Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Irak nezaujal stanovisko

Neistota týkajúca sa predĺženia programu „ropa za potraviny“ medzi Organizáciou Spojených národov (OSN) a Irakom podporila v priebehu piatkového obchodovania ceny ropy na svetových trhoch. Informácia, že cez víkend nedôjde k plánovaným dodávkam tejto strategickej komodity, posilnila špekulácie o možnom zastavení irackého exportu podobne ako v letných mesiacoch tohto roka. Aj keď OSN predložila irackej vláde predĺženie programu o štandardných šesť mesiacov, zodpovední predstavitelia zatiaľ nezverejnili svoje stanovisko. Kameňom úrazu sa v tomto prípade môže stať oceňovanie irackého exportu, ako aj hospodárske sankcie uvalené na túto krajinu.

Rusko rozhodne

Napätie na trhu ropy zvyšuje aj Rusko, ktoré ako jediné z trojice kľúčových exportérov mimo kartelu OPEC neohlásilo výraznejšiu redukciu ťažobných kvót. Aj napriek tejto skutočnosti generálny sekretár OPEC Ali Rodriguez verí v skoré vyriešenie tejto otázky, ktorá by mala minimalizovať riziko hroziaceho cenového kolapsu. V prípade, ak ruská administratíva neprikročí k vyššiemu ako avizovanému 50-tisícovému zníženiu dennej produkcie, je ohrozená aj úprava produkčných kvót v prípade Nórska a Mexika. Predstavitelia OPEC požadujú redukciu ťažby od štátov mimo tejto organizácie o 500 tis. barelov, keď samotná OPEC by mala od začiatku budúceho roka denne dodávať na svetové trhy o 1,5 mil. barelov menej. Januárové kontrakty ropy WTI na New York Mercantile Exchange si pripočítali 82 USc k dobru a zatvárali obchodovanie na úrovni 19,44 USD za barel. V prípade rovnako datovaných kontraktov ropy Brent na londýnskom trhu sa cena stabilizovala na 19,15 USD za barel so ziskom 73 USc. V segmente ropných derivátov exspirovali decembrové kontrakty, keď futurity vykurovacieho oleja poskočili o 1,07 USc na konečných 53 USc za galón. Decembrový benzín dosiahol 52,90 USc za galón, keď zaznamenal posilnenie o 0,90 USc.

Ziskové striebro

Realizácia krátkodobých nákupov bola charakteristická pre piatkové obchodovanie na trhu drahých kovov na newyorskom COMEX-e. Najatraktívnejším bol čiastkový trh striebra, kde cena jeho benchmarkových kontraktov vyskočila na svoje 16-dňové maximum. Kľúčovým determinantom tohto vývoja bolo zverejnenie revidovaného hrubého domáceho produktu v Spojených štátoch, ktorý v treťom kvartáli medziročne klesol o 1,1 %. Podporným faktorom boli aj straty amerického dolára oproti euru na svetových devízových trhoch, ktoré podporili nákupy mimoamerických investorov. Výrazné zisky striebra boli určitým prekvapením, vzhľadom na jeho dominantné využitie ako priemyselného kovu. Pokles ekonomického rastu by mal štandardne vyvolať oslabenie ceny striebra. Jeho decembrové kontrakty si polepšili o 6,5 USc a zatvárali na hodnote 4,128 USD za troyskú uncu. Rozkolísaný vývoj postihol februárové zlato, ktoré v závere dňa vymazalo časť svojich ziskov a zakončilo na hladine 273,90 USD/oz. Výrazné posilnenie bolo viditeľné v platinou vedenej skupine kovov, kde v súčasnosti opäť dominuje otázka ruského exportu paládia. V prípade ak dôjde k redukcii jeho exportu, môžeme očakávať kontinuálne posilňovanie tohto kovu. Decembrové paládium poskočilo o 16,10 USD na záverečných 350,40 USD/oz. Januárová platina sa pohybovala na úrovni 449,30 USD/oz pri zisku 5,10 USD.

(M. Tirpák/REUTERS)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.