Hospodársky denník
USD48,416 Sk
EUR42,739 Sk
CHF28,847 Sk
CZK1,328 Sk
  Piatok  28.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Vidina oživenia mizne

Recesia hospodárstva Spojených štátov je v poslednom čase známym faktom. V priebehu roka to vytrvalo dokazovali nielen slabšie výsledky makroekonomických ukazovateľov USA a prepad ziskov domácich spoločností, ale aj vyhlásenia popredných predstaviteľov ekonomickej, politickej i analytickej scény. Posledné týždne sa však čoraz častejšie začínalo hovoriť o pravdepodobne blízkom odštartovaní zotavovania amerického hospodárstva, ktoré sa očakáva v budúcom roku. Dôvodom boli priaznivé výsledky niektorých ukazovateľov, optimistickejšie prognózy jednotlivých podnikov a iné dôležité signály. Tieto slabé náznaky optimizmu niektorých odborníkov sa odzrkadlili na všeobecnej nálade trhov, spoločností a radového občana. Ako však ukázali posledné správy o vývoji kľúčových ekonomických ukazovateľov, aj tieto úvahy boli predčasné, keď pozitívne trendy boli skôr výnimkou potvrdzujúcou pravidlo recesie.

O nepríjemné prekvapenie sa postarala správa Ministerstva obchodu Spojených štátov, ktoré zverejnilo revidované výsledky hrubého domáceho produktu za tretí štvrťrok. Podľa konečných a sezónne prepočítaných údajov sa HDP v minulom kvartáli znížil až o 1,3 percenta oproti predbežnému výsledku 1,1 percenta. Pokles amerického hospodárstva vykázal najrýchlejšie tempo od prvého štvrťroku 1991, keď sa tento ukazovateľ oslabil o celé dve percentá. Vo svojom vyhlásení odôvodnilo ministerstvo obchodu neočakávane hlboký pokles HDP tragickými udalosťami z 11. septembra tohto roka, keď sa Spojené štáty stali cieľom teroristických útokov. Tie totiž dodatočne podkopali už beztak nízku dôveru spotrebiteľov. Zásadná zmena je badateľná v porovnaní s druhým štvrťrokom 2001, keď ešte hrubý domáci produkt vykázal rast o 0,3 percenta. Hodnota HDP od júla do septembra dosiahla 9310 miliárd USD, čo predstavuje medzimesačné zhoršenie o 32 mld. USD. Priaznivý smer nabrali výdavky spotrebiteľov, ktoré sa zvýšili o 16 mld. na 6444 mld. USD. Horšie sa darilo podnikovému sektoru, kde hodnota investícii klesla o 29 mld. na 1292 miliárd USD.

Negatívny trend zaznamenali aj príjmy amerických občanov, ktoré sa v novembri znížili o 0,1 percenta, čím si udržali tempo z predchádzajúceho mesiaca. Tento pokles bol prekvapujúci najmä vzhľadom na odhady analytikov, ktorí očakávali rast príjmov o 0,2 percenta. Dramatický zvrat vykázali výdavky, ktoré sa po októbrovom raste o 2,9 percenta v minulom mesiaci oslabili o 0,7 percenta. Prognózy odborníkov predpovedali zníženie výdavkov o 1,0 percento. Celkové príjmy klesli v predposlednom mesiaci tohto roka medzimesačne o 6 mld. USD na 8756 miliárd USD. Osobná spotreba sa oslabila o 53 mld. na 7132 mld. USD.

Spomínanou výnimkou medzi inak negatívnymi výsledkami ekonomických ukazovateľov bol index spotrebiteľskej dôvery Michiganskej univerzity. Ten totiž v decembri výrazne vzrástol na 88,8 bodu a nadmieru prekonal nielen očakávania analytikov, ale aj predbežné výsledky. Podľa predbežných údajov sa index v poslednom mesiaci tohto roka posilnil z novembrových 83,9 bodu na úroveň 85,8 bodu. Analytikom, ktorí odhadovali rast spotrebiteľskej dôvery na hodnotu 85,7 bodu, však isto neprekáža, že minuli pomyselný cieľ. Index potvrdil v decembri pozitívny trend a od dlhodobého minima 81,8 bodu zo septembra sa opäť vzdialil. Začiatkom tohto roka dosahoval index spotrebiteľskej dôvery úroveň 112 bodov.

O nepriaznivom stave hospodárstva Spojených štátov svedčí aj správa ratingovej agentúry Moody's Investors Service, podľa ktorej zaznamenala úverová kvalita amerických spoločností najvyšší pokles za posledných desať rokov. K 17. decembru tohto roka znížila Moody's rating dlhopisov 616 spoločností v celkovej hodnote 825 mld. USD, kým zlepšenia ratingového hodnotenia sa dočkalo iba 214 podnikov, a to v hodnote 412 miliárd USD. Pomer znížených k zvýšeným ratingom je najhorší od roku 1991. V čele tohto vývoja stoja predovšetkým letecké spoločnosti, komunálne a energetické podniky, technologické a výrobné firmy, ktoré trpia dôsledkami kalifornskej energetickej krízy a teroristických útokov z 11. septembra. Agentúra očakáva znižovanie úverovej kvality spoločností aj v budúcom roku, hoci tempo by malo byť pomalšie.

Recesia vládnuca v Spojených štátoch však nepozná hranice a úspešne sa šíri celým svetom. Výnimkou nie je ani Európa, ktorá to pocíti najmä na poklese tempa rastu hrubého domáceho produktu. Nižšia spotreba a pokles investičných výdavkov v USA totiž obmedzia export európskych spoločností, čo sa odzrkadlí nielen na horšej bilancii zahraničného obchodu, ale aj na raste HDP.

Peter Machala

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.