Hospodársky denník
USD48,467 Sk
EUR42,76 Sk
CHF28,867 Sk
CZK1,337 Sk
  Pondelok  31.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo













„Malé ryby“ ich nezaujímajú

Je tu koniec roka, čas bilancovania. Jednou z najvýznamnejších udalostí uplynulého roka bola privatizácia domácich bankových domov. Ako nás pri začatí procesu reštrukturalizácie bánk presviedčala vláda, predaj bánk strategickým zahraničným investorom prinesie pozitívne efekty v podobe väčšej úverovej angažovanosti sprivatizovaných bánk v podnikateľskom sektore. Dnes je v rukách zahraničných vlastníkov asi 90 % bilančnej sumy celého bankového sektora SR. Objem poskytnutých úverov malým a stredným podnikateľom však až extra výraznú dynamiku rastu nevykazuje. A to aj napriek tomu, že bankový sektor vykazuje vysoký prebytok zdrojov a úrokové sadzby zaznamenali v uplynulom roku výrazný pokles. Banky sa však naďalej orientujú prevažne na veľkých klientov a „malé ryby“ ich pozornosti unikajú. Častou praxou je, že minimálny objem ponúkaného úveru sa pohybuje v miliónoch. Okrem toho celá procedúra schvaľovania úverov trvá neprimerane dlhý čas.

Aj proces privatizácie dvoch najväčších bankových domov - Slovenskej Sporiteľne a VÚB - spôsobil istý pokles v objeme poskytovaných úverov, keďže banky krátko pred ich predajom váhali, či vstupovať do úverových rizík. V prípade VÚB možno už v tomto období badať určité zlepšenie v politike poskytovania úverov podnikateľskej sfére. Za prvých 9 mesiacov tohto roka VÚB schválila podnikateľom úvery v objeme 26,3 miliardy Sk, pričom za to isté obdobie minulého roka to bolo 4,9 miliardy Sk. Ide takmer o 4-násobný nárast. V prípade SLSP však došlo k úplne opačnému výsledku. Objem poskytnutých úverov SLSP v období od januára do septembra tohto roka medziročne klesol na 23,3 miliardy Sk, z toho úvery poskytnuté podnikom predstavovali len 13,2 miliardy Sk. Pritom v rovnakom období minulého roka banka evidovala úvery poskytnuté klientom na úrovni 62,63 mld. Sk. Väčšinu voľných prostriedkov banka uložila do cenných papierov, a to predovšetkým bonitných štátnych cenných papierov.

Predstavitelia domácich bánk obhajujú svoju opatrnú úverovú politiku tvrdeniami, že na Slovensku chýba centrálny register úverov. Vážne nedostatky sú podľa nich aj v legislatívnej oblasti. Ako tvrdia, je viac než potrebné uskutočniť reformu záložného práva a štandardizovať výkazníctvo. Schodnou cestou by bolo, keby podniky vykazovali výsledky podľa medzinárodných štandardov, čím by sa dosiahla vyššia hodnovernosť prezentovaných výsledkov uchádzačov o úvery. Banky kritizujú aj slabú kvalitu predkladaných podnikateľských zámerov.

Ivana Sedliaková

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.