Hospodársky denník
USD48,416 Sk
EUR42,739 Sk
CHF28,847 Sk
CZK1,328 Sk
  Piatok  28.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Vyššia je cena za bezpečnosť

S ministrom Ivanom Šimkom aj o vzťahu polície a verejnosti

Aká je podľa vás bezpečnostná situácia v SR, osobitne, ako sú bezpeční jej občania?, najprv touto otázkou so. . .

Prihlboko zapadli stavbári

Nesolventnosť občanov zabraňuje rozvoju výstavby bytov

Slovenské stavebníctvo napriek vyhláseniam rôznych politikov z úvodu roka je v súčasnosti doslova na dne. Nár. . .

Denne 130

Chorvátska vláda priznáva, že nezamestnanosť je jej najslabším ekonomickým ukazovateľom. V novembri miera nezamestnanosti vzrástla na 22,5 % z októbrovej hodnoty 22,3 %. V krajine v pr. . .

Rusko v pluse

Rusko v tomto roku zaznamená prebytok rozpočtu 2,8 % HDP, čo zodpovedá hodnote 254 mld. RUB (8,42 mld. USD). Ako však informoval minister financií Alexej Kudrin, prebytok zahraničnéh. . .

Nový rekord

Októbrová miera nezamestnanosti v Taliansku klesla na 9,2 %, čo je najnižšia hodnota od januára roku 1993. Vtedy sa tento ukazovateľ pohyboval na rovnakej úrovni. Počet nezamestnaných . . .

Vplyv ropy

Deficit obchodnej bilancie ČR sa v novembri medzimesačne znížil o 4,5 mld. CZK na 6,5 mld. CZK a od začiatku roku dosiahol sumu 97,7 mld. CZK. Oproti minuloročnému novembru je schodok . . .

To nečakali

Priemyselná výroba v Japonsku sa v novembri podľa predbežných sezónne prepočítaných údajov medzimesačne znížila o 1,8 %. Včera zverejnené čísla sú horšie ako očakávania analytikov, kt. . .

Rýchla smrť vodičov

Nový priestupkový zákon, ktorý nadobúda účinnosť 1. 1. 2002, mali dostať pod vianočný stromček všetci vodiči motorových vozidiel. Výška sankcií je síce európska, napríklad za p. . .

Byť rešpektovaným

Eleonóra Bujačková

Časy, keď slovo učiteľa bolo takmer dogmou, sa dávno minuli. Učiteľ, ktorý dnes predstúpi pred triedu, si väčšinou pripadá ako futbalový brankár, na ktoré. . .

Na vyrubenie dane lehota päť rokov

Keďže stále vo verejnosti prevláda názor, že daň môže vyrubiť daňový úrad v tzv. trojročnej lehote, pripomíname, že tomu tak nie je. V súčasnosti je táto lehot. . .

Doprava volá po poriadku

Veľa si sľubujú od koordinácie plánov

Úlohy v oblasti legislatívy a koncepcií v doprave prijala svojím uznesením vláda SR. Špeciálny dôraz sa kladie na uspokojovanie p. . .

Témou je 3. operátor GSM

V hre sú teraz licencie pásma GSM a UMTS

Základné podmienky udelenia licencií na mobilné služby 3. generácie predbežne zverejnil Telekomunikačný úrad (TÚ) SR. Vzhľadom. . .

Sne vo vlaku

Postreh Zdeny Rabayovej

Husté sneženie, ktoré dotvorilo kolorit vianočných sviatkov, ovplyvnilo rozhodnutie mnohých občanov necestovať autom, ale vlakom. Pekne v teplúčku, pohod. . .

V zime u nás

V kotline medzi Veľkou a Malou Fatrou, na sútoku Turca s Váhom, prvýkrát v histórii zimuje asi 50 kormoránov veľkých. Ornitológovia tento ojedinelý jav pripisujú premnoženiu tmavého. . .

Noví vojaci

Takmer 5000 vojakov základnej vojenskej služby, ktorí nastúpili v apríli t. r., odišlo včera do zálohy.

