Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Revízia HDP zaskočila

Bush počíta s podporou ekonomiky zo strany Kongresu

Piatková správa amerického ministerstva obchodu zaskočila analytikov, keď ekonomická aktivita v Spojených štátoch vykázala v treťom štvrťroku 2001 medziročný pokles o 1,1 %. Ide o najhlbší prepad od poslednej hospodárskej recesie, keď v prvých troch mesiacoch roku 1991 došlo k zníženiu hrubého domáceho produktu o 2 %. Analytici predpokladajú, že posledné tri mesiace tohto roka a začiatok roku 2002 sa budú niesť v podobnom duchu, čím sa naplní technická definícia recesie (pokles ekonomického rastu dva štvrťroky za sebou). Na optimizme nepridala ani pondelková správa National Bureau of Economic Research, v ktorej sa hovorí, že US ekonomika vstúpila do fázy ekonomickej kontrakcie už v marci 2001!

Búrlivé diskusie

Jednoznačne nepriaznivé správy vyvolávajú búrlivé diskusie nielen o schopnosti menovej politiky minimalizovať obdobie zníženej hospodárskej aktivity, ale začína sa uvažovať aj nad potrebou ďalších stimulačných opatrení zo strany Bushovej administratívy. Ďalším nemenej dôležitým indikátorom sú zisky korporácií, ktoré svojím ďalším poklesom v treťom štvrťroku uzatvorili rok trvajúce oslabovanie. Práve ziskovosť amerických podnikov je kľúčom k vývoju investícií, ktoré sú jedným zo štartovacích impulzov pri oživovaní ekonomiky. Tieto skutočnosti obnovili potrebu mimoriadnych hospodárskych opatrení zo strany Bieleho domu, no v otázke ich načasovania sa názory prezidenta Busha a Kongresu rozchádzajú. „Prezident Bush na poklade týchto nepriaznivých správ verí, že Kongres odobrí stimulačné opatrenia ešte do konca tohto roka,“ uviedol hovorca Bieleho Domu Ari Fleischer. Súčasne sa začína polemizovať o výhodách plynúcich zo zníženia daňového zaťaženia na jednej strane a zvýšených výdavkoch vlády na druhej strane. Vodidlom v tejto situácii je čo najrýchlejší dosah na aktivitu jednotlivých subjektov v hospodárstve.

Japonská paralela?

Druhú oblasť možnej stimulácie hospodárskeho rastu tvorí menová politika zastrešená Federálnym rezervným systémom (FED). Výbor pre operácie na voľnom trhu, ktorý rozhoduje o nastavení úrokových sadzieb v USA, prikročil v tomto roku k 10-násobnej úprave kľúčových sadzieb. Cena federálnych fondov sa celkovo znížila o 4,5 % na 2 % a pohybuje sa na najnižšej úrovni za posledných 40 rokov. Aj napriek faktu, že tieto úpravy sa ešte nemohli naplno prejaviť v hospodárstve, revidované výsledky hrubého domáceho produktu posilnili hlasy volajúce po ich ďalšej úprave. V tejto súvislosti sa vynára otázka možnej paralely s japonskou ekonomikou, kde „supervoľnᓠmenová politika charakteristická nulovými úrokovými sadzbami už neposkytuje priestor na korigovanie ekonomického vývoja. Na margo tohto problému sa vyjadril prezident filadelfského FED-u Anthony Santomero. „Návrat k hospodárskej expanzii bude oveľa viac komplikovanejší v Japonsku ako v Spojených štátoch. Menová politika prezentovaná FED-om disponuje schopnosťou byť oveľa efektívnejšou ako v krajine vychádzajúceho slnka,“ konštatoval Santomero. Obrat vo vývoji hrubého domáceho produktu očakáva Santomero v polovici roku 2002, no v súvislosti s reálnym dosahom stimulačného balíčka a nižších úrokových sadzieb nevylučuje možnosť skoršieho oživenia.

Marcel Tirpák

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.