Hospodársky denník
USD48,075 Sk
EUR43,128 Sk
CHF29,432 Sk
CZK1,331 Sk
  Štvrtok  27.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Odkaz Pyšnej princeznej

Peter Kasalovský

Všetky televízne stanice ponúkli počas vianočných sviatkov celý rad rozprávok. Prirodzene, že vždy sú o tom, ako dobro zvíťazí nad zlom. Keď ich sledujete. . .

Recyklačný fond prebúdzame

Sú poplatky daňovo odpočítateľnou položkou?

Zákon o odpadoch, ktorý po dlhých diskusiách vstúpil do platnosti od 1. júla tohto roka, zriaďuje aj neštátny účelový Rec. . .

Dôchodky: komu, kedy a aké

Poistný systém má byť údajne spravodlivejší

Téma transformácie dôchodkovej sféry je už ako obohratá platňa. Veď o nevyhnutnosti systémovej zmeny sociálneho zabezpeče. . .

Za veľa veľmi-veľmi málo

S Ľ. Kaníkom o revolučnej strane s nízkymi preferenciami

Demokratická strana obnovila činnosť v roku 1989, ale za dvanásť rokov sa nikdy nedostala do takej pozície, aby. . .

Nižšie rezervy

Devízové rezervy NBS dosiahli k 19. decembru po náraste o 80 mil. USD výšku 4,2018 mld. USD. Rezervné devízové aktíva komerčných bánk klesli o 92,9 mil. USD na 1,7048 mld. USD. Celk. . .

Silný obchod

Obchodný prebytok eurozóny dosiahol v októbri 7,6 mld. EUR, a zvýšil sa tak zo septembrových 4,4 mld. EUR. Výrazný rast zaznamenal obchodný prebytok najmä v širšom období prvých desia. . .

Vyššia daň

Podľa posledných údajov klesol hrubý domáci produkt USA v treťom štvrťroku až o 1,3 % a nie o 1,1 %, ako sa pôvodne predpokladalo. Ako vyplýva zo správy ministerstva obchodu, septembro. . .

Pokles cien

Výrobné ceny vo Francúzsku sa v jedenástom mesiaci tohto roka znížili o 0,6 %. Medziročne klesli ceny o 2,3 % a prehĺbili tak svoj októbrový pokles o 1,6 %. Najväčší medzimesačný pokle. . .

To bol ťah

EuroTel zažiaril ako 10-wattová žiarovka. Veľkoryso deklaroval, že na Štedrý deň bude zadarmo. Avšak v nejednom kúte Bratislavy a inde bol po celý deň nefunkčný. Tvrdošijne oznamoval,. . .

Bez kvetiniek?

Postreh Rudolfy Vallovej

Hovorí sa: zameraj sa na detail, ľahšie pochopíš celok. Okná plné kvetov v horských dedinkách v susedných štátoch, typické pre alpskú krajinu, nie sú ta. . .

Peniaze pre mladých

Viac ako 50 miliónov mládežníckym organizáciám

Ministerstvo školstva (MŠ) SR rozdelí v roku 2002 približne 53 miliónov korún medzi detské a mládežnícke organizácie na . . .

Chorobnosť bez zmeny

Slabé zdravie Stropkovčanov

Percento pracovnej neschopnosti v Slovenskej republike sa za november udržuje približne na úrovni priemeru. Predstavuje 5,315 %, kým za celý . . .

Stratové obchodovanie

Platobná bilancia SR schodková

Schodok platobnej bilancie (PB) za prvých 9 mesiacov tohto roka dosiahol 14,137 mld. Sk. V septembri sa pritom deficit prehĺbil o 3,1 mld. . . .

Východiská núdze pre vedu

SAV musí pracovať s najstaršími prístrojmi

Stav vedy a techniky významne ovplyvňuje infraštruktúra výskumu a vývoja, jej modernizácia a prístupy k jej využívaniu. Pr. . .

Štátny dlh sa zvyšuje

Prevládajú štátne záväzky so splatnosťou nad jeden rok

Štátny dlh SR reprezentujúci dlh ústredných rozpočtových organizácií dosiahol na konci septembra 349,2 milia. . .

S Rakúskom zmluvne

Vzájomné sociálne zabezpečenie

Vzťahy SR a Rakúska v oblasti sociálneho zabezpečenia po prvý raz upravuje zmluva, ktorú podpísali pred Vianocami príslušní ministri oboch kra. . .

