Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Akciové trhy sa prebúdzajú

Otvorené podielové fondy ponúkajú jedinečnú príležitosť

Necelé tri mesiace od teroristických útokov na Spojené štáty americké môžeme pozorovať nielen stabilizáciu akciových trhov, ale v posledných dňoch sú badateľné aj prorastové tendencie. Aj napriek skutočnosti, že hrozba hospodárskej recesie nie je naplno zažehnaná a ešte na začiatku budúceho roka analytici predikujú zníženú ekonomickú aktivitu na oboch stranách Atlantiku, akciové trhy vstupujú do fázy postupného ožívania. Znižovanie úrokových sadzieb a avizované vládne výdavky najmä v US ekonomike vytvárajú vhodné prostredie na rast hodnoty akcií. Tieto skutočnosti sa prejavujú aj vo výkonnosti jednotlivých akciových otvorených podielových fondov spravovaných členmi Asociácie správcovských spoločností na Slovensku.

Trojmesačná výkonnosť podielových fondov, ktorých portfólio je konštruované výhradne z akcií, vykazuje určité odlišnosti. Kľúčovým determinantom ich vývoja sú však jednotlivé sektory, keď napríklad fond investujúci do farmaceutických spoločností dosahuje stabilný nárast. Striktné obmedzenia, ktoré majú portfólioví manažéri špecificky orientovaných fondov, neponúkajú v prostredí negatívnych vyhliadok konkrétneho segmentu trhu možnosti na korekciu vývoja hodnoty fondu. Ako príklad môžeme uviesť oblasť technológií, ktorá aj po viacročnom odstupe od prasknutia technologickej bubliny stále vykazuje zvýšenú volatilitu. V tomto prípade investori vstupujú do sektora s väčšou opatrnosťou a prípadné nepriaznivé správy sa na smerovaní trhu prejavia s výraznejšou intenzitou.

Ďalším sektorom, na ktorý mali septembrové útoky na New York a Washington negatívny dosah, sú finančné spoločnosti. Jedinečný príklad poskytujú poisťovne, a to najmä tie subjekty, ktoré boli priamo alebo nepriamo angažované na riešení poistných udalostí spojených s tragickými udalosťami v Spojených štátoch. Nízke úrokové sadzby, rozkolísanosť svetových finančných trhov a slabá investičná aktivita podmienili aj pokles atraktivity bankových titulov. Tieto skutočnosti potvrdzuje trojmesačná výkonnosť podielového fondu KBC Equity Fund Finance, ktorá podľa posledných údajov dosiahla mínus 4,90 %.

Tesne po 11. septembri tohto roka predpovede analytikov favorizovali okrem amerických vládnych dlhopisov najmä akciové trhy „emerging markets“ regiónu strednej a východnej Európy. Relatívna izolácia od finančných centier sveta a postupujúce ekonomické reformy mali zvýšiť atraktivitu jednotlivých akciových trhov. Tieto očakávania sa naplno prejavili aj vo vývoji otvorených podielových fondov správcovskej spoločnosti Capital Invest, ktoré investujú do akcií firiem pôsobiacich v tranzitívnych ekonomikách. Výkonnosť výnosového a rastového fondu Eastern Europe Stock dosiahla na trojmesačnej báze výkonnosť až 13,69 %. Na porovnanie: napríklad otvorený podielový fond tej istej správcovskej spoločnosti investujúci do akcií amerických korporácií na porovnateľnom základe dosiahol len 2,02-percentnú výkonnosť.

Škála ponúkaných akciových otvorených podielových fondov správcovských spoločností pôsobiacich na Slovensku ponúka vhodné možnosti na investovanie. Aj napriek faktu, že takmer polovica akciových fondov stále dosahuje v 3-mesačnom časovom horizonte zápornú výkonnosť, pozitívne vyhliadky dokresľujú údaje o výkonnosti na mesačnej báze. Podľa posledných údajov Asociácie správcovských spoločností len jeden akciový fond dosiahol v tomto období zápornú výkonnosť.

Marcel Tirpák

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.