Hospodársky denník
USD48,113 Sk
EUR43,184 Sk
CHF29,427 Sk
CZK1,343 Sk
  Piatok  21.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Aby sa oteplilo

Peter Kasalovský

V závere roka sa tradične a paradoxne zvyšuje napätie nielen v rodinách, ale vôbec vo vzťahoch ľudských. Čím je ten náš svet technicky vyspelejší a všetko sa vybaví rýchlejšie ako včera, tak do dní oddychu a hodín sviatočných skočíme rovno po hlave. Odrazu sme prekvapení z toho, akoby sme chceli byť lepšími a človečenskejšími. Prisaháme si, že už hneď alebo najneskôr zajtra začneme nový život. Vo vzťahu k najbližším aj priateľom a vôbec ľuďom, o ktorých si myslíme, že ešte vždy majú o nás záujem.

Mnohí z bojov o prežitie osobné či firemné vybehnú akoby do neznámej zeme. Rozhorúčení, ba aj s triaškou od únavy chcú uhasiť svoj smäd a objavujú opäť to, čo robí človeka človekom. Povedané terminológiou dneška s hrôzou zisťujú, že v porovnaní s minulými dňami sviatočnými sú o voľačo menej kompatibilnými so svojou rodinou a vôbec s ľudským okolím. A je dosť, ba čoraz viac tých, ktorým v tej chvíli klesne nielen telesná teplota, ale zároveň ich silne zovrie a nepoľaví ľútosť nad neprežitým.

Je ten najvyšší čas, aby už aj začal nad nami vládnuť pokoj či bol sviatok zo vzťahov opravdivo ľudských. Tie sa vskutku nedajú kúpiť, ale ani nahradiť peniazmi a ich protihodnotami. Aj keď táto predstava sa plazí a neraz aj nezadržateľne šinie našou krajinou ako ten najtuhší mráz kdesi v Antarktíde či na vrcholoch himalájskych. Je tu oveľa dlhšie ako si myslíme pre civilizáciu najsilnejší a doslova likvidačný nepriateľ. S ňou postupuje nemoc horšia ako všetky známe a navyše nevyliečiteľná: ľudská prázdnota.

Keď už aj vy na moment ochladnete a vypnete sa z reality, kopte v sebe tak dlho, pokiaľ neobjavíte tie teplé pramene, ktoré sa postarajú o to želateľné oteplenie vzťahov ľudských. Už by aj bolo načim, aby táto, donekonečna opakujúca sa situácia ľudskej spoločnosti sa skončila a takpovediac vykročila do teplejších krajov. Nestane sa tak automaticky, lež aj v našej spoločnosti iba pričiňovaním sa konkrétnych ľudí schopných ľudskosti a nekompromisným zmizíkovaním malosti a hlúposti jednotlivcov.

Peter Kasalovský

Počasie

Dnes bude jasno až polojasno. Popoludní od severozápadu pribúdanie oblačnosti a neskôr ojedinele sneženie. Najvyššia denná teplota -6 až -1, ojedinele okolo -8, na horách vo výške 1500 m okolo -8 stupňov. Slabý premenlivý, neskôr južný až juhozápadný vietor 3 až 6 m/s.V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na mnohých miestach sneženie alebo snehové prehánky. Nočná teplota -4 až -8, denná teplota -5 až -1 stupeň. V nedeľu bude zamračené so snežením, neskôr prechod k premenlivej oblačnosti a snehovým prehánkam. Nočná teplota -5 až -9, denná teplota -7 až -3 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.42 a zapadne o 15.59 hod.

Amsterdamjasno3
Atényoblačno4
Belehradjasno2
Berlínsneženie-3
Bratislavapolojasno-2
Brusel polojasno3
Budapešťpolooblačno0
Bukurešť jasno2
Frankfurtzamračené0
Helsinkioblačno-6
Istanbuljasno3
Kodaňoblačno-3
Kyjevzamračené-2
Lisabonpolooblačno11
Londýnpolooblačno3
Madridpolojasno6
Moskvasneženie-11
Oslooblačno-5
Parížpolooblačno2
Prahasneženie-4
Rímoblačno7
Sofiajasno-1
Štokholmpolooblačno-7
Varšavazamračené0
Viedeňpolojasno-2
Záhrebpolooblačno3
Ženevapolojasno-2

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.