Z MO SR prepustili 3934 vojakov, z MV SR 761 a zo železničného vojska 221 v. . .

Pre turistov

Počnúc sobotou (29. 12.) obnovia Slovenské aerolínie Bratislava letecké spojenia na linke Poprad - Moskva - Poprad. Lety sa budú uskutočňovať raz do týždňa, každú sobotu až do prel. . .

Prezident SR

Rudolf Schuster vrátil Národnej rade SR na opätovné prerokovanie zákon o Súdnej rade, ktorý parlament schválil 28. novembra. Príčinou je, že legislatívci hlavy štátu majú výhrady vo. . .

Vyššie náklady

Uniqa poisťovňa Bratislava očakáva za rok 2001 kladný hospodársky výsledok 15 mil. Sk. Tohtoročné hospodárenie ovplyvnili mimoriadne náklady, spojené so zmenou názvu z poisťovne . . .

Známky budú

V súčasnosti je v distribúcii už vyše polovica diaľničných známok na rok 2002. Štátny fond cestného hospodárstva objednal 1,840 milióna kusov známok v nominálnej hodnote 1,261 mld. S. . .

Čas výraznejšej podpory

Delili na programy podnikateľských aktivít

Spolu 1,524 mld. Sk sa rozpočtuje na päť programov podpory podnikateľských aktivít v kapitolách ministerstva hospodárstva a V. . .

Financovanie typov škôl

Primerané možnosti dáva všetkým záujemcom

Koho zaujíma problematika financovania školstva, upozorňujeme, že v čiastke 201 Zbierky zákonov vyšiel zákon č. 506/2001 Z. z.. . .

Zoznam bude cennejší

Európskejší pohľad na konflikt záujmov

Skupina poslancov NR SR pripravuje predložiť v januári do parlamentu úplne nové znenie zákona o konflikte záujmov. Rozširuje okruh . . .

Rozuzlenie bude bombou

Kupcom údajne nie je nikto zo známych

Predstavitelia FNM SR sa obávajú, že po minulotýždňovom odpredaji viac ako pätinového balíka akcií VSŽ v držbe Transpetrolu bude pr. . .

Ponuka práce

Platené poradenské služby sprostredkuje na internetovej stránke www.synergy.sk spoločnosť Synergy - VCG, s. r. o. V súčasnosti prebieha registrácia odborníkov schopných poradiť v ro. . .

Samospráva riadi matriky

Štát odovzdáva kompetencie úradom obcí

Najväčší počet matrík ako prenesenej kompetencie štátu prechádza podľa kompetenčného zákona od 1. januára 2002 na obce v okrese. . .

Priznali chybu

EuroTel v priebehu Štedrého dňa 24. decembra, keď zákazníkom ponúkol možnosť bezplatne telefonovať v jeho sieti, zaznamenal až trojnásobný nárast prevádzky, čím došlo k jej preťaž. . .

Bez poistenia

Asi 30 až 40 % vozidiel ešte nie je poistených v systéme povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ktorý začne platiť od 1. janu. . .

Stratu čakali

Generali Poisťovňa Bratislava z dôvodu investícií v tomto aj v budúcom roku plánuje stratu. Tohtoročné investície smerovali najmä do budovania odbytovej štruktúry a zavedenia preda. . .

Proti antraxu

Slovensko plánuje nakúpiť z Ruska viac než 200 kusov vakcíny proti antraxu. Očkovať ňou majú predovšetkým vojakov. Vakcínu proti sneti slezinnej majú okrem Ruska aj Veľká Británia . . .

Poslanecký rating

Komentuje Vladimír Turanský

V životnom prostredí sa nedá uplatňovať právo jedného na úkor niekoho iného. Tento prierezový fenomén sa rovnako týka politikov a radových občano. . .

Alibizmus aj neschopnosť

Proti novele „novely“ exekučného poriadku

Lekárnici žiadajú: treba prestať manažovať najcitlivejšími doménami v spoločnosti - poskytovaním zdravotnej starostlivosti. . .

