Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

ETA bezpečne na špici

Na trh úspešne preráža aj s veľkou bielou technikou

ETA Slovakia spol. s r.o. ako dcérska spoločnosť ETA, a. s., pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 s tým, že od roku 1999 je v stopercentnom vlastníctve ETA a.s. Hlinsko. Jej cieľ bol od začiatku jasný - vybudovať obchodné zastúpenie pre značkové výrobky ETA na slovenskom trhu a predávať ich zákazníkom, ktorí boli na túto tradičnú značku zvyknutí. Na novinky, výsledky, ako aj stratégiu úspešnosti tejto firmy sme sa opýtali manažéra veľkoobchodov Mikuláša Kulacsa.

Aká je v súčasnosti ponúkaná skladba výrobkov ETA?

- V prvom rade vysávače, ktoré sú najväčšou doménou a dlhodobou tradíciou v rámci značky ETA. Ponúkame široký sortiment od úplne najmenších kompaktných vysávačov cez klasické podlahové vysávače aj vysávače v luxusnejšom prevedení až po multifunkčné vysávače typu dva v jednom alebo tri v jednom určené ako na suché tak aj mokré vysávanie a hĺbkové čistenie kobercov a čalúnenia. Ďalej, samozrejme, ponúkame celú škálu tradičných komodít, ako sú žehličky, či už suché alebo naparovacie, kuchynské roboty , procesory, šľahače, mixéry, fritézy, rýchlovarné kanvice, jedno- a dvojvariče, pričom poskytujeme aj doplnkový sortiment ako mlynčeky na kávu, jogurtovače, sendvičovače, a mikrovlnné rúry. Úplnou novinkou firmy ETA je však jej vstup na trh veľkej bielej techniky s novým radom sporákov v spolupráci s firmou Gorenje pod značkou ETA - Gorenje.

Ide len o jednorazovú spoluprácu a jednorazový vstup, alebo sa mienite už natrvalo etablovať medzi výrobcov veľkej bielej techniky?

- ETA a.s. bola síce doteraz tradičný výrobca malej bielej techniky, ale odteraz vstupujeme aj na trh veľkej bielej techniky. Teraz sú to elektrické, kombinované a plynové voľne stojace sporáky, avšak v budúcnosti sa ETA pripravuje vstúpiť na trh aj s ďalším sortimentom ako sú chladničky, automatické práčky vlastne so všetkým tým, čo veľká biela technika obsahuje. Pokiaľ ide o kooperáciu s inými firmami, nie je vylúčená ani spolupráca s inými veľkými európskymi alebo svetovými výrobcami.

Konkurencia na Slovensku v ponuke veľkej bielej techniky je však už teraz dosť silná. Akým spôsobom bude ETA postupovať, aby sa stala a zostala aj v tejto ponuke obľúbená medzi slovenskými spotrebiteľmi?

- ETA v prvom rade ponúka tradíciu a kvalitu. Vieme, že naše výrobky na slovenskom trhu nepatria medzi najlacnejšie, čo však ani nie je našou stratégiou, avšak tradícia sa vyznačuje najmä tým, že ETA je na trhu známa značka, boli sme tu už dávno, sme tu dnes a chceme tu byť ešte veľmi dlho. Na to nadväzuje kvalita - výrobky, ktoré spĺňajú očakávania slovenských zákazníkov. Keďže sa však snažíme osloviť čo najširší segment zákazníkov na slovenskom trhu, stratégiou je aj zaradiť sa do stredného cenového segmentu.

S predajom by sa však starostlivosť o zákazníka končiť nemala.

- Samozrejme. Zabezpečujeme okrem obchodného zastúpenia spojeného s propagačnými a marketingovými aktivitami aj distribúciu, dozornú činnosť a sieť záručných servisov. Tým, že sme tu tradičná, dlhodobo zavedená firma, ponúkame na naše výrobky aj jednu z najlepších sietí záručných servisov. Okrem toho dostupnosť náhradných dielov na značku ETA je na slovenskom trhu pravdepodobne najlepšia.

Sú však v rámci pozáručného servisu k dispozícii aj dlhodobejšie komponenty na prístroje, ktoré už napríklad ETA nevyrába?

- ETA postupuje v zabezpečovaní náhradných dielov podľa litery zákona, tzn. výrobky sú kategorizované a podľa toho je aj rozčlenené, kde sa musia komponenty na trh dodávať päť a kde sedem rokov po skončení výroby. To ETA, a. s., plní, dokonca dnes sme schopní zabezpečiť na niektoré výrobky náhradné dielce aj 15 až 20 rokov od skončenia výroby. Musím podotknúť, že v rámci predaja ETA Slovakia takmer 20 % tvorí predaj náhradných dielov. Hoci nás to možno brzdí v predaji nových výrobkov, slovenský zákazník má na to právo, keďže ETA, a. s., zdôrazňuje nielen kvalitu, ale aj tradíciu.

