Hospodársky denník
USD48,467 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,867 Sk
CZK1,337 Sk
  Pondelok  31.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













Kráľovské víno

Blíži sa prelom rokov, ľudia si na celom svete budú pripíjať šampanským a rôznymi inými sektami. Viete však, čím si pripíjate a kedy môžete hovoriť o pravom šampanskom?

Ak sa povie „šampanské“, každý si predstaví svetlé šumivé víno plné bubliniek. Môže byť suché, polosuché i sladké, môže vám chutiť viac či menej, ale jednu vec musí pravé šampanské spĺňať bezpodmienečne: miestom jeho pôvodu nemôže byť iná oblasť než francúzska Champagne. Inak ste si do čaše – najlepšie dlhej a štíhlej , hoci sa často používajú aj široké nádobky, ktoré boli vytvorené podľa ňadier kráľovskej milenky madame Pompadour – naliali sekt, šumivé víno, ktorému šampanské iba hovoríme.

To pravé sa vyrába už tri storočia a stalo sa jedným z najznámejších nápojov na svete. Pravda víno sa v Champagni vyrába oveľa dlhšie. Veď hrozno tu pestovali už starí Rimania. Sláva vín z tohto kraja sa začala šíriť od čias, čo sa tu začali konať korunovácie francúzskych kráľov. Legenda vraví, že tajomstvo výroby šumivého šampanského vína celkom náhodou objavil istý mních Pierre Pérignon v malej dedinke Hautvillers. V osemnástom storočí v pivniciach tunajšieho benediktínskeho kláštora začali z ničoho nič vybuchovať fľaše s vínom, v ktorých nedopatrením dochádzalo k druhej fermentácii, a vytvárali sa tak bublinky oxidu uhličitého.

Prečo môže „pravé šampanské“ pochádzať jedine z kraja Champagne? Môžu za to klimatické podmienky, druh vínnej révy a súhra okolností. Priemerná ročná teplota v kraji neprekročí 10,5 stupňa Celzia. Jednotlivé vinice sú samozrejme vystavované rôznemu množstvu slnečného svitu a nachádzajú sa v odlišných nadmorských výškach (aj keby to bolo iba pár metrov). Tieto drobné rozdiely potom rozhodujú o výnimočnosti vína z určitej vinice.

Šampanské sa podáva vychladené, najlepšie na teplotu od šesť do osem stupňov Celzia. Ľad rozhodne nepridávajte – prezradíte tak, že nie ste znalec. Tak na zdravie!

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.