Export sa bude sledovať

Osobitné previerky na železničných staniciach

Od 1. januára 2002 začne na Slovensku fungovať osobitná kontrola, ktorá má preveriť deklarované údaje o prepravovanom d. . .

Ďalší krok proti občanovi

Komentuje Zdena Rabayová

Hoci ďalší krok k zreálňovaniu cien energií pre obyvateľstvo sa do volieb s najväčšou pravdepodobnosťou už neuskutoční, odstráneniu deformáci. . .

Semafor je nastavený na zelenú

Budeme mať dve železničiarske firmy, a teda dva podnikateľské plány

Od nového roka budú na Slovensku existovať dva železničné podniky, ktoré vzniknú transform. . .

Zmeniť doterajšie myslenie

Totálne zmeny v stopäťdesiatročnej histórii slovenských železníc

Od prvého januára by sa Železnice SR mali v rámci transformácie a reštrukturalizácie rozdeliť na. . .

Maliar železníc

Záľuba bývalého rušňovodiča

Obrazy Emiliána Cvengroša nie sú pre železničiarsku verejnosť neznáme. Mnohé oslavy výročí tratí sa nezaobídu bez výstavy jeho diel zachytávajúcic. . .

Aby lesy neboli pohromou

Keďže štát nepovažujú za dobrého vlastníka

Vláda SR rozhodla neodkúpiť do vlastníctva štátu košické mestské lesy. Za 14 500 hektárov lesa by podľa návrhu ministerstva . . .

Ciele zabudli stanoviť?

Ad.: Recykláciu treba podporiť, Hospodársky denník 14. 12. 2001

Zákon 223/2001 Z. z. prostredníctvom Recyklačného fondu rieši rozvoj jestvujúcich recyklačných kapacít . . .

Vývoj spotrebiteľských cien v novembri 2001

Spotrebiteľské ceny v novembri oproti októbru v úhrne klesli o 0,1 %. Znížili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,7 % a dopravy o 0,6 %. Na. . .

Riziká pracovného stola

Základnej schéme dobre usporiadaného pracovného stola sme sa už venovali. Dnes máme pre vás návod, ako riešiť špecifickejšie problémy... Iba opakujeme, že pracovný stôl p. . .

Na krídlach do sveta

Podľa posledných štatistických údajov leteckej spoločnosti British Airways sa New York stal aj v tomto roku najžiadanejším zámorským mestom tohtoročného záveru roka. „Jedno. . .

Buďte v kurze

Isto to dobre viete, že k dokonalému imidžu úspešného človeka patrí aj dokonalý šatník. Preto vedzte,

že rok 2002 bude v znamení pohody, pohodlia, pretože po atentátoch z 11. . . .

Ovládnite svoje emócie

Nekomplikujte si pre chvíľkové rozladenie život. Vybehnite si 5-krát hore a dole po schodoch. To najhoršie bude za vami a môžete sa pokojnejší vrátiť k práci.

Tešte. . .

Radšej vekovo rôznorodé

Heslo revoltujúcej študentskej mládeže z polovice 60. rokov 20. storočia „Never nikomu nad 30“, dostáva v dnešnom svete v pozmenenom znení „Never nikomu nad 50“ akýs. . .

Manažéri menia návyky

Najdôležitejším predpokladom vrcholových manažérov a podnikateľov v slovenskej ekonomike už nie sú „známosti“, ale kvalitné vzdelanie. Nová manažérska elita mení návyky. Č. . .

Ako získať, čo chcete

Tajomstvo osobného úspechu spočíva v tom, že chceme čoraz viac. Na dosiahnutie úspechu totiž nestačí iba byť spokojný. Musí rásť vaša túžba získať viac. Vášeň je totiž sil. . .

Drobničky

Bývalá modelka a vychádzajúca hollywoodska hviezda Halle Berry sa predstaví ako nová Bondgirl v už 20. snímke o nezničiteľnom agentovi Jej Veličenstva. Film sa začne nakrúcať 14. . . .