To by sa však malo odrážať aj na výsledkoch. Aké sú v porovnaní s konkurenciou za minulý rok?

- Čo sa týka roku 1999 a platí to aj pre rok 2000 ETA Slovakia sa snaží ponúkať vždy viac. Pri inovačnom tempe a uvádzaní nových výrobkov a ich širšej palety nám veľmi pomáha ETA, a.s. V roku 1999 sme už zaviedli v rámci distribúcie aj rozvoz našich výrobkov priamo do predajní obchodníkom, zabezpečujeme v tomto smere takmer 100-percentný servis. To znamená, že ak si u nás obchodník tovar objedná, následne je to už naša povinnosť dodať mu ho do predajne. Dnes takto zabezpečujeme vyše 90 percent rozvozov. Vďaka týmto aktivitám spojeným s podporou predaja v roku 1999 sme sa v našom nosnom sortimente - vysávačoch - opäť dostali na pozíciu číslo jeden na trhu. Podľa výskumov GFK máme totiž 29-percentné pokrytie trhu s vysávačmi na Slovensku. Takisto aj v ostatných sortimentoch - v kuchynskej technike - sme výrazne posilnili trhové podiely a pri niektorých komoditách, ako sú rýchlovarné kanvice, fritézy a pod., sme dokonca až zdvojnásobili svoje trhové podiely. Môžem teda opäť zdôrazniť, že takmer v každom sortimente, ktorý predávame, patríme medzi prvé tri-štyri značky na slovenskom trhu.

Ktorý druh, resp. priamo výrobok je najpopulárnejší a najpredávanejší?

- Rozhodne sú to vysávače. Pokiaľ ide o konkrétny typ, v tomto roku sa nám veľmi dobre predávali hlavne malé vysávače. Najpredávanejší je dnes ETA 0409 Swing, ktorý bol v prvom polroku tohoto roku najpredávanejší vysávač na Slovensku, pričom v prvej dvadsiatke najpredávanejších vysávačov na slovenskom trhu máme ďaších šesť modelov značky ETA. Veľmi dobre sa predáva vysávač ETA 1410 Astro a 2409 Piccolo, do popredia sa dostáva aj vyšší typový rad odvodený od radu 410, a to 411 Apollo a v týchto dňoch pripravujeme ďalšie horúce novinky na vianočný trh.

Mohli by ste ich trochu konkretizovať? Najmä pokiaľ ide o nové produkty na rok 2001?

- Na vianočný trh prídeme s novým radom vysávačov ETA 414 Draco, malým kompaktným podlahovým vysávačom s vysokým výkonom 1500 W a so sacím výkonom asi 270 W na hubici. Prichádzame s tromi typmi tohto radu, pričom špičkový model 2414 ponúka reguláciu, možnosť zavesenia na rameno cez popruh, teleskopickú saciu trubicu, pričom odvodený rad ETA 415 Arcus bude mať ďalšie technické vybavenie. Novinkou vôbec u značky ETA bude automatické vypínanie vysávača v odkladacej polohe. Koncom prvého a začiatkom druhého kvartálu budúceho roka príde na trh ďalší rad vysávačov 416 a následne 417 ako malý vysávač s papierovým filtrom s objemom 4 litre. V tom období by sme mali prísť aj s novým multifunkčným vysávačom tri v jednom a v priebehu roka potom s ručným vysávačom radu 430. ETA nasadila také inovačné tempo, aby ročne prišla na trh minimálne s jedným alebo dvoma typovými radmi nových vysávačov.

A pokiaľ ide o ostatné druhy?

- Pripravujeme dva rady nových naparovacích žehličiek so systémom vertikálneho naparovania, funkciou odvápňovania a funkciou Drip-stop, ale aj s kompletnou elektronikou, teda ochranou v podobe zvukovej signalizácie a vypnutia výrobku v prípade zle odloženého výrobku, alebo jeho prevrátenia. Prichádzame s miniprocesorom, tzv. choperom, čo je novinka na slovenskom trhu, ďalej s celým radom ručných mixérov, rýchlovarných kanvíc a sušičov vlasov. Tu by som však rád podotkol fakt, že pod svoje krídla priberáme aj iné značky. Od apríla tohto roka sme predajcom značky Fagor ako predstaviteľa veľkej bielej techniky, vo veľkej miere špecializujúceho sa aj na vstavanú techniku. V tejto stratégii chceme pokračovať aj v budúcich rokoch.

Slávka Blazseková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.