Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Američania kupujú

Ako ukázali posledné makroekonomické čísla, spotreba amerických občanov je „neohroziteľná“. V októbri stúpli ich spotrebiteľské výdavky na medziročnej báze o rekordných 2,9 %, keď dosiahli 7,188 bil. USD (sezónne očistený údaj). Týmto mohutným nárastom v podstate eliminovali negatívny dosah prekvapujúceho septembrového poklesu spotrebiteľských výdavkov (-1,7 %), pričom prekonali všetky očakávania analytikov. Tí odhadovali ich rast na úrovni 2,4 %. Hlavným ťahúňom rastu výdavkov spotrebiteľov bol segment automobilov. Rozsiahle špeciálne cenové ponuky pritiahli Američanov späť do predajní automobilov, ale čo je pre analytikov najviac zarážajúce, ich výdavky prudko vzrástli, hoci mzdy už od augusta stagnujú na takmer nezmenenej úrovni. Jednoducho povedané, americkí spotrebitelia, ktorých výdavky významne prispievajú k tvorbe hrubého domáceho produktu (predstavujú až dve tretiny HDP), sa nevedia vzdať svojich pravidelných nákupov. Analytici síce očakávali, že spotreba v októbri dosiahne pozitívny nárast, práve v tomto období sa totiž vracajú preplatky na dani z príjmov, avšak spomínané rapídne tempo ich naozaj zaskočilo. Najvyšší vzostup zaznamenali výdavky na statky dlhodobej spotreby (medzi ktoré patria aj výdavky na nové automobily), ktoré stúpli o mohutných 13,8 % na 932,7 mld. USD.

Minulý týždeň americkí ekonómi z Národného úradu pre hospodársky výskum, špecialisti na určovanie ekonomických cyklov, oficiálne priznali, že USA sa už od marca nachádzajú v hospodárskej recesii. Okrem toho, americká vláda nedávno zverejnila, že hrubý domáci produkt zaznamenal v treťom kvartáli pokles o 0,4 % na medziročnej báze. Vláda zostáva pesimistická aj čo sa týka výhľadu na štvrtý štvrťrok a očakáva, že HDP klesne ešte hlbšie.

(REUTERS)

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.