Hospodársky denník
USD48,467 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,867 Sk
CZK1,337 Sk
  Pondelok  31.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Rok klimatických zmien

Globálna klíma bola tento rok poznačená extrémnymi horúčavami rovnako ako teplotami hlboko pod bodom mrazu, planétu sužovali mimoriadne suchá rovnako ako silné lejaky. Vyplýva to zo správy, ktorú vydala Svetová meteorologická organizácia (WMO) so sídlom v Ženeve. Podľa vedcov bol rok 2001 rokom extrémov. Počasie sa v prvom roku nového tisícročia doslova zbláznilo a okrem už spomenutých výkyvov prinieslo aj 15 tropických búrok nad Atlantickým oceánom, čo je o päť viac než bežný ročný priemer. Za vyššie povrchové teploty stredného a východného Tichomoria môže podľa WMO predovšetkým doznievanie klimatického fenoménu La Niňa, ktorý je kľúčovým faktorom aj celkového ďalšieho otepľovania. La Niňa sa strieda s fenoménom El Niňo, ktorý povrch oceánu ohrieva a predovšetkým na južnej pologuli spôsobuje suchá a extrémne výdatné zrážky.

Podľa globálnych meteorologických štatistík, ktoré sa komplexne zaznamenávajú od roku 1860, sa rok 2001 stane druhým najteplejším rokom od začiatku meraní celosvetovej klímy. Najteplejším bol doteraz rok 1998. Nezvyčajná vlna horúčav s teplotami okolo 50 stupňov Celzia v tieni zasiahla začiatkom mája tohto roku Pakistan. Dokonca aj počasie v inak chladnej Kanade pokračovalo v teplotných výkyvoch a celý rok 2001 bolo v krajine na jej pomery pomerne teplo.

Naopak obyvatelia stredných a južných častí nehostinnej Sibíri mrzli v mrazoch 60 stupňov pod nulou, a len v samotnej Moskve a jej okolí zahynulo na podchladenie vyše sto ľudí. Rekordná zima bolo tento rok aj v severnej Indii, Bolívii a v niektorých častiach Švédska.

Zatiaľ čo obyvateľom niektorých krajín rok 2001 priniesol kruté suchá a neznesiteľné horúčavy bez vody, iné časti sveta bojovali so záplavami a neutíchajúcimi prívalmi dažďovej vody. V severofrancúzskej Brittany stúpli zrážky od októbra 2000 do marca 2001 až o 40 percent oproti priemeru. Záplavy a povodne už tretí rok za sebou postihli aj Maďarsko a časti strednej a východnej Európy. Hladina maďarskej rieky Tisza napríklad v tomto roku stúpla na 7,6 metra, čo je jej najvyššia úroveň za viac než sto rokov. Na rozdiel od týchto častí sveta v Iráne, Afganistane a v Pakistane už tretí rok za sebou zaznamenali veľké suchá. Rovnako postihnutá bola aj Brazília, Keňa a krajiny afrického hrotu.

Výrazné klimatické zmeny v posledných rokoch sú súčasťou pokračujúceho trendu globálneho otepľovania, v rámci ktorého stúpli teploty na Zemi za posledných sto rokov o viac než 0,6 stupňa Celzia.

(kab)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.