Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Investičné odporúčania

Európske akciové trhy sa počas včerajšieho dňa pohybovali v červených číslach. Najväčšou mierou sa o to pričinili akcie bánk, ktoré poklesom reagovali na bankrot americkej energetickej spoločnosti Enron Corp. Hlavne britské banky ako Barclays Plc. a Royal Bank of Scotland sa významnou mierou podieľali na financovaní niektorých aktivít tejto spoločnosti. Najväčšia holandská finančná spoločnosť ING Groep tiež potvrdila, že v tejto súvislosti má nekryté úverové linky v hodnote 195 mil. USD. Podobne nízky ekonomický rast a vlna prepúšťania v eurozóne vyvoláva obavy, že veľká časť úverov bude v blízkej budúcnosti nedobytná. Neúspešné obchodovania si pripísali tiež výrobcovia automobilov, ktorí poklesom reagovali na varovanie Fordu, čo sa týka podnikových výsledkov za rok 2001. Počas dnešného obchodovania predpokladáme pokračovanie včerajšieho trendu vo finančnom a v automobilovom sektore.

Americké akciové trhy včera obchodovali nižšie po obavách z možného dosahu bankrotu energetického gigantu Enron Corp. na finančné trhy, napätiu v Izraeli a vyvíjajúcej sa finančnej kríze v Argentíne.

Tieto udalosti by mohli mať celkovo negatívny dosah hlavne na finančný sektor USA.

Z korporačného sektora je vo svetle správ najmä biotechnologická spoločnosť MedImmune, ktorá kupuje menšieho konkurenta vyrábajúceho vakcíny Aviron za 1,5 mld. USD v akciách. Prevzatie umožní spoločnosti využívať licenciu lieku proti chrípkovým ochoreniam FluMist. Momentálne odporúčame otvárať krátke pozície najmä vo finančnom sektore a v tomto smere dávame do pozornosti napríklad firmu J. P. Morgan, ktorá drží nezabezpečené úverové linky pre bankrotujúcu firmu Enron v hodnote 500 mil. USD.

Na devízových trhoch odporúčame vstupovať do dlhých (na vzostup ) europozícií v pásme 0,8880 - 0,8900/1 USD. Po včerajších lepších ako očakávaných výsledkoch z aktivity vo výrobnom sektore, ktorá je kvantifikovaná indexom PMI, euro stratilo na cene oproti včerajšiemu maximu viac ako trištvrte centa k úrovni 0,8890. Považujeme to za lepšiu príležitosť na kúpu jednotnej meny oproti doláru.

Dnes očakávame zverejnenie novembrovej francúzskej spotrebiteľskej dôvery, ako aj nezamestnanosti za október. Nižšie produkčné ceny za október z eurozóny by mali len potvrdiť trend znižujúceho sa rizika inflácie, keď aj minulý piatok v eurozóne klesla inflácia za november 2,1 % medziročne. V prípade medzimesačného poklesu indexu produkčných cien o 0,4 % je možný vzostup eura opäť k rezistentnej úrovni 0,8960/1 USD.

Bližšie informácie na www.bfx.sk

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.