Hospodársky denník
USD47,761 Sk
EUR43,061 Sk
CHF29,192 Sk
CZK1,32 Sk
  Pondelok  17.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Je to za nami

Predsedami samosprávnych územných celkov sa v sobotu v druhom kole volieb stali v Prešovskom kraji Peter Chudík (kandidát HZDS-ĽS, Smer), v Košickom Rudolf Bauer (KDH, DS), v Trenčianskom kraji Štefan Štefanec (HZDS), v Trnavskom Peter Tomeček (HZDS-ĽS, Smer, SOP), v Nitrianskom kraji Milan Belica (HZDS-ĽS, SDĽ, SOP, Stred), v Žilinskom Jozef Tarčák (HZDS) a v Banskobystrickom kraji Milan Marčok (HZDS-ĽS, Smer). V prvom kole bol za predsedu Bratislavského VÚC zvolený kandidát SDKÚ, KDH, ANO, SMK, DS - Ľubo Roman. V prvom kole sa pred dvoma týždňami rozhodlo o zložení krajských parlamentov. Vtedy prišlo k volebným urnám 26,2 % voličov. Počas uplynulej soboty v druhom kole volieb predsedov vyšších územných celkov (VÚC) sa na voľbách v siedmich krajoch zúčastnilo 22,61 % občanov. Predstavitelia HZDS-ĽS vo väčšine prípadov s podporou vládnej ľavice, ale aj ďalších politických strán, povedú samosprávy v šiestich z dovedna ôsmich krajov. Vládny kandidát na predsedu VÚC sa v sobotu presadil len v Košickom VÚC. V Bratislavskom vyhral v prvom kole tiež kandidát pravice. Zatiaľ čo pred dvoma týždňami bola po HZDS-ĽS v súperení o mandáty v krajských parlamentoch najúspešnejšia vládna SMK, teraz sa jej nepodarilo v Trnavskom a Nitrianskom kraji presadiť ani jedného z dvojice kandidátov na predsedov VÚC.

Rudolf Bauer vníma volebné víťazstvo ako výzvu nielen pre seba, ale aj pre zastupiteľstvo a občanov, začať robiť regionálny rozvoj „zdola“. Ako uviedol po vyhlásení výsledkov, na konkrétnych projektoch a miestnej úrovni sa bude snažiť spolu so starostami a primátormi pripraviť programy hospodárskeho, sociálneho a kultúrneho rozvoja pre celý samosprávny kraj. „Už dnes je tokajské víno lepšie ako modranské a ja sa budem usilovať, aby to platilo aj pre Košický kraj,“ dodal prvý košický predseda. Milan Belica považuje víťazstvo vo voľbách za „polčasové“, za začiatok štvorročnej cesty v službe pre občanov a o úsilie naplniť ich oprávnené požiadavky a očakávania, ktoré vkladajú do svojej samosprávy. Konečným víťazom regionálnych volieb musia byť podľa neho občania. „Až ich spokojnosť z fungovania samosprávy budeme môcť považovať za konečné víťazstvo,“ zdôraznil.

Za výsledok veľmi dobrej volebnej stratégie považuje Peter Chudík svoje zvolenie. Uviedol, že sa ukázala ako veľmi šťastná koalícia pred prvým kolom so stranou Smer a pred druhým jej rozšírenie o SDĽ. Podľa neho sa potvrdilo „presne do bodky“ aj to, že rozhodoval každý hlas, a teda disciplína voličov - členskej základne a sympatizantov tých politických subjektov, ktoré ho podporovali. P. Chudík chce byť predsedom všetkých občanov Prešovského kraja. Jeho prvoradou snahou na novom poste bude zastaviť úpadok kraja. Zabezpečenie ekonomického rozvoja Banskobystrického kraja je rozhodujúcou podmienkou napredovania, uviedol Milan Marčok. Za dôležité označil zabezpečenie rozvoja školstva, zdravotníctva, bytovej politiky, dopravy, poľnohospodárstva a lesníctva, dopravy, malého a stredného podnikania i bytovej politiky. Odmietol tvrdenia, podľa ktorých by sa mali rušiť niektoré národnostné školy. Zdôraznil, že „ako vysokoškolský pedagóg nemôže byť iniciátorom ich likvidácie a ani s tým nesúhlasí. Neperspektívne odbory na viacerých školách zrušia a nahradia ich takými, ktorých absolventi nájdu uplatnenie a neskončia na úradoch práce“. V niektorých oblastiach, ako napríklad v zdravotníctve, sa M. Marčok bude spoliehať na odborníkov, ktorí navrhnú optimálny program jeho rozvoja.

Víťaz regionálnych volieb v Trenčianskom kraji Štefan Štefanec sa chce vo funkcii predsedu sústrediť na vytváranie nových pracovných miest, vhodných podmienok pre investorov a vybudovanie dopravnej infraštruktúry. Bude sa snažiť vytvoriť podmienky pre vzdelaných ľudí, aby nemuseli odchádzať za prácou do iných regiónov a do Česka. Podľa neho je nevyhnutné dobudovať diaľničné privádzače do Trenčína a Púchova. Potrebná je aj rýchlostná komunikácia na trase Drietoma - Prievidza - Žiar nad Hronom a zlepšenie cestného spojenia s okresom Partizánske. Jednofarebný krajský parlament, v ktorom všetkých 45 kresiel obsadí HZDS, považuje Š. Štefanec za nevýhodu. „Tým, že sme jednofarební, vzniká úžasná zodpovednosť, lebo sa nebudeme mať na koho vyhovárať a budeme musieť dokázať voličom, že volili správne,“ uviedol. Novozvolený predseda Žilinského kraja Jozef Tarčák označil súperenie o uvedený post s predsedníčkou SNS Annou Malíkovou za korektné. J. Tarčák považuje svoj úspech za veľký záväzok voči voličom. Na začiatku treba doriešiť technické otázky pre činnosť samosprávy VÚC. Zatiaľ nie je definitívne rozhodnuté, kde bude zasadať krajský parlament. Predseda VÚC predpokladá, že tento problém vyrieši v najbližších dňoch spolu s prednostom krajského úradu a žilinským primátorom. Peter Tomeček získal 61,5 % hlasov zúčastnených voličov, jeho protikandidát J. Kvarda (SMK) 38,5 %. Koalícia HZDS, Smer a SOP podľa neho už dnes rozhodne o obsadení postu podpredsedu, hlavného kontrolóra a riaditeľa úradu VÚC. O prioritách vo svojej práci Tomeček hovoriť ešte nechce, pretože ich mieni zveriť odboru regionálneho rozvoja, ktorý by mal vypracovať rozvojovú víziu na 10 až 15 rokov. Podľa jeho skúseností z činnosti v samospráve i v slovenskom parlamente býva najväčším problémom v komunikácii s poslaneckým zborom oneskorené dodávanie materiálov, o ktorých sa má rokovať. Preto už na slávnostnom zasadnutí krajského parlamentu 20. decembra by mali prijať organizačný poriadok, ktorý by také niečo nepripúšťal.

Vladimír Turanský/TASR

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.