Výroba celulózy

Nielen rastliny, ale aj niektoré druhy baktérií produkujú celulózu. Patria k nim aj „praveké“ cyanobaktérie, ktoré celulózu vylučujú vo forme slizu, píšu vedci z Universit. . .

Televízia pre kiná

S deviatimi celovečernými filmami pre kiná vstupuje do roku 2002 Česká televízia. Sú medzi nimi napríklad Šteindlerova Perníková veža, Výlet scenáristky a režisérky Alic. . .

Veda a vojny v budúcnosti

Hromadný teroristický útok proti USA mení okrem iného aj pohľad na vedenie vojen v treťom miléniu. Ukázal, že svet sa po studenej vojne nielenže nestal bezpečnejš. . .

Premeny Zázrivej

Akademický maliar Zdeno Horecký vyjadruje svoj vzťah k svojmu a (nášmu) Slovensku najmä cez podoby jeho tak dôverne známej a predsa neustále sa meniacej Zázrivej. Hory, vrchy, . . .

Erotika v surrealizme

V pustatine bez lásky, ktorá prevažuje v umení 20. storočia, predstavuje surrealizmus akúsi oázu. Láska, ktorá pre kubistického alebo abstraktného expresionistu bola z ume. . .

Skleníkový efekt

Zemský povrch sa v uplynulých 20 rokoch ohrial viac ako atmosféra. Jej najspodnejšia vrstva - troposféra je chladnejšia v dôsledku veľkých sopečných erupcií, tvrdí tím vedcov z . . .

Centrum vzájomnosti

Dokumentačné centrum českej kultúry na Slovensku v Martine vzniklo roku 1999. Jeho úlohou je múzejnými prostriedkami dokumentovať hmotné a duchovné bohatstvo českého etnika. . .

Nespokojný pastor

Cirkev v americkom štáte Nové Mexiko sa chystá páliť knihy s Harrym Potterom, ktoré si získali priazeň detí i dospelých po celom svete. Pastor z cirkvi Kristovho spoločen. . .

Rituály uprostred 21. storočia

Meno J. D. Robb už u našich čitateľov detektívok získava na popularite a tí už veľmi dobre vedia, že je to pseudonym americkej autorky bestsellerov Nory Robertsov. . .

Za nesprávne účtovníctvo

Zákon č. 563/1991 Zb. o účtovníctve v znení neskorších predpisov ukladá účtovným jednotkám viesť účtovníctvo v určitom rozsahu a stanoveným spôsobom. Za nesplnenie týcht. . .

Za neplnenie povinností

Ustanovením § 14c zákon o správe daní a poplatkov zakazuje predávať tabakové výrobky a alkoholické nápoje na verejných priestranstvách. V prípade nedodržania tohto zákaz. . .

Pokuty v daňovom konaní

(podľa zákona o správe daní a zákona o účtovníctve)

V daňovom konaní alebo v súvislosti s daňovým konaním môžu byť správcami dane ukladané pokuty za nesplnenie povinn. . .

Obsah pracovnej zmluvy

Môžete uviesť, aké skutočnosti bude musieť obsahovať pracovná zmluva podľa nového Zákonníka práce? Budú tie isté ako podľa súčasne platného Zákonníka práce (zákon č. 65/. . .

Dávky sociálnej pomoci

Obaja rodičia sú nezamestnaní. Otec od 1. septembra 2001 poberá podporu v nezamestnanosti vo výške 3215 Sk mesačne. Mama je nezamestnaná od 1. júla 1999 a podporu v neza. . .

Predzmluvné vzťahy

Podľa nového Zákonníka práce účinného od 1. 4. 2002 vraj zamestnávateľ bude mať nejaké povinnosti voči budúcim zamestnancom a nebude môcť požadovať niektoré informácie. V pr. . .

Akvizícia zvýšila funkčnosť

mySAP Financials so softvérom od PayNet

Nové funkcionality pre strategické riadenie podniku a pre riadenie finančného dodávateľského reťazca v rámci riešenia mySAP . . .

