Hospodársky denník
USD48,113 Sk
EUR43,184 Sk
CHF29,427 Sk
CZK1,343 Sk
  Piatok  21.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Potvrdili laekenské závery

Premiér M. Dzurinda láka fínskych investorov na Slovensko

Jednodňová oficiálna návšteva premiéra M. Dzurindu vo Fínsku prispela k utvrdeniu oboch strán, že závery z Laekenu sa stanú skutočnosťou. Veď tak prezidentka Tarja Halonenová, ako aj premiér Paavo Lipponen dúfajú, že v roku 2004 vstúpi do EÚ čo najviac krajín, medzi nimi aj Slovensko. Prezidentka opäť zdôraznila, že podporia tých kandidátov, ktorí splnia všetky predpísané kritériá. V tejto súvislosti M. Dzurinda opätovne zopakoval, že SR dobehla prvú skupinu kandidátov a ocenil solidaritu krajín V4 pri podpore Slovenska. Zároveň podotkol, že by bol rád, keby sa krajiny V4 dostali do EÚ spoločne. T. Halonenová uviedla, že stále existuje problém rómskej migrácie do Fínska, nie je to však len slovenský problém, je to podľa nej dnes už problém celoeurópsky.

S premiérom P. Lipponenom hovoril M. Dzurinda najmä o bilaterálnych vzťahoch a o stave fínskych investícií, ktoré sú stále na nízkej úrovni. Na otázku Hospodárskeho denníka, či sa dodrží termín vstupu prvej skupiny v roku 2004, Lipponen skonštatoval, že vylučuje špekulácie o posune termínu, ktoré v týchto dňoch zverejnila Deutsche Bank. K budúcej podobe EÚ sa Lipponen vyjadril pre Hd v tom zmysle, že základ je v silných inštitúciách. Fínsky premiér odmietol dohady o slabej bezpečnosti atómových elektrární v strednej a vo východnej Európe. „Sú na kvalitatívne rovnakej úrovni ako západné. A Slovensko je v tomto smere na čele. V budúcnosti EÚ bude jadrová energetika zohrávať dôležitú úlohu,“ dodal Lipponen.

V popoludňajších hodinách vystúpil premiér s prednáškou Slovensko, partner v obchodnej politike a budúci člen EÚ na Konfederácii fínskeho priemyslu a zamestnávateľov (TT). Dôležitosť tejto inštitúcie potvrdzuje fakt, že konfederácia je jednou z kľúčových ekonomických a proexportných organizácií fínskej republiky. Členmi TT sú malé a stredné podniky, čím konfederácia fakticky vytvára 75 % priemyselnej nadhodnoty štátu a prakticky celý export Fínska je zabezpečený členskými spoločnosťami konfederácie. Tá potom reprezentuje členov v oblastiach obchodu, zahraničného obchodu, priemyslu, ekonomiky a sociálnej politiky.

Premiér Dzurinda ukončil oficiálny pobyt, vôbec prvý od vzniku SR, návštevou spoločnosti Nokia, ktorá je v celosvetovom meradle na prvom mieste v dodávkach mobilných telefónov a popredné miesto jej patrí aj v dodávkach mobilných, pevných a IP sietí. Návšteva Nokie je v podstate iniciatívou M. Dzurindu, aby podporil väčší prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko. Ich stav je veľmi nízky (asi 30 mil. USD), pričom vo vzájomnom obchode sa Slovensku stále nedarí prekonať pasívnu bilanciu, ktorá dnes predstavuje 1,6 mld. Sk. (Vývoz za obdobie január až október 2001 je 1,9 mld. Sk - 0,4 % z celkového exportu SR a dovoz je 3,5 mld. Sk, čo je 0,6 %. )

Slávka Blazseková, Helsinki

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní od severozápadu pribúdanie oblačnosti a neskôr ojedinele sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -1, ojedinele okolo -8, na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr južný až juhozápadný vietor 3 až 6 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -4 až -8, denná teplota -5 až -1 stupeň. V nedeľu bude zamračené so snežením, neskôr prechod k premenlivej oblačnosti a snehovým prehánkam. Nočná teplota -5 až -9, denná teplota -7 až -3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamjasno3
Atényoblačno4
Belehradjasno2
Berlínsneženie-3
Bratislavapolojasno-2
Brusel polojasno3
Budapešťpolooblačno0
Bukurešť jasno2
Frankfurtzamračené0
Helsinkioblačno-6
Istanbuljasno3
Kodaňoblačno-3
Kyjevzamračené-2
Lisabonpolooblačno11
Londýnpolooblačno3
Madridpolojasno6
Moskvasneženie-11
Oslooblačno-5
Parížpolooblačno2
Prahasneženie-4
Rímoblačno7
Sofiajasno-1
Štokholmpolooblačno-7
Varšavazamračené0
Viedeňpolojasno-2
Záhrebpolooblačno3
Ženevapolojasno-2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.