Hospodársky denník
USD48,388 Sk
EUR43,23 Sk
CHF29,317 Sk
CZK1,305 Sk
  Utorok  4.Decembra 2001
Archív - Tiráž - Prílohy
Vyhľadávanie
 
Titulná strana
Z domova
Podnikové spektrum
Zahranicie
Podnikateľ a štýl
Veda/Kultúra
Digitálny svet
Finančné komentáre
Šport
Poradenstvo/Servis
Inzercia
ASS
Veľtrhy a výstavy 2004
Spotrebiteľské ceny
Hospodársky klub
Zdravotníctvo

Požiadali o ochranu

Americká energetická skupina Enron Corp. v priebehu víkendu požiadala o súdnu ochranu pred veriteľmi a súčasne podala žalobu na spoločnosť Dynergy Inc. za nedodržanie sľubu. Obe spoločnosti totiž uzavreli dohodu týkajúcu sa ich vzájomného splynutia, ale Dynergy v priebehu minulého týždňa plánované prevzatie Enron v celkovej hodnote 9 mld. USD odvolala. Pre zadlžený Enron bola práve fúzia posledným riešením pred možnosťou krachu. Žiadosť Enron Corp. o ochranu pred veriteľmi bude prejednávať federálny súd v New Yorku. Táto žiadosť sa týka všetkých 14 pobočiek Enron okrem energetickej divízie Portland General, ktorú Enron predal za 1,8 mld. USD spoločnosti Northwest Natural Gas. Žaloba podaná na Dynergy Inc. obviňuje spoločnosť z nezákonného vypovedania zmluvy o fúzii.

Spoločnosť Enron, ktorá je zaťažená dlhmi v hodnote 16 mld. USD, sa dovtedy pokúsi riešiť svoju finančnú situáciu. Podľa § 11 zákona USA o bankrotoch môže spoločnosť pokračovať v prevádzke, zatiaľ čo spolu s veriteľmi pracuje na pláne reorganizácie. Enron rovnako plánuje dodatočne znížiť počet zamestnancov najmä vo svojom ústredí v Houstone. „Prijímame tieto kroky k záchrane kapitálu, stabilizácii našich aktivít, obnove dôvery našich obchodných partnerov a k zvýšeniu našej schopnosti uspokojiť veriteľov,“ vyhlásil prezident a výkonný riaditeľ Enron Corp. Ken Lay. S cieľom rekapitalizácie aktivít v Severnej Amerike začala firma rokovania s bankami a s finančnými inštitúciami týkajúce sa získania úveru.

(ČTK)

Počasie

Dnes bude zamračené nízkou oblačnosťou a hmlisto, na horách a ojedinele aj v nížinách jasno až polojasno. Ojedinele slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -3 až 1, pri slnečnom počasí 3 až 5 stupňov. Slabý, na západe neskôr juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s. Teplota vo výške 1500 m 2 stupne. V stredu bude zamračené a hmlisto. Cez deň občasný dážď, v nížinách miestami mrznúci. Na horách od asi 900 m sneženie. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách okolo -7, denná teplota -2 až 2 stupne. Vo štvrtok bude veľká, miestami zmenšená oblačnosť a lokálne prehánky, od asi 800 m snehové. Nočná teplota -1 až -5, v horských dolinách miestami okolo -7, denná teplota väčšinou 0 až 4 stupne.Slnko vyjde zajtra o 7.28 a zapadne o 15.57 hod.

 

Webmaster: webmaster@maxo.sk
Design: MAXO s.r.o.