Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Americká mena v defenzíve

Uplynulý týždeň na devízovom trhu sa niesol najmä v znamení konsolidácie eura oproti ostatným svetovým menám. Najvýznamnejšie ratingové agentúry sa odhodlali znížiť rating Japonska a americký dolár sa oslabil pod tlakom nelichotivým dát o spotrebiteľskej dôvere, komentárov predstaviteľov FED-u, Beige book a slabom HDP.

Trh EUR/USD začal týždeň vyberaním ziskov, keď dolár postupne klesal oproti euru zo sedemtýždňového maxima (87,50 USc). Na tieto hodnoty sa mu podarilo presadiť ako dôsledok úvah, že ekonomika sa spamätá z hospodárskeho prepadu skôr, ako ostatné hlavné svetové ekonomiky. Avšak mnohí účastníci trhu sa asi ťažšie dokážu vyrovnať s faktom, že americký národný úrad pre hospodársky výskum (NBER) oficiálne označil stav hospodárskeho cyklu v Amerike ako recesiu. Podľa NBER sa oživenie v USA môže začať v júli budúceho roka. Výraznejším ziskom eura bránila v pondelok hlavne pripravovaná správa Morgan Stanley Capital International (MSCI) o zložení globálneho akciového indexu, v ktorom by podľa očakávaní mal vzrásť podiel amerických a britských na úkor európskych a japonských akcií. V utorok euru pomohli predaje jenov do iných svetových mien, pričom euro vyšlo z týchto konverzií ako favorit a držalo sa nad hranicou 88,00 centa. Postupne, ako vyprchával tento vplyv, situácia sa menila v prospech dolára. Trh totiž očakával pozitívne údaje o spotrebiteľskej dôvere. Pod tlakom dolárového optimizmu sa USD presadil až k 87,70 centa, no nakoniec zverejnených 82,2 bodu (oproti očakávaným 87,9) bolo silným sklamaním. Euro sa okamžite zhodnotilo k 88,30. V stredu prezident BundesBank Welteke vyjadril svoj názor, že spoločná európska mena je podhodnotená, čo spolu s doznievaním utorkového sklamania z USA potlačilo euro na 88,65.

Medvedí sentiment

Obavy z nepriaznivo ladenej Beige book udržiavali dolár v medveďom tóne. Správa FED-u o stave ekonomiky v USA (tzv. béžová kniha) skutočne dala za pravdu realistom a spolu s očakávaným pokračovaním poklesu úrokových sadzieb naznačuje ešte hlbší pokles amerického hospodárstva. Zaujímavé bolo výrazné posilnenie švajčiarskeho franku ako dôsledok príkazu nemeckého investora. Ten sa za pár okamihov zhodnotil z 1,6540 pod 1,6400 a na eure z 1,4620 k 1,4530. Obavy z intervencie SNB nakoniec pomohli frank oslabiť. Vo štvrtok doznievala Beige book a investori radšej uzatvárali svoje dlhé dolárové pozície. Hoci čísla o objednávkach trvalých statkov v Amerike boli pomerne silné, pesimizmus podporili slabšie čísla o zamestnanosti. Euru to pomohlo až nad figúru 89,00. V piatok boli nosnými číslami dňa údaje o HDP v USA za tretí štvrťrok. Trh tušil, že hospodársky rast bude nič moc, no pokles o 1,1 % na ročnej báze (čakalo sa 0,9 %) bola silná káva. Predtým zverejnený pokles inflácie v eurozóne na 2,1 % bolo zlepšením na 1,5-ročné minimum. Euro sa posilnilo k 89,65, kde trh uzatváral.