SAPARD v SR

Európska komisia začne audit pripravenosti agentúry SAPARD a Národného fondu na implementáciu programu SAPARD 28. 1. 2002. V prípade pozitívnych záverov auditu EK potvrdí akreditáciu. . .

S certifikátom

Spoločnosť CIT otestovala v roku 2001 až 480 záujemcov a udelila 195 certifikátov MCP (Microsoft Certified Professional). Získanie certifikátu umožňuje zamestnávateľom efektívne . . .

Vyjednali 12 %

Slovenské telekomunikácie, a. s., podpísali druhý dodatok k platnej Podnikovej kolektívnej zmluve so svojimi sociálnymi partnermi. V ňom sa zaviazali zabezpečiť nárast základných . . .

Nové zdroje

Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania uzatvorila zmluvy o posilnení všetkých finančných podporných programov pre malých a stredných podnikateľov. Pre úverový pro. . .

Budú bývať

Štátny fond rozvoja bývania postúpil do financujúcej banky takmer 3 mld. Sk pre 3260 subjektov z 8 krajov SR, ktoré požiadali o úver a nenávratný príspevok na programy bývania. Z tejt. . .

Pre efektívnosť

Približne 300 turistov z ČR, Poľska a zo SR strávi vianočný a novoročný pobyt v Liptovských liečebných kúpeľoch, a. s., v Lúčkach pri Ružomberku. Kúpele takýmito pobytmi už 6 rok. . .

Ide o SLK

Verejnú súťaž na predaj Slovenských lodeníc Komárno, a. s., Bratislava a SLK Stroje a mechanizmy, a. s., Komárno vyhlási ich 100-percentný vlastník, bratislavská a. s. Dlhopis, o. c. p. . .

Dôvera

Spomedzi slovenských politikov najviac, 24,2 % občanov dôveruje R. Ficovi. Ďalší sú V. Mečiar (19 %) a M. Dzurinda (10,8 %). Vyplýva to z prieskumu Národného osvetového centra z prelomu . . .

Vianočný bivak

Na vrchole 1394 metrov vysokého Kľaku vo Veľkej Fatre strávili vianočnú noc piati muži a dve ženy, členovia oddielu vysokohorskej turistiky z Prievidze. Napriek mrazivému počasiu . . .

Zasa drahšie

Od februára 2002 zvýšia spoločnosti skupiny UPC v SR ceny za káblovú televíziu v priemere o 5 až 6 %. K úprave cien za poskytované služby dôjde na základe platnej regulácie Telekomu. . .

Bola tripartita

Po vyše trojmesačnom prerušení sociálneho dialógu sa pred Vianocami zišli za rokovacím stolom predstavitelia vlády, zamestnávateľských zväzov a združení a zástupcovia odborov. V . . .

Žijeme v právnom štáte?

Komentuje Eleonóra Bujačková

Rôzne prieskumy a analýzy hodnotiace stav našej spoločnosti napovedajú, že zatiaľ v právnom štáte nežijeme, aj keď sme mali pred viac a. . .

Štedré sľuby preverí až čas

Uzatváranie povinného zmluvného poistenia

V týchto dňoch kulminujú akcie okolo povinného zmluvného poistenia. Ako uviedol generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Al. . .

Brak ovládol trhoviská

Komentuje Andrej Pokojný

Elektrické ozdobné sviečky na vianočné stromčeky, ktoré sa u nás predávajú, môžu nielen znepríjemniť sviatočnú pohodu, ale niektoré druhy s. . .

Veda v roku 2001

Najväčšie vedecké úspechy v roku 2001 sa dosiahli na poli nanopočítačov. Uvádza to renomovaný americký časopis Science, ktorý vždy na konci roka zostavuje rebríček desiat. . .

Trio úspešných košických fyzikov

K objasneniu supravodivosti v kovovej zlúčenine borid magnézia prispeli v tomto roku v spolupráci s kolegami vo švajčiarskom Grenobli výskumníci košického . . .

Pozitívny vplyv sóje a olivového oleja

To, že stravovanie má zásadný vplyv na náš zdravotný stav, vie azda každý. Na svete spolupracujú mnohé tímy odborníkov, aby dali podrobnú správu o vplyve. . .

Nemusíte byť sami

Knihy Jamesa Herriota majú u čitateľa svoje stabilné postavenie. Sú doslova pohladením na duši a človek z nich „pije“ životodarnú vodu. Isto zaujme aj jeho novinka na slovensk. . .

