Hospodársky denník
USD49,011 Sk
EUR43,441 Sk
CHF29,498 Sk
CZK1,311 Sk
  Pondelok  3.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Skúste vybaviť bankový úver

Domácim nositeľom tohtoročných prestížnych cien Zlatý biatec a Prominent ekonomiky šéfredaktor Peter Kasalovský položil niekoľko otázok, ktoré si vyžadujú priame odpovede. Cieľom je poskytnúť realistický obraz o tom, ako vnímajú hospodársku situáciu Slovenska tí, ktorí sa pričiňujú na svojich pozíciách o jeho životnosť, prípadne životaschopnosť.

Dnes sa vyjadruje prezident ZSP Milan Cagala.

1. Ako by ste charakterizovali celkové ovzdušie v SR? Čo by ste vy osobne urobili pre jeho zlepšenie?

- Ovzdušie v SR je mimoriadne napäté. Vychádza zo súčasnej zlej ekonomickej situácie viac ako jednej tretiny jej obyvateľov. Príčinou je neriešenie zlej hospodárskej situácie, vychádzajúcej zo široko spektrálneho zostavenia súčasnej vládnej koalície. Obyvatelia SR majú najväčšie obavy z ďalšieho zdražovania. Východisko vidím vo zvýšení percentuálneho podielu vstupu strán do parlamentu, tak aby politické zoskupenie tvorili dve až tri strany.

2. SR zaradila agentúra Standard&Poor´s do investičného pásma. Podľa vládnych predstaviteľov by to malo prinajmenej znamenať povzbudenie zahraničných investorov v ich záujme o pôsobenie na Slovensku. Aký je váš názor na takéto predpoklady? Ako hodnotíte relatívne najnižší záujem zahraničných investorov o SR v porovnaní s takými postkomunistickými štátmi ako Poľsko, Maďarsko, Estónsko a Česká republika?

- Napriek priaznivému hodnoteniu vidím rozdiel vstupu zahraničného kapitálu do SR v tom, že si vyberá lukratívne podniky. Ide o banky, strategické podniky energetiky a pod. Čo už v spomínaných štátoch bolo predmetom privatizácie. Teraz prebieha, povedal by som, až neuvážená privatizácia práve týchto subjektov, a tým by sa mal rozdiel vyrovnať. Keď hovorím neuvážená, odôvodňujem to tým, že strategické bankové inštitúcie, ako aj podniky sa privatizujú pod tlakom nedostatku zdrojov a rôznych prísľubov, a tým sa predávajú pod cenu. To je najväčšia škoda, ktorá tomuto štátu vzniká.

3. V najrôznejších aktuálnych hodnoteniach hospodárskeho vývoja SR zahraničnými inštitúciami sa do určitej miery oceňuje stabilizácia ekonomického prostredia. Predstavitelia súčasnej vládnej garnitúry hovoria okrem iného o tom, že sa hospodárska situácia zlepšuje. Ako vy vnímate celkové výsledky transformácie? V čom vidíte najväčšie dlhy tohto procesu a možnosti zásadnej zmeny na realizáciu rozvojových programov a posilnenia domácej podnikateľskej sféry?

- Zahraničné inštitúcie hodnotia makroekonomickú situáciu vychádzajúcu zo stabilizácie koruny. Ďalej zo zníženia sadzby bankových úverov. To je však málo na to, aby bola spokojnosť v domácom podnikateľskom prostredí. Chýbajú rozvojové programy. Chýba dostupnosť bankových úverov. Aj keď je úroková sadzba nižšia, skúste vybaviť bankový úver pre malého a stredného podnikateľa. Chýba ochrana domáceho výrobcu, teda domáceho podnikateľa. Objektívnou príčinou je celosvetová recesia v priemysle.

To sú hlavné príčiny problémov domácej podnikateľskej a živnostníckej sféry.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.