Hospodársky denník
USD48,467 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,867 Sk
CZK1,337 Sk
  Pondelok  31.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Repertoár nosorožcov

Americkí zoológovia prvýkrát podrobne skúmali zvukové prejavy nosorožca sumatranského. Na kongrese Acoustical Society of America oznámili, že tieto ohrozené zvieratá majú široký repertoár zvukov, siahajúci od hlbokého mrmlania po hlasné škreky.

Nosorožec sumatranský (Dicerorhinus sumatrensis) je najmenším zástupcom svojho druhu. Zviera žije v hustých dažďových alebo horských lesoch a kedysi bolo rozšírené po celej juhovýchodnej Ázii. Jeho stavy sa rapídne znížili poľovaním a ničením životného priestoru. Asi 300 exemplárov je dnes roztrúsených v Mjanmarsku, Thajsku a na ostrovoch Sumatra a Borneo.

Aj iné druhy nosorožcov vydávajú zvuky, ale tie svojím trvaním a pestrosťou nemôžu konkurovať palete zvukov nosorožca sumatranského. Elisabeth von Meggenthalerová z Fauna Communications Research Institute v Hillsborough, štát Severná Karolína, a jej kolegovia k tomuto poznatku dospeli po analýze zvukových prejavov troch nosorožcov sumatranských, ktorých chovajú v zoo v Cincinatti.

Výskumníci zistili, že zvieratá vydávajú takmer bez prestávky zvuky, ktoré sa dajú rozčleniť do troch skupín. Do prvej patria krátke, zvučné škreky s frekvenčným rozsahom 70 až 4000 hertzov.

Mikrofóny potom zaznamenali ťahavé pískanie, ktoré sa vyšplhalo až na 100 decibelov. Pískanie malo niekedy pre ľudské ucho nepočuteľnú frekvenciu 17 hertzov, resp. sa dostalo do veľmi vysokých polôh 8000 hertzov.

Vedci narazili ešte na tóny, ktoré silno pripomínajú zvukové prejavy veľrýb. Podľa nich to môže mať dve príčiny. Buď je to výsledok podobných životných nárokov alebo úzkej evolučnej príbuznosti oboch druhov. Nie je preto vylúčené, že ide pradávny zvukový prejav, ktorí nosorožce i veľryby zdedili po svojich predkoch.

(TASR)

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.