Umelci pre choré deti

Vianočnú atmosféru zažila Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca v Bratislave na benefičnom koncerte, kde účinkovali dva súbory. Bratislavský chlapčenský zbor vedený dirigent. . .

drobničky

Kniha Neznáme Slovensko očami Rakúšanky, ktorej autorkou je bývalá rakúska veľvyslankyňa na Slovensku Gabriele Matzner-Holzerová, obsahuje skúsenosti a postrehy diplomatky z jej päťroč. . .

Stroj na nič

Po románe Rezervácia ničoty vyšla Milošovi Brnčalovi v tomto roku vo vydavateľstve Herold Business Mail už druhá kniha Stroj na nič (humoresky, fejtóny, scénky, fikcie). Poväčšine i. . .

Transformácia v kultúre

Na základe personálneho auditu poradensko-konzultačnou spoločnosťou v oblasti manažmentu v troch mestských organizáciách mesta Trenčín, Mestského kultúrneho strediska, M. . .

Koho počúvame

Najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou na Slovensku je prvý okruh SRo Rádio Slovensko, ktorý si denne naladí 48,6 percenta poslucháčov. Druhé miesto patrí ďalšiemu vysielacie. . .

Úspešný detský dom

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana má na svojom konte mnoho mimoriadne príťažlivých akcií pre malých i veľkých. Bohatý program čakal na deti aj v posledný štvrťrok . . .

Vybrali sme pre vás

A už je tu koniec roka a s ním Silvester 2001 - samozrejme, takmer na všetkých televíznych kanáloch v pondelok (NOVA, 19.00 hod. - TV MA, 20.00 hod. - STV , 21.45 hod.). Teda. . .

Stravovanie, autorský zákon

Píšte na adresu redakcie, faxujte na číslo 02/6381 0413 alebo mailujte do schránky: nazory@hd-dennik.sk

Som referent úradu, na ktorého sa vzťahuje nariadenie vlády . . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Pozvete nás ďalej? Rodinný magazín

9.30 Hrá OĽUN

10.15 Ľudia, fakty, udalosti. Pásmo o živote a vedeckej práci jazykoved. . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Filoména

v piatok Ivana, Ivona

V Českej republike

dnes Žaneta

v piatok Bohumila. . .

TWIST - štvrtok

6:00 Twist so Zuzanou Čižinskou

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Martinom Halandom

7:15 Šport

9:30 Čierna skrinka

10:00. . .

. . .

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, už len ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň, na juhozápade miestami až 3 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m -6 stupňov. Pri snežení a vetre sa budú dnes popoludní a v noci v horských oblastiach západného a severného Slovenska vytvárať snehové jazyky a záveje. V piatok bude polojasno, miestami prechodne až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota -5 až -10 stupňov, pri utíšení vetra a vyjasnení okolo -14 stupňov. Najvyššia denná teplota -4 až 0, ojedinele okolo -7 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, Na juhu miestami prechodne aj dážď s tvorbou poľadovice. Najnižšia nočná teplota -4 až -9, ojedinele okolo -12 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1, na juhu miestami do 3 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.03 hod.

Amsterdamprehánky6
Atényoblačno12
Belehraddážď4
Berlínoblačno 4
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno5
Budapešťsneženie0
Bukurešťsneženie1
Dublinoblačno10
Frankfurtpolooblačno3
Helsinkioblačno-6
Istanbulpolojasno4
Kodaňoblačno4
Lisabonpolojasno10
Londýnoblačno8
Madridpolojasno5
Milánooblačno0
Moskvaoblačno-14
Oslosneženie-6
Parížprehánky7
Prahaoblačno 3
Rímdážď11
Sofiasneženie0
Štokholmoblačno-3
Varšavaoblačno1
Viedeňzamračené4
Záhreboblačno3
Ženevaoblačno4

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 21. 12. 2001: Bratislava 100,21, Sliač 97,98, Košice 98,85, Poprad 93,00, za 22. 12. 2001: Bratislava 98,92, Sliač 96,77, Košice 97,77, Poprad 91,99, za 23. 12. 2001: Bratislava 99,40, Sliač 97,05, Košice 97,94, Poprad 92,30, za 24. 12. 2001: Bratislava 100,15, Sliač 97,82, Košice 98,72, Poprad 92,90, za 25. 12. 2001: Bratislava 99,11, Sliač 97,11, Košice 98,72, Poprad 92,07.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.