Hospodársky denník
USD47,365 Sk
EUR42,939 Sk
CHF29,114 Sk
CZK1,333 Sk
  Utorok  18.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Šesť španielskych priorít v únii

Belgicko pomaly úspešne ukončí polročné predsedníctvo v európskej pätnástke a štafetu odovzdá na ďalších šesť mesiacov Španielsku. Jeho šéf diplomacie Josep Pique už predstavil priority predsedníctva krajiny, ktoré sa viac-menej pohybujú v mantineloch vytýčených Laekenskou deklaráciou a nastúpeným tempom. Veď práve Belgicko preradilo v záverečnom úseku na vyššiu rýchlosť, čoho dôkazom je aj počet jednotlivých uzavretých kapitol kandidátskych krajín. Španielsko má v tomto smere sťaženú pozíciu. Musí uchovať kurz a časový plán, ale zároveň uzatvoriť s kandidátmi kapitoly, ktoré pre svoju náročnosť, niekedy ústiacu do nepriechodnosti, a citlivosť v ústupkoch (či hľadaní konsenzu) zostali nakoniec. Španielsku už odpadla úloha prípravy únie na euro, keďže jeho predsedníctvo odštartúva v deň, keď nová mena začína oficiálne platiť, avšak viac agendy prenesie do oblasti budúcnosti európskych inštitúcií a vôbec reformy únie. Heslom španielskeho predsedníctva je však „Viac Európy“, čo znamená, že summit EÚ v Seville v júni 2002 by mal priniesť najmä prvé globálne posúdenie prístupových rokovaní (už počas predsedníctva sa bude pracovať na príprave prístupovej dohody a jej jednotlivých dodatkov), ale aj poukázať na snahu Španielska začleniť do celého procesu Turecko: „Počítame s účasťou Turecka,“ uviedol španielsky premiér J.-M. Aznár.

Ako uviedol pre týždenník European Voice, ak chce EÚ „zostať rozhodujúcim a aktívnym centrom pre slobodu a prosperitu, musí teraz bojovať proti terorizmu, zabezpečiť hospodársky rast a splniť historickú úlohu svojho rozšírenia“. Z toho sa následne odvíja šesť politických priorít, medzi ktoré patria: boj proti terorizmu (Španielsko má dostatočné skúsenosti s baskickou ETA), úspešné používanie európskej meny, presadzovanie sociálnej a ekonomickej reformy na zabezpečenie plnej zamestnanosti v kontexte ekonomickej stability, prosperity a rastu, pokračovanie v prístupových rokovaniach s kandidátmi pre ukončenie procesu rozšírenia EÚ, avšak na základe diferenciácie ich pripravenosti, posilnenie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky a diskusia na tému budúcnosti rozšírenia EÚ. Tá bude zahŕňať nielen nových členov, ale aj novú, dobre fungujúcu úniu so svojimi inštitúciami a, samozrejme, prerozdelenie kohéznych a štrukturálnych fondov, čo je citlivý problém aj pre samotné Španielsko. Práve Madrid totiž doteraz využíval bohatú pomoc v dôsledku nízkeho HDP oproti priemeru únie. Podobne, ako sa uvádza v Laekenskej deklarácii v časti o posilnení spolupráce kandidátov s EK, aj španielske predsedníctvo sa zameria najmä na dosiahnutie dohôd v oblasti poľnohospodárstva, regionálnej politiky a vo finančných opatreniach.

Ak však hovoríme o prioritách, nedá sa nespomenúť ani spochybnenie Španielska, čo sa týka termínu rozšírenia. Madrid pred mesiacom vyslal signál, že množstvo práce, ktoré ich v prvom polroku budúceho roka čaká, bude trikrát väčšie, ako sa pôvodne predpokladalo. Ide najmä o nedostatočný počet uzavretých kapitol, ako aj samotné oblasti. Napriek tomu chce Španielsko dodržať časový harmonogram uzatvárania legislatívy. Spomínaná kapitola poľnohospodárstva však vyvoláva najväčšie nočné mory. „Návrh Európskej komisie zaoberať sa poľnohospodárstvom práve pred voľbami vo Francúzsku nie je realistický,“ uviedol nemenovaný španielsky diplomat, ktorý považuje citlivosť zostávajúcich kapitol a ich naplánovanie za pascu pre Španielsko. Okrem poľnohospodárskej politiky je to totiž aj spomínaná podpora zaostalým regiónom. Španielsko sa nechce zmieriť s myšlienkou, že by sa o svoj podiel na vyše 30 miliardách eur ročne malo deliť s novými členmi EÚ.

Hocako, konzervatívna vláda v Madride nechce byť brzdou v rozširovaní. Dôkazom toho bola aj príprava na predsedníctvo v podobe ciest španielskeho premiéra po krajinách regiónu (Varšava, Praha, Bratislava a Bukurešť kde vystupoval ako zástanca rozšírenia únie, ako aj súčasné priority, ktoré by Španielsko v nasledujúcom polroku rado dodržalo.

Slávka Blazseková

Šesť priorít Španielska

- boj proti terorizmu

- úspešné používanie európskej meny

- presadzovanie sociálnej a ekonomickej reformy

- pokračovanie v prístupových rokovaniach

- posilnenie spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky

- diskusia na tému budúcnosti rozšírenia EÚ,

Počasie

Dnes bude oblačno, prechodne až polojasno. Na severe miestami, inde len ojedinele slabé občasné sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -6 stupňov. Severný vietor 3 až 6 m/s. V stredu bude oblačno, na juhu až polojasno. Na severe a východe miestami občasné sneženie. Nočná teplota -3 až -7, miestami ešte okolo -12 stupňov. Denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Na viacerých miestach snehové prehánky, na severe aj trvalejšie sneženie. Nočná teplota -3 až -8 stupňov. Denná teplota -4 až 0 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.40 a zapadne o 15.58 hod.

Amsterdampolooblačno2
Atény oblačno4
Belehradoblačno-4
Berlín sneženie0
Bratislavaoblačno-2
Brusel oblačno2
Budapešťoblačno-3
Bukurešť zamračené-1
Frankfurtpolooblačno3
Helsinkiobčasné sneženie-6
Istanbuldážď6
Kodaň oblačno1
Kyjev zamračené-2
Lisabonpolooblačno11
Londýnpolooblačno5
Madridpolojasno3
Moskvasneženie-9
Oslo oblačno-5
Paríž jasno 1
Praha oblačno0
Rím polooblačno5
Sofia sneženie-4
Štokholmpolooblačno-3
Varšavasneženie-3
Viedeňsneženie-1
Záhrebsneženie-2
Ženevajasno0

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.