CZK1,337 Sk
  Pondelok  31.Decembra 2001

V tenise máme vraj dobre zasiate

Rok 2001 v znamení Austrálčana Hewitta a Američanky Davenportovej

Najväčšou osobnosťou a senzáciou v jednej osobe bol pre tenisových fanúšikov v tomto roku 20-ročný Austrálčan Lleyton Hewitt. Víťaz US Open mal v polovici novembra, keď sa stal svetovou jednotkou, 20 rokov, osem mesiacov a 20 dní. Tak skoro na tenisový Olymp nevystúpil v minulosti ani taký hráč, akým bol Jimmy Connors, Pete Sampras či Ivan Lendl. Austrálčan Hewitt mal tento rok mimoriadne vydarený. Popri US Open vyhral na ďalších piatich turnajov vrátane záverečného Turnaja majstrov. Druhý v rebríčku skončil Brazílčan Gustavo Kuerten, ktorý o šanci na konečné prvenstvo v ATP Champions Race prišiel na Turnaji majstrov v Austrálii, kde nevyhral ani jeden zápas. Štvorica grandslamových turnajov mala v tomto roku v mužskej kategórii zakaždým iného víťaza. Australian Open vyhral Američan Andre Agassi, French Open Kuerten, Wimbledon Goran Ivaniševič z Chorvátska a US Open Hewitt.

Kráľovnou

ženského tenisu

bola v prvom roku nového tisícročia Američanka Lindsay Davenportová, a to i napriek tomu, že nevyhrala žiadny grandslamový turnaj. V októbri, po krátkom kraľovaní Američanky Jennifer Capriatiovej, zosadila z postu Švajčiarku Martinu Hingisovú, ktorej táto sezóna nevyšla, navyše prekonala vážne zranenie. Tituly z turnajov prestížnej štvorky si medzi sebou rozdelila Capriatiová (French Open a Australian Open) a Venus Williamsová (Wimbledon a US Open). Davenportová vyhrala sedem iných turnajov a na štyroch bola porazená vo finále.

Z víťazstva v Davisovom pohári sa v tomto roku po päťročnej pauze radovali tenisti Francúzska. Vo finále oplatili prehru

(dva roky starú) Austrálii, a to rovno na ich pôde v Melbourne. Rozhodujúci bod získal v záverečnej dvojhre Escudé po víťazstve nad náhradníkom Arthursemom. Do Siene slávy Medzinárodnej tenisovej federácie uviedli v tomto roku Ivana Lendla.

Slovensko si úspech vychutnalo na vrcholnej úrovni v podobe víťazstva Daniely Hantuchovej v mixe s Čechom Leošom Friedlom vo Wimbledone. Daniela sa stala prvým zástupcom slovenského tenisu, ktorému sa podarilo vyhrať medzinárodné majstrovstvá Anglicka. Nebol to však na našu radosť jediný skvelý výsledok slovenského tenisu. Za vrchol možno považovať skutočnosť, že budeme aj v roku 2002 vo svetovej skupine Davisovho pohára

v parádnej spoločnosti

ďalších pätnástich krajín sveta. Rozhodlo sa o tom v septembrovom barážovom stretnutí s Čile, v ktorom tím nehrajúceho kapitána Miloša Mečířa zdolal Juhoameričanov na čele s Riosom 3:2. V tomto stretnutí podal vynikajúci výkon Dominik Hrbatý a aj zásluhou jeho dvoch individuálnych víťazstiev a spolu s Krošlákom tiež víťazstva vo štvorhre, si náš tím uchoval miesto vo svetovej skupine DC. K Hrbatého významným úspechom možno zarátať i víťazstvo na turnaji ATP v Aucklande, kde vo finále zdolal Španiela Claveta 4:6, 6:2 a 6:3. Dominik je z mužov jediným našim hráčom v prvej stovke rebríčka ATP, hoci ďaleko k tejto méte nemá ani Karol Kučera (106.). Po nevýraznej sezóne sa tomuto tenistovi vydaril comeback práve na vrcholnom podujatí domáceho tenisového kalendára roku 2001, 27-ročný Kučera sa stal v Bratislave víťazom 2. ročníka challengerového turnaja tenistov Tatra banka Open, keď vo finále zdolal Arména Sargasiana 6:1 a 7:5. Slovenským tenistkám sa v národnom tíme až tak nedarilo, po víťazstve 4:1 nad Maďarskom v 1. kole Pohára federácie podľahli opäť na domácej pôde v druhom dejstve tejto súťaže tímu Ruska 2:3 a na záverečný turnaj nepostúpili. Individuálne si však počínajú dobre, v prvej stovke rebríčka WTA má Slovensko až päť zástupkýň - Nagyovú (21.), Hantuchovú (40.), Suchú (57.), Husárovú (71.) a Cervanovú (88.). Nemožno v tomto prípade iné, iba súhlasiť s generálnym sekretárom Slovenského tenisového zväzu, ktorý tvrdí, že pre budúcnosť máme dobre zasiate...