Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Očakávania sa nenaplnili

SNŠ po desiatich rokoch existencie stále hľadá svoju budúcnosť

Vznik Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) pred 10 rokmi splnil funkciu minimalizácie konfliktov následkom rozpadu ZSSR pri formovaní nových samostatných subjektov, nepotvrdil však očakávania sociálno-ekonomického rozvoja, trhových reforiem, prehĺbenia demokratizácie a spoločnej integrácie podľa rovnoprávnych podmienok. Objem vzájomného obchodu 12 krajín združenia odvtedy takmer trikrát klesol, pričom podiel palív a surovín štyri razy stúpol a priblížil sa už k polovici celkového obratu. Pomalú realizáciu zóny voľného obchodu na postsovietskom priestore sprevádza viac problémov a prekážok ako hospodársky efekt. Vplyv tieňovej ekonomiky sa vraj zužuje, no nízke priemerné mzdy neprevyšujú 100 USD. Bez potrebnej reformy činnosti svojich orgánov a zrovnoprávnenia členov, väčšine ktorých terajšia dominantná pozícia Moskvy pripomína bývalé sovietske časy, zostane SNŠ ešte dlho málo funkčným a neplnohodnotným integračným zoskupením na diskusie bez plnenia prijatých rozhodnutí, ako aj rámcom dvoj- a viacstranných vzťahov v podobe Zväzu Ruska a Bieloruska či Eurázijského ekonomického spoločenstva.

Za výnimku nemožno považovať ani piatkový moskovský summit hláv štátov SNŠ, ktorý sa konal pred 10. výročím jeho vzniku z 8. decembra 1991, keď vtedajší lídri Ruska, Ukrajiny a Bieloruska podpísaním bielovežských dohôd založili SNŠ so sídlom v Minsku. V súvislosti s jubileom prezidenti prijali v Moskve vyhlásenie, v ktorom uviedli, že zainteresovanosť na intenzívnej obchodnej a hospodárskej spolupráci je vyzvaná nielen historickou prepojenosťou ich ekonomík, ale aj procesmi globalizácie. Potrebu spoločného úsilia pri odpore hrozbám bezpečnosti zas vyvoláva rozmach medzinárodného terorizmu, extrémizmu a cezhraničných narkomafií. Vojenskotechnickú spoluprácu vrátane posilnenia spoločného systému protileteckej ochrany považujú za výrazný vklad k bezpečnosti krajín SNŠ. Na summite podpísali aj vyhlásenie k situácii v Afganistane s pozitívnym hodnotením priebehu protiteroristickej operácie medzinárodnej koalície. Boj proti globálneho terorizmu sa podľa neho musí viesť komplexne a dlhodobo v súlade s medzinárodným právom.

„Prežili sme spolu 10 ťažkých rokov,“ vyhlásil hostiteľ, ruský prezident Vladimir Putin, ktorý napriek doterajším ťažkostiam verí v budúcnosť SNŠ. V závislosti od rozvoja integračných procesov SNŠ sa podľa neho stane diskusným klubom alebo funkčným mechanizmom zblíženia a integrácie. Za hlavný problém označil zohľadnenie záujmov každej krajiny a hľadanie najlepších spôsobov zabezpečenia integračných procesov. Ukrajinský líder Leonid Kučma dúfa, že otázka zavedenia zóny voľného obchodu v SNŠ sa vyrieši v dohľadnej budúcnosti. Prezident Azerbajdžanu Hejdar Alijev opäť vyjadriť ľútosť, že na tomto fóre sa nedarí riešiť problematiku arménskej enklávy Náhorný Karabach, čo spôsobuje napätie s Arménskom. V SNŠ však nie sú doteraz vyriešené regionálne konflikty ani okolo iných území, napríklad gruzínsko-abcházsky či moldavsko-podnesterský spor, pričom sú aj ďalšie výbušné miesta, najmä na severe a juhu Kaukazu či v Strednej Ázii. Gruzínsko sa dohodlo s Ruskom na vyšetrení leteckého narušenia gruzínskeho vzdušného priestoru pred summitom a prezident Gruzínska Eduard Ševardnadze neuvažuje o vystúpení svojej krajiny zo SNŠ.

Martin Benko

Kyjev

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.