Dosah ratingu

Japonský jen začal týždeň v pochmúrnej nálade. Ratingová agentúra Fitch znížila rating Japonska z AA- na AA, rovnaký osud postihol aj niekoľko japonských bánk. S&P´s varoval, že v jeho prípade môže pokles hodnotenia predstavovať až dva stupne. Tento krok bol avizovaný, takže jeho bezprostredný dosah na trh nebol až taký silný. Určitú podporu jenu predstavovalo vyhlásenie ministra financií Shiokavu, že Japonci zatiaľ nepristúpia k nákupu zahraničných bondov. Jen sa obchodoval pod úrovňou 124,00 JPY za USD, tlak na prekonanie tejto hodnoty bol však silný. Oproti euru sa kotácie stabilizovali nad 109,00 JPY. V utorok minister Shiokava deklaroval snahu oficiálnych miest o mäkší jen, a tak pomohol doláru k 124,50 JPY. Tu však oslabovanie jenu zastavili obranné stratégie opčných hráčov a jen sa postupne zhodnotil až k 123,80. Zhodnocovanie jenu pokračovalo aj v stredu. Zníženie ratingu Japonska agentúrou S&P´s iba o jeden stupeň (z AA+ na AA), namiesto predpokladaných dvoch stupňov, pomohlo jenu až k 123,00 za dolár. Oproti euro sa jenu nepodarilo preniknúť pod 109,00 jenu. Vo štvrtok jen spočiatku oproti USD mierne získal, no správa, že dve veľké japonské banky majú značné pozície v krachujúcom americkom energetickom gigante Enron, ho v momente oslabili o jeden jen na 123,87. Piatkové zhodnotenie jenu k 123,20 úzko súviselo s nešťastnými americkými číslami o raste za tretí štvrťrok.

Libra s podporou

Britská libra ťažila aj v pondelok z vyhlásenia Tony Blaira, ktorý nešpecifikoval bližšie termín referenda o vstupe Británie do EMÚ. Podľa prieskumu medzi voličmi je totiž pre tento krok malá podpora, hovorí sa o 16 percentách. To pomohlo GBP presadiť sa oproti euru o 30 bodov k 62,45 pence. Oproti doláru sa kotácie presunuli až k 1,4200 USD za libru, no ku koncu obchodovacieho dňa libra tento prírastok stratila. GBP sa aj v utorok pomerne intenzívne obchodovala. Ako impulz pre nákupy libier vyznel výrok šéfa BoE, že je iba malá pravdepodobnosť, že Británia sa dostane do hospodárskej recesie. Libra sa však nedokázala presadiť cez 1,4160 USD. V stredu sa GBP darilo. Zvýšený dopyt po ostrovnej mene a generálne oslabenie dolára jej pomohli na vyššie hodnoty k 1,4265 USD a 62,20 pence za euro. Vo štvrtok libra tiež získavala, no vyberanie ziskov ju ku koncu dňa vrátil na hodnoty zo stredy. Piatkové obchodovanie vôbec nebolo volatilné, libra uzavrela na 1,4260 USD.

Slovenská koruna otvorila obchodovanie v poslednom novembrovom týždni pomerne nenútene. V pondelok bol trh pokojný a jedno euro sa kótovalo medzi 43,120 až 180 SKK. V utorok obchodovanie nabralo na dynamike a dôsledkom zvýšených klientskych príkazov na nákup devíz sa pár dostal až k rezistencii na 43,300. Už v prvej polovici týždňa bolo zrejmé, že tempo, akým sa devízy na slovenskom trhu nakupujú, nedáva príliš veľkú nádej na posilnenie koruny. Streda potvrdila očakávania a euro sa udržalo počas celého dňa nad hranicou 43,300 SKK. Vo štvrtok sa obchodovanie presunulo mierne vyššie, no hranica 43,400 sa prelomila až v piatok. V piatok sa koruna oslabila až k 43,480, no tento pohyb bol živený hlavne špekulatívnymi nákupmi, po dosiahnutí 500 sa koruny kupovali a pohyb rezultoval do 43,400.

Korekcia ziskov

Česká koruna sa už začiatkom týždňa mierne oslabovala, ustupovala z predchádzajúcich silných hodnôt nad 33,100 za euro ako dôsledok uzatvárania krátkych europozícií. Vo štvrtok totiž mala zasadať ČNB a trh mal ešte v živej pamäti jej intervenciu spred mesiaca v októbri. Hoci sa tentoraz aktívna intervencia neočakávala, rozhodnutia v menovej politike mohli prísť. Koruna postupne strácala až k 33,320, tesne po vyhlásení ČNB o znížení kľúčových dvojtýždňových sadzieb o 50 bodov (4,75 %), následne nastala na trhu úľava (ČNB vyhlásila, že nepoužije intervenciu na zvrátenie posilňovanie CZK) a koruna sa posilnila až k 33,100. V piatok bolo prelomené historické maximum a koruna sa presunula až k 33,070, zatvárala na 33,170.

Mario Mika

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.