Hospodársky denník
USD48,075 Sk
EUR43,128 Sk
CHF29,432 Sk
CZK1,331 Sk
  Štvrtok  27.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Recyklačný fond prebúdzame

Sú poplatky daňovo odpočítateľnou položkou?

Zákon o odpadoch, ktorý po dlhých diskusiách vstúpil do platnosti od 1. júla tohto roka, zriaďuje aj neštátny účelový Recyklačný fond. Jeho cieľom je podporiť využitie odpadov ako druhotnej suroviny a tiež podporiť separáciu komunálneho odpadu. Fond sa bude tvoriť z poplatkov výrobcov a dovozcov vybraných komodít, ktoré budú musieť na účet fondu odvádzať už od 1. januára budúceho roka. Konkrétne ide o nasledujúce komodity - opotrebované pneumatiky, batérie a akumulátory, odpadové oleje, viacvrstvové kombinované materiály, elektronický šrot, plasty, žiarivky s obsahom ortuti, papier, sklo, staré vozidlá. Výhrady, ktoré na adresu fondu zaznievali nielen zo strany Zväzu automobilového priemyslu SR, ale aj ďalších podnikateľských združení, rieši „čerstvᓠnovela, ktorú doslova v hodine dvanástej schválili poslanci NR SR. Dokonca svetlo sveta uzrela aj vyhláška ministerstva životného prostredia, ktorá stanovuje výšku poplatkov za jednotlivé komodity. Preto by rozbeh činnosti Recyklačného fondu nemali podľa ubezpečovaní kompetentných sprevádzať väčšie problémy. No o tom, či naozaj tomu tak aj bude, odborníci pochybujú. A právom, zatiaľ totiž neexistuje účinný orgán na kontrolu platenia poplatkov do fondu. Najmä pokiaľ ide o dovoz určených komodít. Colné orgány kontrolovať dodržiavanie

litery zákona

nemôžu, lebo im to neprikazuje zákon, a tak kontrola zostáva len na pleciach inšpekcie životného prostredia. Aj keď jej nedostatočné personálne či technické kapacity sú už niekoľko rokov cieľom kritiky aj zo strany médií. Vedenie fondu síce v súčasnosti iniciovalo rokovania so Štatistickým úradom SR, s colnými orgánmi a podobne, ale ... Ale ako je možné, že účinnú kontrolu nerieši takmer tri roky pripravovaný a pripomienkovaný zákon, zostáva stále otázkou. Paradoxne vyznieva aj skutočnosť, že ešte len prebieha diskusia vedenia fondu so zástupcami ministerstva financií o tom, či príspevky do fondu budú daňovo odpočítateľnou položkou. Predbežný prísľub rezortu financií, že by mali byť, nie je pre podnikateľské subjekty uspokojivou odpoveďou. Veď výška poplatkov, ktoré sa nazhromaždia vo fonde, by len v budúcom roku mala presiahnuť sumu 1,2 mld. Sk. Samozrejme, obáv neubúda ani v súvislosti s prerozdeľovaním prostriedkov fondu. Zdroje príjmov Recyklačného fondu budú plynúť vo výške 88 % do toho sektora, ktorý zodpovedá oblasti ich vzniku a vo výške 12 % do všeobecného sektora. No podľa akého kľúča sa bude podporovať separovaný zber v obciach, nie je zatiaľ úplne jasné. Predstavitelia samospráv sa napríklad obávajú, že ak jeden rok získajú podporu a triedenie komunálneho odpadu rozbehnú, na ďalší rok asi nebudú mať na podporu právo. V SR je okolo 2800 miest a obcí a všetkým naraz nemožno prostriedky nadeliť. Na druhej strane nebude ani jednoduché rozdeľovanie prostriedkov v rámci jednotlivých komodít. Z informácií, ktoré sa nám podarilo získať, vyplýva, že na peniaze fondu si

„brúsia“ zuby

nielen seriózni podnikatelia, ale aj mnohí „špekulanti“. Napríklad už dnes po malých obciach avizujú, že s podporou fondu budú vykupovať PET fľaše, hoci v odpadovom hospodárstve dosiaľ nepôsobili a o problematike PET fliaš majú len povrchné poznatky. Keďže projekty na využitie či recykláciu odpadov budú môcť žiadatelia predkladať už v prvom polroku budúceho roka, zástupcovia jednotlivých sektorov budú musieť jasne a včas určiť, kde sú priority. V opačnom prípade sa môže dobrá myšlienka založiť takýto účelový fond rýchlo rozplynúť.

Zdena Rabayová

Počasie

Dnes bude prevažne oblačno, už len ojedinele slabé zrážky. Najvyššia denná teplota -3 až 1 stupeň, na juhozápade miestami až 3 stupne. Severozápadný až severný vietor 4 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m -6 stupňov. Pri snežení a vetre sa budú dnes popoludní a v noci v horských oblastiach západného a severného Slovenska vytvárať snehové jazyky a záveje. V piatok bude polojasno, miestami prechodne až oblačno a ojedinele slabé zrážky. Najnižšia nočná teplota -5 až -10 stupňov, pri utíšení vetra a vyjasnení okolo -14 stupňov. Najvyššia denná teplota -4 až 0, ojedinele okolo -7 stupňov. V sobotu bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, Na juhu miestami prechodne aj dážď s tvorbou poľadovice. Najnižšia nočná teplota -4 až -9, ojedinele okolo -12 stupňov, najvyššia denná teplota -3 až 1, na juhu miestami do 3 stupňov. Slnko vyjde zajtra o 7.44 a zapadne o 16.03 hod.

Amsterdamprehánky6
Atényoblačno12
Belehraddážď4
Berlínoblačno 4
Bratislavaoblačno3
Bruseloblačno5
Budapešťsneženie0
Bukurešťsneženie1
Dublinoblačno10
Frankfurtpolooblačno3
Helsinkioblačno-6
Istanbulpolojasno4
Kodaňoblačno4
Lisabonpolojasno10
Londýnoblačno8
Madridpolojasno5
Milánooblačno0
Moskvaoblačno-14
Oslosneženie-6
Parížprehánky7
Prahaoblačno 3
Rímdážď11
Sofiasneženie0
Štokholmoblačno-3
Varšavaoblačno1
Viedeňzamračené4
Záhreboblačno3
Ženevaoblačno4

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.Tlak

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 21. 12. 2001: Bratislava 100,21, Sliač 97,98, Košice 98,85, Poprad 93,00, za 22. 12. 2001: Bratislava 98,92, Sliač 96,77, Košice 97,77, Poprad 91,99, za 23. 12. 2001: Bratislava 99,40, Sliač 97,05, Košice 97,94, Poprad 92,30, za 24. 12. 2001: Bratislava 100,15, Sliač 97,82, Košice 98,72, Poprad 92,90, za 25. 12. 2001: Bratislava 99,11, Sliač 97,11, Košice 98,72, Poprad 92,07.Údaje poskytuje SPP.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.