Hospodársky denník
USD48,416 Sk
EUR42,739 Sk
CHF28,847 Sk
CZK1,328 Sk
  Piatok  28.Decembra 2001

Predzmluvné vzťahy

Podľa nového Zákonníka práce účinného od 1. 4. 2002 vraj zamestnávateľ bude mať nejaké povinnosti voči budúcim zamestnancom a nebude môcť požadovať niektoré informácie. V prípade, ak ich bude vyžadovať, bude povinný zaplatiť predpokladanú dvojmesačnú mzdu. Môžete presne uviesť, o aké informácie pôjde?

- Tzv. predzmluvné vzťahy upravuje ustanovenie § 41 zákona č. 311/2001 Z. z. (Zákonník práce). Právna úprava účinná od 1. 4. 2002 ukladá zamestnávateľovi i zamestnancovi podstatne širší rozsah predzmluvných povinností ako súčasná platná právna úprava.

Budúci zamestnávateľ, t. j. ešte pred uzatvorením pracovnej zmluvy, bude povinný oboznámiť fyzickú osobu (t. j. budúceho zamestnanca) s právami a povinnosťami, ktoré budú pre ňu vyplývať z pracovnej zmluvy, s pracovnými podmienkami a mzdovými predpismi, za ktorých sa bude práca vykonávať. Rozsah tejto zamestnávateľovej informačnej povinnosti je však užší ako rozsah informačnej povinnosti podľa § 47 Zákonníka práce po vzniku pracovného pomeru.

V prípade, ak sa na výkon práce bude vyžadovať zdravotná spôsobilosť na prácu alebo psychická spôsobilosť na prácu podľa osobitných predpisov (napr. podľa zákona NR SR č. 98/1995 Z. z. o Liečebnom poriadku v znení neskorších predpisov atď.), zamestnávateľ bude môcť uzatvoriť pracovnú zmluvu iba s fyzickou osobou, ktorá bude na túto prácu zdravotne alebo psychicky spôsobilá. Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ v prípade, ak nebude existovať osobitný predpis vyžadujúci zdravotnú alebo psychickú spôsobilosť, nebude ani povinný pred vznikom pracovného pomeru vyžadovať lekárske vyšetrenie.

Lekárske vyšetrenie pred vznikom pracovného pomeru bude však zamestnávateľ povinný zabezpečiť v prípade mladistvých zamestnancov, t. j. fyzických osôb mladších ako 18 rokov veku (§ 40 ods. 3 Zákonníka práce). Na uzatvorenie pracovnej zmluvy s mladistvými bude zamestnávateľ povinný vyžiadať si vyjadrenie zákonného zástupcu.

Od fyzickej osoby, ktorá sa bude uchádzať o „prvé“ zamestnanie, napríklad v prípade absolventov stredných alebo vysokých škôl, zamestnávateľ bude oprávnený vyžadovať iba informácie, ktoré súvisia s prácou, ktorú bude budúci zamestnanec vykonávať. Ak pôjde o fyzickú osobu, ktorá už bola zamestnávaná, zamestnávateľ bude oprávnený požadovať predloženie pracovného posudku a potvrdenia o zamestnaní.

Z dôvodu ochrany fyzickej osoby (t. j. budúceho zamestnanca) - predovšetkým jej práva na súkromie, ako aj ochrany osobných údajov - zákonodarca v odseku 6 cit. ustanovenia zamestnávateľovi taxatívne negatívnym spôsobom vymedzil okruh informácií, ktoré nesmie vyžadovať. Konkrétne ide o informácie týkajúce sa:

tehotenstva s výnimkou, ak ide o prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná,

rodinných pomerov,

bezúhonnosti s výnimkou, ak ide o prácu, pri ktorej sa podľa osobitného predpisu vyžaduje bezúhonnosť, alebo ak požiadavku bezúhonnosti vyžaduje povaha práce, ktorú má fyzická osoba vykonávať,

politickej príslušnosti, odborovej príslušnosti a náboženskej príslušnosti,

ktorými by sa poškodila osobnosť uchádzača.

Na rozdiel od dnešnej právnej úpravy nový Zákonník práce rozširuje informačnú povinnosť aj pre fyzickú osobu, ktorá sa bude uchádzať o zamestnanie. Zákonodarca jej uložil povinnosť zamestnávateľa informovať o skutočnostiach, ktoré bránia výkonu práce alebo ktoré by mohli zamestnávateľovi spôsobiť ujmu (napr. skutočnosti týkajúce sa výkonu konkurenčnej činnosti), ako aj o dĺžke pracovného času u iného zamestnávateľa (napr. ak má pracovný pomer na čiastočný úväzok u iného zamestnávateľa).

Zamestnávateľ pri prijímaní fyzickej osoby do zamestnania nesmie porušiť zásadu rovnakého zaobchádzania, ak ide o prístup k zamestnaniu (§ 13 ods. 1 a 2 Zákonníka práce).

V prípade, ak by zamestnávateľ pri vzniku pracovného pomeru porušil uvedené povinnosti, fyzická osoba bude mať právo na primeranú peňažnú náhradu v sume dvojnásobku mesačnej mzdy, ktorá by jej patrila, keby bola prijatá do zamestnania na základe uvedených mzdových podmienok vyplývajúcich z pracovnej zmluvy (resp. kolektívnej zmluvy). Možno povedať, že pôjde o tzv. satisfakciu (zadosťučinenie), a nie o náhradu skutočnej škody.

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.