Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Nezáujem o demokraciu

Peter Kasalovský

Pred týždňom som bol veľkým optimistom, keď som napísal, že najnižšia účasť vo voľbách v jednotlivých VÚC môže byť takých tridsať percent. Bola však citeľne nižšia, čo len potvrdzuje, že tieto prvé voľby regionálnych samospráv sú prehrou vládnej garnitúry. Nezvládla ich, a podľa všetkého viacerým z vládnej koalície to neprekáža. Nie je totiž vylúčené, že v opačnom prípade by ich volebné výsledky boli ešte horšie.

Akoby vládna koalícia nemala záujem, či skôr nechcela občianske masy informovať o tom, čo sa reformou verejnej správy deje s našou „krehkou demokraciou“. Aj víkendové vyhlásenia politikov s výnimkou A. Malíkovej a P. Ruska to potvrdili, keďže boli navonok až príliš spokojní s m volieb. Dokonca si relatívne nízku účasť na voľbách zdôvodňovali odvolávkou na to, že aj inde v zahraničí smerom na západ je to tak ako na Slovensku.

Demokracia na Slovensku je opäť totalitnou, t. j. menšina bude rozhodovať o väčšine. Je iba pre prežívajúce strany, resp. hnutia a ich politikov, ktorí sa presviedčajú o svojej vyvolenosti zachraňovať demokraciu. Nič horšie sa nám nemohlo stať ako to, že čosi viac ako štvrtina občanov využila svoje volebné právo, za čo by sme nemali byť chválení zahraničím a jeho pozorovateľmi. Predovšetkým preto, že prinajmenej 60 % občanov vstúpilo takto do „mlčiacej väčšiny“.

Hlavným výsledkom je fakt, že voľby do VÚC boli. Bodkou za nimi bude druhé kolo volieb ich šéfov (okrem VÚC Bratislava) v polovici decembra. Je však isté, že nemenej významným výsledkom je návrat HZDS do výkonnej politiky, a to napriek tomu, že ani časti jeho voličov sa nepodarilo dôjsť k hlasovacím urnám. Inak by boli totiž zvolení trebárs predsedovia VÚC v Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici a možno v Košiciach.

Z naznačenej situácie sa určite poučí len HZDS. Vo voľbách do VÚC so sídlom v Trenčíne získalo všetky mandáty a v Žiline vyše šesťdesiat percent hlasov. Je to ukážka „volebných počtov“, ale aj toho, že v regionálnej politike bude jednotkou. Porazených je viac ako dosť, pričom za výnimky treba vnímať nezávislých. Všetci ostatní aktéri spadli do prachu, pričom je vskutku na infarkt, že stále majú pocit akejsi nenahraditeľnosti.

Jediným spestrením nudných volieb boli vyjadrenia ÚVK o sťažnostiach. Všetky boli podľa nej neopodstatnené vrátane kauzy Slovenskej televízie. Tá v priamom prenose počas zákonného moratória odvysielala reakcie premiéra vlády M. Dzurindu na poslanecké otázky. Najskôr to však bola nepochopiteľne prehnaná medializácia tejto situácie a jej škandalizácia, ktorá mohla získať SDKÚ a jeho spojencom nejaké hlasy.

Jediným škandálom historicky prvých volieb VÚC je v piatok-sobotu rozšírená správa, že 5812 okrskových volebných komisií dostalo od MV SR mobilné telefóny s predplateným kreditom. Ten bol za 29 miliónov korún, čo je prakticky 1/10 celkových nákladov na voľby do VÚC. Rezortný šéf I. Šimko má zákonnú povinnosť najneskôr do Vianoc ozrejmiť všetky okolnosti tejto „nákladovej položky“, a najmä jej opodstatnenosť.

Malo by to symboliku, keby práve šéf vnútra poskytol vyčerpávajúcu odpoveď vo veci hospodárenia s financiami daňových poplatníkov. Stal by sa príkladom.

Peter Kasalovský

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.