Okamžitá obnova údajov

Program HP na úschovu dát a nepretržitosť prevádzky

Spoločnosť Hewlett-Packard uviedla programové vybavenie a služby pre úschovu údajov vrátane uvedenia prvého riešenia . . .

V prvej desiatke

Spoločnosť Compaq sa dostala na šiestu pozíciu v rebríčku Interactive 500, ktorý zostavujú internetové noviny Interactive Week. Táto pozícia predstavuje zlepšenie o 13 miest opr. . .

Trh EAS vzrástol o 9 %

Najväčší predaj bol v roku 2000 v Poľsku

Trh s podnikovými softvérovými aplikáciami (EAS – Enterprise Application Suites) v strednej Európe (Česká republika, Chorvátsko,. . .

Budú sa od nás učiť

Desať percent i-obchodu bude mimo počítače

Európa by sa mala stať cvičným priestorom pre americké firmy zaoberajúcimi sa elektronickým obchodom. Podľa výskumnej organizácie. . .

Proti pirátom

Microsoft ponúka svojim obchodným partnerom vstup do špeciálneho programu „Originálny softvér u nás legálne“. Cieľom programu je odlíšiť v očiach zákazníkov predajcov a dodávateľov. . .

Certifikácia je prínosom

CIT vyškolila tento rok 1490 odborníkov

Jednou z hlavných činností spoločnosti CIT je zabezpečovanie autorizovaných školení pre široké spektrum zákazníkov od správcov. . .

Záujem o i-banking

Počet ľudí, ktorí v Británii používajú internetové bankové a finančné služby, vzrástol za pol roka zo štyroch na 5,5 milióna ľudí. Tento údaj zverejnila na základe štúdie age. . .

Spektrum

Spoločnosť Acer Communications & Multimedia (Acer CM) zmenila svoj názov na Benq a ako značka bude ďalej vystupovať nezávisle od značky Acer. Všetky produkty spoločnosti budú predávané . . .

Meniny

Na Slovensku

dnes Ivana, Ivona

v sobotu Milada

v nedeľu Dávid

V Českej republike

dnes Bohumila

v sobotu Judita

v nedeľu David. . .

Počasie

Dnes bude veľká oblačnosť až zamračené a na väčšine územia sneženie, na juhozápade neskôr miestami aj dážď, pri ktorom sa môže tvoriť poľadovica. Na východe spočiatku polojasno a zrá. . .

Počasie v európskych mestách dnes a teplota v °C

Amsterdam polooblačno 6

Atény oblačno 12

Belehrad polooblačno 0

Berlín dážď 4

Bratislava sneženie 0

Brusel oblačno 5

Budapešť oblačn. . .

Odber plynu

Na dnešný deň platí v rozvodnej sústave zemného plynu odberový stupeň č. 3 a vykurovacia krivka č. 1.

Údaje o priemernom barometrickom tlaku v kPa za 26. 12. 2001: Bratislava 98,70. . .

Rádio Slovensko

0.05 Nočná pyramída

5.05 Dobré ráno

8.30 Thomas Stearns Eliot: Vražda v katedrále. O vražde arcibiskupa Tomáša Becketa

10.15 Odkazy. Chrobák v srdci.. . .

TWIST - nedeľa, 30. 12. 2001

8:30 Zamyslenie s J. Sucháňom

9:00 Twist mix

9:30 Automototwist

10:30 Tančiareň

kontaktná, súťažno-zábavná relácia

12:00 Spravod. . .

TWIST - sobota, 29. 12. 2001

6:30 Prehľad tlače

7:30 Rozprávka

Nebojsa 1. časť

8:00 Twistík

9:30 Twist mix

10:00 Milánium

Milan Markovič a ho. . .

TWIST - piatok 28. 12. 2001

6:00 Twist s Vladom Voštinárom

6:30 Prehľad tlače

7:00 Žurnál Rádia Twist

s Vincentom Štofaníkom

7:15 Šport

9:30 Čierna s. . .

. . .

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.