Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Rozdielne postoje k EMÚ

Maďarsko chce vstúpiť do Európskej menovej únie (EMÚ) najrýchlejšie, ako to len bude možné, zatiaľ čo Česká republika sa zrejme nebude ponáhľať. Prípravy na čo najrýchlejší vstup Maďarska do EMÚ sú v plnom prúde. Centrálna banka v máji tohto roka rozšírila fluktuačné pásmo pre výmenný kurz forintu na plus/mínus 15 %. Je to tolerancia, ktorú predpisuje uchádzačom o vstup do EMÚ európsky mechanizmus výmenných kurzov ERM II. V októbri skončila Budapešť s pravidelným mesačným devalvovaním svojej meny oproti euru. Centrálna banka svoju peňažnú politiku riadi len vzhľadom na inflačný cieľ. Výmenný kurz už nebude súčasťou jej peňažnopolitických nástrojov. Nízka miera inflácie bude podľa viceguvernéra maďarskej centrálnej banky Györgya Szapáryho výhodná pre hospodársky rast a súčasne bude podporovať konkurencieschopnosť ekonomiky. Reálne zhodnocovanie meny, ku ktorému dochádza v každej ekonomike, dobiehajúcej starých členov EÚ, je objektívnym procesom. Tento fakt budú v Maďarsku chápať ako jeden z nástrojov znižovania inflácie.

Česká republika vstúpi do EMÚ až vtedy, keď to bude možné, určite nie skôr než v roku 2008. Podľa predstaviteľov Českej národnej banky (ČNB) by sa Praha mohla usilovať o rýchlejší vstup do EMÚ. Treba však zrátať, aké náklady a aké výhody by to prinieslo. Podľa členov vedenia ČNB Petra Štěpánka a Michaely Erbenovej by boli teraz náklady ČR na rýchly vstup do EMÚ privysoké.

Česká vláda v súčasnej fáze dáva prednosť peňažnopolitickej flexibilite, ktorá je pre krajinu so zrýchleným ekonomickým vývojom potrebnejšia než stabilita s eurom. Podľa Erbenovej sa v Česku ešte neskončil proces vyrovnávania cenovej hladiny s hladinou v EÚ. Okrem toho má Praha v strednodobom horizonte ťažkosti dosiahnuť vyrovnanosť štátneho rozpočtu. Ak by totiž vláda pustila z rúk peňažnú politiku, nebola by schopná využívať fiskálnu politiku ako nástroj na konsolidáciu situácie. Podľa českých bankárov by bolo nezmyslom „znásilniť“ maastrichtské kritériá, vstúpiť do EMÚ, a potom zvládať obrovské vnútorné problémy, ktorý by súviseli s úsilím o dosiahnutie úrovne ostatných členov EMÚ. Česká ekonomika zatiaľ nie je zosynchronizovaná s ekonomikou EÚ. Podľa analytikov je táto ekonomika ešte malá, krehká, otvorená a závislá od nemeckého hospodárstva. Istý čas preto potrebuje voľný výmenný kurz, aby zostala konkurencieschopnou.

(TASR)

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.